Постанова від 15.11.2016 по справі 546/1065/16-а

Справа № 546/1065/16-а

Провадження № 2-а/546/26/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2016 року с-ще Решетилівка

Решетилівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого - судді - Горулька О.М.,

розглянувши у порядку скороченого провадження в селищі Решетилівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Решетилівської РДА про перерахунок та виплату йому, як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, -

ВСТАНОВИВ:

позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача з урахуванням здійснених виплат здійснити перерахунок та виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що він має статус учасника бойових дій і відповідно до ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на одержання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Разом з тим йому було виплачено цю допомогу в розмірі 920 грн. 28 вересня 2016 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок та виплату йому зазначеної вище допомоги у відповідності із ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», одначе отримав відмову з посиланням на те, що допомога йому була виплачена згідно постанови КМУ від 02.03.2016 року № 141. Вважає своє право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня порушеним, у зв'язку з чим і звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач подав до суду заперечення проти позову, в якому підтвердив факт виплати позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік згідно постанови КМУ від 02.03.2016 року № 141 у розмірі 920 грн., та з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 вважає свої дії правомірними.

Судом встановлено, що згідно ксерокопії посвідчення серії МВ № 000258 позивач ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій (а.с. 5).

Обома сторонами визнано, що у 2016 році позивач отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 920 грн.

Вирішуючи питання про наявність підстав для задоволення позову, суд виходить із наступного:

Згідно ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року N 367-XIV, не зміненій на момент виникнення спірних правовідносин, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 26 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, доповненим Законом України № 79-VIII від 28.12.2014 року, норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Підпунктом 2 пункту 1 Постанови КМУ від 02.03.2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, у розмірі 920 гривень.

Таким чином у 2016 році склалася ситуація, коли одні і ті ж правовідносини регулюються різними законами - Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та пунктом 26 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, доповненим Законом України № 79-VIII від 28.12.2014 року.

Вирішуючи питання про пріоритетність одного Закону над іншим, суд виходить з того, що закони є актами єдиного органу законодавчої влади - Верховної Ради України, мають однакову юридичну силу і Конституцією України не встановлено пріоритету в застосуванні того чи іншого закону перед іншими законами. Суд також враховує положення мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.10.1997 року № 4-зп, де зазначено: «Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше».

Виходячи із системного аналізу наведених вище норм законодавства, суд при вирішенні спору надає перевагу пункту 26 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України.

Пункт 26 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, доповнений Законом України № 79-VIII від 28.12.2014 року не змінений, не скасований і не визнаний неконституційним. У зв'язку з цим суд приходить до висновку, що із врахуванням делегованих цим Законом Кабінету Міністрів України повноважень на встановлення розмірів щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у 2016 році єдиним нормативним актом, який визначає розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій, є зазначена вище постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач діяв відповідно до діючого законодавства, а тому визнає позов безпідставним.

Керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Решетилівської РДА про перерахунок та виплату йому, як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Харківського апеляційного адміністративного суду через Решетилівський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

: