Постанова від 10.11.2016 по справі 813/2702/16

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2016 року № 813/2702/16

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

судді Сакалоша В.М.,

судді Потабенко В.А.

при секретарі Зубач С.А.

за участю:

прокурора - Турчина І.Я., Зозулі Ю.М.

представника відповідачів - ОСОБА_2

представника третьої особи - ОСОБА_3

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Першого заступника прокурора Львівської області до виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, міського голови м. Львова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_1 обласна рада про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник прокурора Львівської області звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, міського голови м. Львова про: визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради та міського голови м. Львова щодо незабезпечення закриття Львівського міського полігону твердих побутових відходів, проведення його рекультивації та вибору земельної ділянки для створення нового полігону для розміщення твердих побутових відходів м. Львова, будівництва на ній заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу; зобов'язання виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради невідкладно вжити заходів щодо припинення вивезення ЛКП «Збиранка» твердих побутових відходів на полігон твердих побутових відходів поблизу с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області та його подальшої експлуатації; зобов'язання міського голову м. Львова у відповідності до вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України звернутися в органи, до компетенції яких належить вирішення питання виділення земельної ділянки, з належним чином оформленими клопотаннями про надання земельної ділянки для влаштування нового полігону твердих побутових відходів для м.Львова, будівництва заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на відповідачів покладається обов'язок забезпечення створення, згідно з вимогами чинного законодавства, нового полігону для захоронення твердих побутових відходів для м. Львова, а також будівництва заводу для їх переробки та сміттєсортувального комплексу. Відповідачами ж не вжито активних заходів щодо виконання повноважень, покладених на них Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про відходи”, спрямованих на припинення незаконної експлуатації Львівського полігону твердих побутових відходів, його подальшої рекультивації та створення нового сучасного полігону твердих побутових відходів, заводу із їх переробки і сміттєсортувального комплексу, а також щодо забезпечення в подальшому належного поводження із кислими гудронами. Вивезення та захоронення твердих побутових відходів з м. Львова і надалі здійснюється на полігоні твердих побутових відходів біля с. Великі Грибовичі до цього часу, а питання пошуку нової земельної ділянки для розміщення нового полігону для захоронення твердих побутових відходів з м. Львова, будівництва заводу з переробки таких відходів до цього часу так і не вирішено.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві та поясненні на заперечення відповідачів, просили позов задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідачів проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні та поясненнях, посилається на те, що починаючи з 2001 року відповідачами приймались ряд розпорядчих документів щодо вирішення питання вибору земельної ділянки для будівництва нового полігону та закриття існуючого. Крім того, відповідачі неодноразово звертались з ініціативними листами щодо виділення земельної ділянки під будівництво полігону твердих побутових відходів для м. Львова, проте всі міські і сільські ради висловилися проти розміщення на їх території комплексу з переробки відходів. Більше того, представник відповідачів посилається на те, що питання незабезпечення створення нового полігону для захоронення твердих побутових відходів, будівництва заводу для їх переробки та сміттєсортувального комплексу, а також щодо зобов'язання міського голови в порядку ст.ст.122, 123 Земельного кодексу України про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва нового полігону твердих побутових відходів, заводу з переробки твердих побутових відходів та сміттєсортувального комплексу вже були предметом спору у справі Львівського окружного адміністративного суду № 813/1608/13-а. В ході апеляційного та касаційного розгляду даної справи суди дійшли висновку про відсутність бездіяльності в діях відповідачів щодо незабезпечення створення, згідно з вимогами чинного законодавства, нового полігону для захоронення твердих побутових відходів для м. Львова, а також будівництва заводу для їх переробки та сміттєсортувального комплексу, а положеннями Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не визначено, що обов'язок виконання вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України покладено на міського голову. З огляду на все викладене відповідачі просять суд відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи щодо вирішення спору поклався на розсуд суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши наявні у справі докази та давши їм правову оцінку, суд встановив наступне.

Згідно з розпорядженням виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради народних депутатів від 14.10.1991 № 1491 з метою захоронення твердих побутових відходів на Львівському міському сміттєзвалищі, розташованому поблизу с.Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області створено ОСОБА_1 комунальне підприємство (далі - ЛКП) «Збиранка». Підприємство віднесено до підпорядкування Департаменту житлового господарства та інфраструктури ОСОБА_1 міської ради.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Представник позивача посилається на те, що з моменту початку експлуатації сміттєзвалища минуло понад три експлуатаційні періоди, однак воно продовжує функціонувати з численними порушеннями вимог санітарного та природоохоронного законодавства в частині поводження з відходами.

Державною екологічною інспекцією у Львівській області здійснено перевірку ЛКП «Збиранка» на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами перевірки складено ОСОБА_3 № 385/02/518 від 14-30.06.2016 про виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства України у сфері поводження з відходами.

03.03.2016 прокуратурою Львівської області скеровано інформацію міському голові м.Львова щодо невідкладного вжиття передбачених законодавством заходів, спрямованих на припинення незаконної експлуатації Львівського полігону твердих побутових відходів, його подальшої рекультивації та створення нового сучасного полігону твердих побутових відходів, заводу із їх переробки і сміттєсортувального комплексу, а також щодо забезпечення у подальшому належного поводження із кислими гудронами.

Представник позивача стверджує, що відповідачами не забезпечено виконання вимог чинного законодавства про охорону навколишнього природного середовища та законодавства про відходи при експлуатації Львівського міського полігону твердих побутових відходів, рішень обласної ради та виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, внаслідок чого новий сучасний полігон, завод з переробки твердих побутових відходів і сміттєсортувальний комплекс не створено, а існуючий полігон - експлуатується незаконно.

При прийнятті постанови суд виходив з наступного.

Згідно з матеріалами справи питання вибору земельної ділянки для будівництва нового полігону твердих побутових відходів та закриття існуючого неодноразово розглядалось на засіданнях виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, нарадах, сесіях ОСОБА_1 міської ради.

ОСОБА_1 міською радою 26.03.2010 року прийнято рішення № 362 «Про Програму поводження з побутовими відходами у м. Львові на 2010-2013 роки». Пунктом п.2.5.1 зазначеної програми, зважаючи на спливаючий термін служби полігону, передбачені заходи по вирішенню питання щодо замовлення та виготовлення проектно-кошторисної документації, будівництва нового полігону з належними інженерними системами, системою збору фільтрату а також утилізацією полігонного газу.

Рішенням виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 26.10.2012 року №724 та ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 14.11.2012 року №1825 затверджена Комплексна екологічна програма на 2012-2016 роки для міста Львова, яка передбачає необхідність будівництва нового полігона твердих побутових відходів та сміттєпереробного заводу.

Так, судом встановлено, що 11 березня 2010 року міським головою м. Львова скеровано лист виконуючому обов'язки Міністра оборони України ОСОБА_4 з проханням доручити фахівцям Міністерства оборони України розглянути можливість погодження та виділення земельної ділянки для розташування сучасного сміттєпереробного заводу на території військового містечка в межах с. Сокіл Кам'янка-Бузького району, площею 2961,0 га.

Матеріалами справи підтверджено, що 25 травня 2010 року заступником міського голови з питань містобудування та інфраструктури скеровано лист начальнику західного територіального квартирно-експлуатаційного управління ОСОБА_5 з проханням виготовлення цифрової топографічної зйомки в трьохвимірному вимірі земельної ділянки площею 110 га для розташування сучасного сміттєперерробного заводу на території військового містечка в межах с. Сокіл Кам'янка-Бузького району.

Також у 2013 році ОСОБА_1 міським головою скеровувались листи голові ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, головам Кам'янко-Бузької районної державної адміністрації, Миколаївської районної державної адміністрації, Жовківської районної державної адміністрації, Яворівської районної державної адміністрації, Пустомитівської районної державної адміністрації з проханням надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва нового полігону твердих побутових відходів та заводу з переробки твердих побутових відходів і сміттєсортувального комплексу для м. Львова.

Судом також встановлено, що 29.06.2016 року першим заступником міського голови скеровано листи головам Володимирецької сільської ради, Гонятичівської сільської ради, Верблянської сільської ради, міським головам м. Дрогобича, м. Червонограда, м. Стрия з пропозицією розміщення сучасного комплексу із глибинної переробки твердих побутових відходів.

Частиною 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997, № 280/97 визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію; вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства (пункти 38, 54 частини 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Пунктом 6 частини 1 ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин.

Частиною 1 ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства (пункт 7 частини 1 ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” ).

Стаття 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначає повноваження міського голови.

Згідно із частиною 5 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради очолює відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради.

Крім того, ст. 21 Закону України “Про відходи” визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами.

Відтак, наведеними вище правовими нормами визначено загальні положення щодо дій відповідачів відносно питання поводження з побутовими відходами. Наведені законодавчі положення не містять конкретних приписів, щодо обов'язку відповідачів вчинення тих чи інших дій.

Відтак, враховуючи системне тлумачення норм ст.ст. 26, 30, 33, 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, на переконання суду, відповідачі вчиняли дії спрямовані на вирішення питання забезпечення створення нового полігону для захоронення твердих побутових відходів для м. Львова, а також будівництва заводу для їх переробки та сміттєсортувального комплексу.

Судом взято до уваги, що 28 лютого 2013 року заступник прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 міської ради, виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради та міського голови м. Львова, в якому просив суд:

- визнати неправомірною бездіяльність ОСОБА_1 міської ради, її виконавчого комітету та міського голови м. Львова, що полягали у невиконанні ними вимог ч.1 ст. 26, п.6 ч.1 ст. 30, ч.1 ст. 33, ч.4 ст.42, ч.5 ст.51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 21, 33 Закону України “Про відходи” в частині забезпечення створення, згідно вимог чинного законодавства, нового полігону для захоронення твердих побутових відходів для м. Львова, а також будівництва заводу для їх переробки та сміттєсортувального комплексу;

- зобов'язати міського голову м. Львова в порядку, визначеному ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України, згідно розробленого ВАТ “Інститут гірничо-хімічної промисловості “Гірхімпром” техніко-економічного обґрунтування інвестицій варіантів створення полігону твердих побутових відходів для м. Львова звернутися в органи, до компетенції яких належить вирішення питання виділення земельної ділянки, із клопотаннями про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва нового полігону твердих побутових відходів для м. Львова, заводу з переробки ТПВ та сміттєсортувального комплексу;

- зобов'язати виконавчий комітет ОСОБА_1 міської ради усунути порушення вимог ч. 1 ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо організації комплексу робіт, у порядку визначеному ст.4 Закону України “Про архітектурну діяльність”, по виконанню пп. 2.5.1, 2.5.6 Програми поводження з побутовими відходами у м.Львові на 2010-2013 роки, затвердженої рішенням виконкому від 26.03.2010 № 362, пов'язаних із створенням нового сучасного полігону твердих побутових відходів та заводу з переробки твердих побутових відходів і сміттєсортувального комплексу;

- зобов'язати ОСОБА_1 міську раду в порядку, визначеному ч.8 ст.78 Бюджетного кодексу України, провести коригування міського бюджету м.Львова на 2013 рік, передбачивши необхідні обсяги фінансування на виготовлення проектів будівництва нового полігону твердих побутових відходів, заводу з переробки твердих побутових відходів і сміттєсортувального комплексу для м.Львова, а також передбачати аналогічні видатки при формуванні та затвердженні міського бюджету м. Львова на наступні роки. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2013 року у справі № 813/1608/13-а адміністративний позов задоволено в повному обсязі. В ході апеляційного та касаційного розгляду даної справи суди дійшли висновку про безпідставність висновків суду першої інстанції щодо наявності у діях відповідачів протиправної бездіяльності в світлі положень ч. 1 ст. 26, п. 6 ч. 1 ст. 30, ч. 1 ст. 33, ч. 4 ст. 42, ч. 5 ст. 51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. ст. 21, 33 Закону України “Про відходи”, а відповідачами вчинялися та вчиняються дії щодо забезпечення створення, згідно вимог чинного законодавства, нового полігону для захоронення твердих побутових відходів для м. Львова, а також будівництва заводу для їх переробки та сміттєсортувального комплексу. Судами апеляційної та касаційної інстанції взято до уваги докази, які свідчать про активні дії відповідачів - листи, звернення, розпорядчі документи, огляди преси, а також встановлено відповідні дії відповідачів щодо розташування сучасного сміттєпереробного заводу.

Отже суд дійшов висновку, що вимога прокурора про визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради та міського голови м. Львова щодо незабезпечення закриття Львівського міського полігону твердих побутових відходів, проведення його рекультивації та вибору земельної ділянки для створення нового полігону для розміщення твердих побутових відходів м. Львова, будівництва на ній заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу не знайшла свого підтвердження, а відтак позов в цій частині не підлягає до задоволення.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради невідкладно вжити заходів щодо припинення вивезення ЛКП «Збиранка» твердих побутових відходів на полігон твердих побутових відходів поблизу с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області та його подальшої експлуатації суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, головним державним санітарним лікарем Львівської області 25.11.2003 року винесено постанову № 119/01 про застосування адміністративно-запобіжних заходів за порушення санітарного законодавства, відповідно до якої постановлено припинити експлуатацію сміттєзвалища для м. Львова ЛКП «Збиранка» управління житлово-комунального господарства ОСОБА_1 міської адміністрації з терміном введення її в дію з 01.04.2004 року.

Рішенням ОСОБА_1 міської ради від 26.03.2010 року № 362 затверджено Програму поводження з побутовими відходами у м. Львові на 2010-2013 роки. Відповідно до п. 2.5.1 Програми, зважаючи на спливаючий термін служби полігону, передбачались заходи з впорядкування та технічного переоснащення полігону, зокрема, вирішення питання щодо замовлення та виготовлення проектно-кошторисної документації, пошуку нової земельної ділянки під полігон твердих побутових відходів, будівництва нового сучасного полігону з належними інженерними системами, системою збору фільтрату, утилізацією полігонного газу, будівництво заводу з переробки ТПВ у рамках інвестиційного проекту чи дольової участі у його фінансуванні з державного, обласного та міського бюджетів.

Також рішенням виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 31.05.2011 року № 564 «Про затвердження заходів щодо закриття та рекультивації міського полігону твердих побутових відходів» передбачалось виконання робіт згідно з комплексним проектом поетапного закриття та рекультивації міського полігону твердих побутових відходів.

Ухвалою ОСОБА_1 міської ради від 18.12.2014 року № 4132 затверджено Програму поводження з твердими побутовими відходами у м. Львові на 2014-2018 роки, основними цілями Програми, зокрема, є поетапне закриття міського полігону ТПВ, будівництво нових сміттєпереробних комплексів та сучасного полігону ТПВ.

Так, 29.05.2015 року виконавчим комітетом ОСОБА_1 міської ради прийнято рішення №345 «Про приймання стічних вод з львівського міського полігону твердих побутових відходів», яким передбачено приймання стічних вод з львівського міського полігону твердих побутових відходів до каналізаційної мережі м. Львова.

Згідно з матеріалами справи 15.09.2016 року ухвалою ОСОБА_1 міської ради № 951 затверджено договір про спільну діяльність між ОСОБА_1 міською радою та Малехівською сільською радою. Згідно з даним договором сторони дійшли згоди про здійснення спільної діяльності щодо закриття Львівського міського полігону твердих побутових відходів шляхом проведення повної рекультивації сміттєзвалища, відведення інфільтратів з відповідним очищенням збірників інфільтрату. Відповідно до пункту 2.2 договору сторони дійшли згоди, що подальша експлуатація сміттєзвалища є неприпустимою та усі дії за цим Договором будуть спрямовані на екологічно безпечне його закриття.

Позивач в позовній заяві зазначає, що з моменту початку експлуатації сміттєзвалища минуло понад три експлуатаційні періоди, однак станом на час подання позову воно продовжує функціонувати з численними порушеннями вимог санітарного та природоохоронного законодавства в частині поводження з відходами.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.

Відтак, оцінюючи зібрані в справі та досліджені в судовому засіданні докази суд дійшов висновку, про обґрунтованість та підставність позовних вимог в частині зобов'язання виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради невідкладно вжити заходів щодо припинення вивезення ЛКП «Збиранка» твердих побутових відходів на полігон твердих побутових відходів поблизу с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області та його подальшої експлуатації.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання міського голову м. Львова у відповідності до вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України звернутися в органи, до компетенції яких належить вирішення питання виділення земельної ділянки, з належним чином оформленими клопотаннями про надання земельної ділянки для влаштування нового полігону ТПВ для м.Львова, будівництва заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті (ч.1, п. б) ч.3, ст.122 Земельного кодексу України).

Як встановлено судом, ОСОБА_1 окружним адміністративним судом 17 червня 2013 року прийнято постанову у справі № 813/1608/13-а, якою адміністративний позов заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області задоволено в повному обсязі, визнано неправомірною бездіяльність ОСОБА_1 міської ради, її виконавчого комітету та міського голови м. Львова, що полягали у невиконанні ними вимог ч.1 ст. 26, п.6 ч.1 ст. 30, ч.1 ст. 33, ч.4 ст.42, ч.5 ст.51 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 21, 33 Закону України “Про відходи” в частині забезпечення створення, згідно вимог чинного законодавства, нового полігону для захоронення твердих побутових відходів для м. Львова, а також будівництва заводу для їх переробки та сміттєсортувального комплексу; зобов'язано міського голову м. Львова в порядку, визначеному ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України, згідно розробленого ВАТ “Інститут гірничо-хімічної промисловості “Гірхімпром” техніко-економічного обґрунтування інвестицій варіантів створення полігону твердих побутових відходів для м. Львова звернутися в органи, до компетенції яких належить вирішення питання виділення земельної ділянки, із клопотаннями про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва нового полігону твердих побутових відходів для м. Львова, заводу з переробки ТПВ та сміттєсортувального комплексу; зобов'язано виконавчий комітет ОСОБА_1 міської ради усунути порушення вимог ч. 1 ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо організації комплексу робіт, у порядку визначеному ст.4 Закону України “Про архітектурну діяльність”, по виконанню пп. 2.5.1, 2.5.6 Програми поводження з побутовими відходами у м.Львові на 2010-2013 роки, затвердженої рішенням виконкому від 26.03.2010 № 362, пов'язаних із створенням нового сучасного полігону твердих побутових відходів та заводу з переробки твердих побутових відходів і сміттєсортувального комплексу; зобов'язано ОСОБА_1 міську раду в порядку, визначеному ч.8 ст.78 Бюджетного кодексу України, провести коригування міського бюджету м.Львова на 2013 рік, передбачивши необхідні обсяги фінансування на виготовлення проектів будівництва нового полігону твердих побутових відходів, заводу з переробки твердих побутових відходів і сміттєсортувального комплексу для м.Львова, а також передбачати аналогічні видатки при формуванні та затвердженні міського бюджету м. Львова на наступні роки.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2015 року у справі 876/9840/13 (залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.10.2015 року № К/800/28581/15, К/800/26916/15) постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2013 року в справі № 813/1608/13-а - скасовано та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову заступника прокурора Львівської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області до ОСОБА_1 міської ради, виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради, Львівського міського голови третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 обласна державна адміністрація треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 обласна рада, Департамент житлового господарства та інфраструктури ОСОБА_1 міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення дій - відмовлено.

Відтак, згаданим вище судовими рішеннями встановлено, що в силу норм Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” не визначено обов'язку щодо виконання вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України саме міським головою.

Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

З огляду на це вимога про зобов'язання міського голову м. Львова у відповідності до вимог ст.ст. 122, 123 Земельного кодексу України звернутися в органи, до компетенції яких належить вирішення питання виділення земельної ділянки, з належним чином оформленими клопотаннями про надання земельної ділянки для влаштування нового полігону твердих побутових відходів для м.Львова, будівництва заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу не підлягає задоволенню.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог частково.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати не належить стягувати зі сторін.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати виконавчий комітет ОСОБА_1 міської ради невідкладно вжити заходів щодо припинення вивезення ЛКП “Збиранка” твердих побутових відходів на полігон твердих побутових відходів поблизу с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області та його подальшої експлуатації.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова в повному обсязі складена 15.11.2016 року.

Головуючий суддя Р.М. Брильовський

Суддя В.М. Сакалош

Суддя В.А. Потабенко