Ухвала від 17.11.2016 по справі 572/2415/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Товстика І.В.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"17" листопада 2016 р. Справа № 572/2415/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "14" вересня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов"язання здійснити її перерахунок.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що перебуває на обліку в УПФУ в Сарненському районі та отримувала до 01.04.2015 року пенсію згідно Закону України "Про державну службу", на даний час працює першим заступником начальника Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі. Позивач вважає, що з 01.05.2016 року у неї виникло право на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 06.04.2016 року №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", оскільки цією постановою збільшено посадовий оклад державного службовця, однак відповідач 29.06.2016 року відмовив у перерахунку пенсії, не врахувавши вимоги Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року та чинного законодавства. Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.05.2016 року, зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області здійснити перерахунок пенсії позивачу в зв"язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, виходячи із 87 % заробітної плати в сумі 7374,50 грн., починаючи з 01.05.2016 року.

Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 14 вересня 2016 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов"язання здійснити її перерахунок відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити. В апеляційній скарзі позивач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами встановлено, що позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі та з 02.09.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" виходячи із розміру 87% заробітної плати, виплату якої призупинено з 01.04.2015 року, при цьому продовжує працювати на посаді першого заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі.

23.06.2016 року ОСОБА_3 звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі про перерахунок пенсії, в якій відмовлено 29.06.2016 року в зв"язку з відсутністю підстав для здійснення перерахунку пенсії, призначеної Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року.

Однак, листом від 29.06.2016 №1749/06 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за відсутності на те підстав, оскільки 01.05.2016 року Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року втратив чинність на підставі частини 2 пункту 1 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII. А статтею 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 року, передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що вказує на відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії державним службовцям призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII.

Надаючи оцінку діям відповідача колегія суддів виходить з такого.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Колегія суддів зазначає, що до 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії лише 23.06.2016, до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016.

Слід зазначити, що у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015, яка набрала чинність з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016 Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015, по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, з 01.05.2016 відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Відповідно до ч.1 ст. Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також інших нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, які регулюють пенсійне забезпечення державних службовців є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами.

У рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Водночас, колегією суддів встановлено, що до п. 5 (на який посилається позивач як на підставу для перерахунку пенсії) Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" також були внесені зміни.

Так, до 01.12.2015 п.5 названої Постанови КМ №865 передбачав, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 внесено зміни до п. 5 названої Постанови КМ №865, яка починаючи з 01.12.2015 передбачає, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Тому, починаючи з 01.12.2015 державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що станом на 17.06.2016 (дата видачі довідки для перерахунку пенсії) в Управлінні Пенсійного фонду України в Сарненському районі відсутні правові підстави для видачі довідки №207/04-вн.

Колегія суддів звертає увагу на те, що Конституційний Суд України у п.2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року вказав, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

У п.2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) ( 254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 (v002p710-99) у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України (254к/96-ВР), здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України, як вищий орган у системі органів виконавчої влади, наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України (384/2011) бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно з ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "14" вересня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області вул. Суворова, 8,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500

- ,