Постанова від 09.11.2016 по справі 808/2329/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року о/об 16 год. 35 хв.Справа № 808/2329/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області про скасування наказу,

за участі:

позивача - ОСОБА_1

(особа посвідчується паспортом НОМЕР_1)

представника позивача - ОСОБА_2

(діє на підставі довіреності № 727 від 03.08.2016 року)

представника відповідача - Матвєєв І.В.

(діє на підставі довіреності № 5 від 01.08.2016 року)

ВСТАНОВИВ:

29 липня 2016 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить скасувати наказ Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 20 від 27 травня 2016 року «Щодо проведення атестації» в частині, що стосується проведення атестації лаборанта лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 30 червня 2016 року.

Адміністративний позов обґрунтований тим, що наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 20 від 27 травня 2016 року затверджено склад комісії для здійснення атестації спеціалістів державних установ ветеринарної медицини Запорізької області, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби, які здійснюють профілактичні, оздоровчі, лікувальні заходи у тваринництві, проводять ветеринарно-санітарну експертизу продукції тваринного, а на ринках і рослинного походження, або здійснюють інші види ветеринарної діяльності. Голові атестаційної комісії доручено провести у червні - грудні 2016 року атестацію спеціалістів вказаних вище державних установ, згідно затвердженого графіку. Відповідно до графіку атестації спеціалістів державних установ ветеринарної медицини Запорізької області на 2016 рік, позивач повинен був пройти атестацію 30 червня 2016 року. Позивач вказує на те, що його посада - лаборант лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини підпадає під перелік посад спеціалістів, які повинні пройти атестацію у червні - грудні 2016 року. Вважає наказ Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 20 від 27 травня 2016 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню в частині, що стосується проходження позивачем атестації, оскільки відповідно до пункту 6 Положення, атестація спеціалістів ветеринарної медицини державних установ проводиться один раз на п'ять років. Позивач вказує на те, що він 02 липня 2012 року був атестований на лаборанта Оріхівської державної районної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, що підтверджується рішенням комісії від 02 липня 2012 року. Таким чином, строк його попередньої атестації закінчується лише у липні 2017 року, в той час як спірним наказом відповідача, передбачена атестація всіх спеціалістів державних установ ветеринарної медицини у червні - грудні 2016 року, зокрема ОСОБА_1 - 30 червня 2016 року. За таких обставин, вважає, що спірний наказ прийнятий відповідачем не на підставі, та не у межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України, зокрема без урахування вимог спеціального Закону № 2498-ХІІ та Положення про порядок проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача проти адміністративного позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях від 17 серпня 2016 року. Відповідно до заперечень зазначає, що при формуванні спірної вимоги ОСОБА_1 вказує на те, що 02 липня 2012 року відповідно до вимог Положення був атестований на лаборанта Оріхівської державної районної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку. Разом з тим, згідно з пунктом 8 Положення встановлено, що для організації та проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ наказом головного управління утворюється одна або декілька атестаційних комісій. Крім того, в самому акті від 02 липня 2012 року не міститься посилань, а ні на Закон України «Про ветеринарну медицину», а ні на відповідне Положення або на будь-який інший нормативний документ. Більше того, в так званому акті про проведення атестації не міститься жодної інформації про саму мету проведення атестації, визначену Законом України «Про ветеринарну медицину», а саме інформації про відповідність або невідповідність особи займаній посаді та рівень кваліфікації. Таким чином, ОСОБА_1 безпідставно посилається в адміністративному позові на те, що відносно нього було проведено атестацію відповідно до Положення про порядок проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ, затвердженого наказом Державного комітету ветеринарної медицини від 07 вересня 2009 року № 321. У зв'язку з викладеним, зазначений позивачем акт від 02 липня 2012 року про проведення атестації не відповідає нормам чинного законодавства та не може мати правових наслідків, в тому числі, і при розгляді спірного питання. Також зазначає, що позовні вимоги позивача стосовно скасування наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 20 від 27 травня 2016 року «Щодо проведення атестації» в частині, що стосується проведення атестації лаборанта лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини взагалі не можна задовольнити у зв'язку з тим, що зазначеним наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області були затверджені лише кількість спеціалістів для атестації в розрізі районів та міст Запорізької області, а також терміни її проведення. Списки спеціалістів які підлягають атестації в 2016 році наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області не затверджувались. В той же час список спеціалістів ветеринарної медицини Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, які підлягають атестації в 2016 році, в тому числі стосовно ОСОБА_1 був затверджений начальником Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини 13 червня 2016 року та переданий до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області. Таким чином, у поданому до суду позові відсутні будь-які докази та належні обґрунтування, які б полягали в тому, що відповідач порушив права чи інтереси позивача пов'язані з проведенням його атестації, оскільки по-перше, з моменту проведення останньої атестації ОСОБА_1 минуло більше п'яти років, по-друге списки спеціалістів ветеринарної медицини Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, які підлягають атестації в 2016 році затверджені не наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, а начальником Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, а тому відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, і не міг їх порушити.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив та просив суд відмовити у його задоволенні у повному обсязі.

Відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 09 листопада 2016 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

На виконання вимог Положення про порядок проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ, затвердженого наказом Державного комітету ветеринарної медицини від 07 вересня 2009 року № 321 для організації та проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ наказом Головного управління ветеринарної медицини в Запорізькій області № 64 від 08 жовтня 2009 року була утворена атестаційна комісія у складі п'яти осіб.

Керуючись зазначеним Положенням, на підставі наказу головного управління ветеринарної медицини в Запорізькій області від 03 грудня 2009 року № 82 «Про результати атестації» 12 березня 2010 року була проведена атестація, зокрема, завідувача державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку м. Оріхів - ОСОБА_1

За результатами атестації атестаційна комісія прийняла рішення вважати ОСОБА_1 атестованим за умови виконання рекомендацій атестаційної комісії з повторною атестацією через рік.

Рішенням атестаційної комісії було рекомендовано вивчення вимог чинного законодавства ветеринарної медицини України.

08 квітня 2011 року на підставі наказу головного управління ветеринарної медицини в Запорізькій області № 116 від 02 грудня 2010 року «Щодо проведення атестації» була проведена повторна атестація завідувача державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку м. Оріхів, ОСОБА_1

Враховуючи незадовільні результати, отримані під час повторної атестації, атестаційною комісією було прийнято рішення про невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді.

Керуючись рішенням атестаційної комісії, наказом Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 15 квітня 2011 року № 13, ОСОБА_1 переведено з 15 квітня 2011 року на посаду лаборанта ветеринарної медицини.

Наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 20 від 27 травня 2016 року затверджено склад комісії для здійснення атестації спеціалістів державних установ ветеринарної медицини Запорізької області що належать до сфери управління Держпродспоживслужби, які здійснюють профілактичні, оздоровчі, лікувальні заходи у тваринництві, проводять ветеринарно-санітарну експертизу продукції тваринного, а на ринках і рослинного походження, або здійснюють інші види ветеринарної діяльності.

Голові атестаційної комісії доручено провести у червні - грудні 2016 року атестацію спеціалістів вказаних вище державних установ, згідно затвердженого графіку.

Позивач вважаючи, що наказ Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 20 від 27 травня 2016 року «Щодо проведення атестації» в частині, що стосується проведення атестації лаборанта лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 30 червня 2016 року, є проти правним звернувся до адміністративного суду з позовом.

Враховуючи викладене, заслухавши пояснення представників сторін та пояснення свідків, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд приходить до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, позивач в адміністративному позові посилається на те, що 02 липня 2012 року ОСОБА_1 було атестовано на посаді лаборанта лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, про що складено Акт.

Однак, суд не погоджується з таким твердженням позивача на підставі наступного.

Відповідно до частини 6 статті 100 Закону України «Про ветеринарну медицину» № 2498-XII від 25 червня 1992 року спеціалісти ветеринарної медицини підлягають атестації у порядку, встановленому законодавством. За результатами атестації визначається відповідність працівників займаній посаді та рівень їх кваліфікації, присвоюються категорії з визначенням відповідної заробітної плати.

Пунктом 1 Положення про порядок проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ № 321 від 07 вересня 2009 року, затвердженого наказом Державного комітету ветеринарної медицини України (далі - Положення № 321 від 07 вересня 2009 року) визначено, що атестація спеціалістів ветеринарної медицини державних установ ветеринарної медицини (далі - державних установ) проводиться з метою підвищення ефективності діяльності зазначених працівників. У ході атестації оцінюються їх ділові та професійні якості, виконання ними посадових обов'язків, зазначених у професійно-кваліфікаційних характеристиках їх посад, а також нормативно-правових актах.

До спеціалістів ветеринарної медицини державних установ у цьому Положенні відносяться керівники, їх заступники, керівники структурних підрозділів державних установ, лікарі, лаборанти та фельдшери ветеринарної медицини, які здійснюють профілактичні, оздоровчі, діагностичні, лікувальні заходи у тваринництві, проводять ветеринарно-санітарну експертизу продуктів тваринного, а на ринках і рослинного походження, або здійснюють інші види ветеринарної діяльності (пункт 2 Положення № 321 від 07 вересня 2009 року).

За правилами пункту 3 Положення № 321 від 07 вересня 2009 року атестація спеціалістів ветеринарної медицини державних установ та їх структурних одиниць, що перебувають у сфері управління територіальних органів та безпосередньо Державного комітету ветеринарної медицини України (далі - Комітет), проводиться відповідною атестаційною комісією територіальних органів, або державних установ, що безпосередньо підпорядковані Комітету.

Відповідно до пункту 7 Положення № 321 від 07 вересня 2009 року графік атестації із зазначенням термінів її проведення затверджується наказом відповідного керівника головного управління ветеринарної медицини в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополя (далі - головного управління) і не пізніше ніж за місяць до початку атестації доводиться до відома працівників, які підлягають атестації.

Для організації та проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ наказом головного управління утворюється одна або декілька атестаційних комісій у складі голови, секретаря, членів комісії. У складі комісії повинно бути не менше п'яти осіб (пункт 8 Положення № 321 від 07 вересня 2009 року).

Так, згідно з актом складеним 02 липня 2012 року, комісія у складі трьох осіб (начальник управління ветеринарної медицини в Оріхівському районі ОСОБА_3; начальник Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_4; директор Оріхівської районної державної лабораторії ветеринарної медицини ОСОБА_5) вирішили рахувати атестованим ОСОБА_1 - лаборанта ЛВСЕ.

Пунктами 9, 10 Положення № 321 від 07 вересня 2009 року встановлено, що визначення рівня знань спеціалістів ветеринарної медицини здійснюється шляхом проведення письмового атестаційного іспиту. В екзаменаційний білет включаються два загальних питання та одне спеціальне (профільно-практичне) для лікарів і одне загальне та одне спеціальне (профільно-практичне) для фельдшерів та лаборантів.

Перелік контрольно-кваліфікаційних питань затверджується наказом керівника державної установи та оприлюднюється, або в інший спосіб доводиться для загального ознайомлення спеціалістам ветеринарної медицини державних установ, але не пізніше ніж за місяць до проведення атестації.

Тобто, в силу Положення № 321 від 07 вересня 2009 року проведену перевірку теоретичних знань ОСОБА_1 від 02 липня 2012 року не можна вважати його атестацією, оскільки вона відбувалася з порушеннями чинного Положення про порядок проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ, за відсутності відповідного наказу та повноважної комісії.

Аналогічне, в судовому засіданні зазначено і представником відповідача.

Також, в судовому засіданні допитані свідки ОСОБА_3 - в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в Оріхівському районі Запорізької області, раніше начальник ветеринарної медицини в Оріхівському районі, ОСОБА_4 - начальник Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини та ОСОБА_5 - директор Оріхівської районної державної лабораторії ветеринарної медицини, які зазначили, що атестація ОСОБА_1, 02 липня 2016 року не проводилась, а було проведено лише перевірку теоретичних знань на клінічний огляд тварин у складі комісії у кількості трьох чоловік. Також зазначили, що наказів керівника головного управління ветеринарної медицини на проведення атестації 02 липня 2012 року, а також затвердження графіку атестації із зазначенням термінів її проведення, вони не отримували, а з власної ініціативи провели перевірку знань ОСОБА_1 у зв'язку з виробничою необхідністю, про що і було складено акт від 02 липня 2012 року.

