Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
"07" листопада 2016 р. № 820/5630/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Спірідонова М.О.,
за участі секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Комунального підприємства "Лозоваводоканал" Лозівської міської ради Харківської області про стягнення податкового боргу, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся суб'єкт владних повноважень, Лозівська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Лозоваводоканал", в якому просить суд стягнути з відповідача недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 410 885,46 грн. шляхом перерахування розрахунковий рахунок №31798201012027, одержувач - Лозівська ОДПІ, код - 39900355, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО - 851011.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Комунальне підприємство "Лозоваводоканал" Лозівської міської ради Харківської області перебуває на податковому обліку як платник податків в Лозівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області. На теперішній час за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом у сумі 410885,46 грн. по штрафних санкціях та пені, що виникла внаслідок несплати в установлений строк зобов'язань зі сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, самостійно визначених відповідачем у звітах про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Наведені обставини свідчать про невиконання відповідачем свого податкового обов'язку, щодо сплати податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги заявленого позову, просив суд його задовольнити.
Відповідач, КП "Лозоваводоканал", надав до суду свої письмові заперечення, в яких, втім, не спростовував наявність заявленої до стягнення суми заборгованості, просив суд надати розстрочку по сплаті боргу на 60 місяців.
У судовому засіданні представники відповідача підтримали доводи письмових заперечень.
Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального права, котрі врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідач, Комунальне підприємство "Лозоваводоканал" Лозівської міської ради Харківської області, як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування перебуває на обліку в Лозівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області.
Як свідчать наявні в матеріалах справи докази, відповідач має борг перед бюджетом зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 410885,46 грн., до якого структурно входить заборгованість по штрафних санкціях у сумі 372823,89 грн. та 3801,57 грн. пені, нараховані згідно рішення №0001791301 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 28.03.2016 р.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що порядок сплати податків, зборів стосовно заявленої до стягнення суми боргу у спірних правовідносинах визначений Податковим кодексом України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455.
Згідно з п.п. 16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п. 19-1.1.2 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Суд зазначає, що Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
У зв'язку з набранням чинності законами України від 04.07.2013 р. №404-VІІ "Про внесення змін до Податкового Кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи (надалі - Закон №404-VІІ ) та від 04.07.2013 р. №406-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" функції з адміністрування єдиного внеску Пенсійного фонду України передано Міністерству доходів та зборів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1. ч .2 ст. 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний зокрема своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Частиною 3 ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” встановлено, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно положення ч. 8 ст. 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Згідно п. 6.2 Інструкції № 455 сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках, зокрема, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом (п. 6.3 Інструкції № 455).
З матеріалів справи, вбачається, що Лозівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області була сформована податкова вимога №Ю-4451-25 від 04.10.2016 року, яка була отримана відповідачем того ж дня, згідно підпису на корінці податкової вимоги
Згідно п. 6.4 Інструкції № 455 вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особі такого платника під підпис або надіслано Листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 25 Закону платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Додатково суд зазначає, що рішення про застосування штрафних санкцій №0001791301 від 2803.2016 р. був предметом судового розгляду по справі Харківського окружного адміністративного суду №820/1997/16.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2016 р. по справі №820/1997/16 в задоволенні позову КП "Лозоваводоканал" про скасування рішення Лозівської ОДПІ №0001791301 від 28.03.2016 р. про нарахування штрафних санкцій та нарахування пені було відмовлено. Дане судове рішення набрало законної сили 12.09.2016 р.
З цього приводу суд зазначає, що ч. 1 ст.72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, а тому обставини наявності у відповідача податкового боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у заявленій до стягнення сумі не підлягають додатковому доказуванню.
Таким чином, за Комунальним підприємством "Лозоваводоканал", з урахуванням часткової сплати рахується заборгованість у сумі 410885,46, яка підтверджується розрахунком суми заборгованості та карткою особового рахунку, наявних в матеріалах справи.
На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 410885,46 грн., суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо надання відповідачу розстрочки по виконанню судового рішення рішення, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 263 КАС України суд розглядає питання про відстрочення виконання судового рішення, та у виняткових випадках може відстрочити виконання судового рішення. Винятковими випадками, у відповідності до ч. 1 ст. 263 КАС України, є обставини особливого характеру, які ускладнюють виконання судового рішення, зокрема, відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо.
З аналізу положень ст.263 КАС України вбачається, що розстрочення виконання судового рішення є правом суду, що постановив судове рішення, у разі виключних обставин, що ускладнюють виконання прийнятого рішення.
Повідомлені відповідачем обставини, а саме несвоєчасне перерахування з державного бюджету субвенцій в погашення отриманих населенням пільг, заборгованість споживачів за послуги комунального підприємства, у розумінні ч. 1 ст. 263 КАС України можуть ускладнювати виконання судового рішення.
Оскільки розстрочення виконання судового рішення про стягнення податкового боргу спрямоване на врегулювання виконання постанови суду, враховуючи фінансове становище боржника, яке підтверджується наявними в матеріалах справи звітами про фінансові результати, звітами про витрати тощо, суд дійшов висновку про можливість задоволення клопотання про розстрочення виконання постанови суду.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167, 263 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
Адміністративний позов Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області до Борівського комунального підприємства теплових мереж про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Лозоваводоканал" Лозівської міської ради Харківської області податковий борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 410885 (чотириста десять тисяч вісімсот вісімдесят п'ять) грн. 46 коп. на користь державного бюджету (розрахунковий рахунок №31798201012027, одержувач - Лозівська ОДПІ, код - 39900355, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО - 851011).
Розстрочити Комунальному підприємству "Лозоваводоканал" Лозівської міської ради Харківської області виконання постанови суду строком на 60 місяців з дня набрання законної сили зі щомісячною сплатою: 6848,15 грн. за перший місяць, з наступного - 6848,09 грн. щомісяця.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складений 8 листопада 2016 року.
Суддя Спірідонов М.О.