Свідок ОСОБА_8 - завідувач ЛВСЕ в судовому засіданні повідомила, що скоріш за все позивач працює на посаді лаборанта не атестований.

Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не проходив атестацію 02 липня 2012 року, оскільки відсутні докази проведення такої атестацію в силу вимог Положення про порядок проведення атестації спеціалістів ветеринарної медицини державних установ.

Щодо скасування наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 27 травня 2016 року № 20 «Щодо проведення атестації» в частині, що стосується проведення атестації лаборанта лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 30 червня 2016 року, то суд зазначає наступне.

Так, 27 травня 2016 року наказом №20 відповідно до Закону України «Про професійний розвиток працівників», Положення про порядок проведення атестації керівних, інженерно-технічних працівників та інших спеціалістів підприємств і організацій промисловості, будівництва, сільського господарства, транспорту та зв'язку (затверджене постановою ДКНТ і Держкомпраці СРСР № 420/267 від 05 жовтня 1973 року, із змінами, затвердженими постановою ДКНТ і Держкомпраці СРСР N 528/445 від 22 жовтня 1979 року і постановою ДКНТ і Держкомпраці СРСР № 486/489 від 14 листопада 1986 року), на виконання пункту 7 статті 101 Закону України «Про ветеринарну медицину», керуючись підпунктом 4, 12, 13 та 14 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в області, в місті Києві (затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 15 лютого 2016 року № 45, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 11 березня 2016 року за № 365/28495) та у зв'язку з виробничою необхідністю, затверджено склад атестаційної комісії для здійснення атестації спеціалістів державних установ ветеринарної медицини Запорізької області, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби, які здійснюють профілактичні, оздоровчі, лікувальні заходи у тваринництві, проводять ветеринарно-санітарну експертизу продуктів тваринного, а на ринках і рослинного походження, або здійснюють інші види ветеринарної діяльності.

Голові атестаційної комісії доручено провести у червні - грудні 2016 року атестацію спеціалістів вказаних вище державних установ, згідно затвердженого графіку.

Так, відповідно до підпункту 4.2.1 підпункту 4.2 пункту 4 наказу №20 начальникам районних та міських державних лікарень ветеринарної медицини Запорізької області (з урахуванням чинності до цього часу наказу головного управління ветеринарної медицини в Запорізькій області №36 від 08 квітня 2016 року) доручено зокрема за 15 днів до дати атестації подавати секретарю атестаційної комісії затверджені начальником лікарні списки спеціалістів ветеринарної медицини, які підлягають атестації.

Тобто, наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області «Щодо проведення атестації» жодним чином не обумовлено участі у атестації, лаборанта лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку Оріхівської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1

В судовому засіданні допитано у якості свідка ОСОБА_9, на момент підписання наказу виконуючого обов'язки начальника Головного управління, який по суті заданих йому питань пояснив, що наказ Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 20 від 27 травня 2016 року «Щодо проведення атестації» не визначав ОСОБА_1, як особу яка підлягає атестуванню. Зазначений наказ лише зобов'язував начальників районних та міських державних лікарень ветеринарної медицини Запорізької області подати списки осіб які підлягають атестуванню.

Разом з тим, свідок ОСОБА_4 повідомив, що саме його наказом позивача було включено до списку осіб які підлягають атестуванню.

Отже, на підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що наказ Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 27 травня 2016 року № 20 «Щодо проведення атестації» не підлягає скасуванню, оскільки такий наказ не несе для позивача наслідків правового характеру, а лише визначає процедуру підготовки та проведення атестації тих осіб, яких буде подано в списках, для проходження атестації.

Частиною 1 статті 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище викладеного.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 71, 72, 86, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.

Суддя Д.В. Татаринов