19 жовтня 2016 року м. Київ К/800/25727/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Швеця В.В.,
Рецебуринського Ю.Й.,
Штульман І.В.,
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та припинення нарахування індексації,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2015 року,
У жовтні 2014 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернулася до Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Кривого Рогу Дніпропетровської області (далі - відповідач, УПФУ), в якому просила визнати неправомірними дії УПФУ щодо утримання з її пенсії, в процесі виконання постанови Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30 листопада 2012 року, суми індексації за період з 05 березня 2012 року по 31 травня 2013 року, та припинення її подальшої індексації наростаючим підсумком; зобов'язати УПФУ повернути незаконно утриману, за період з 05 березня 2012 року по 31 травня 2013 року, частину пенсії у вигляді індексації в сумі 2 313,21 грн. і в подальшому продовжувати нарахування та виплату сум індексації наростаючим підсумком, враховуючи базовим місяцем березень 2009 року, відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок).
Постановою Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу від 18 грудня 2014 року позов задоволено.
Визнано неправомірними дії УПФУ щодо утримання з пенсії позивача, в процесі виконання постанови Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 30 листопада 2012 року, суми індексації за період з 05 березня 2012 року по 31 травня 2013 року, та припинення її подальшої індексації з наростаючим підсумком; зобов'язано УПФУ повернути позивачу незаконно утриману, за період з 05 березня 2012 року по 31 травня 2013 року, частину пенсії у вигляді індексації в сумі 2 313,21 грн. та відновити індексацію пенсії наростаючим підсумком, враховуючи базовим місяцем березень 2009 року, відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2015 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги, позивач посилається на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим ставить питання про скасування ухваленого ним рішення та залишити в силі постанову Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу від 18 грудня 2014 року.
У свою чергу, відповідач надіслав письмові заперечення на касаційну скаргу, просить її вимоги залишити без задоволення, рішення апеляційного суду без змін.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися під час її розгляду, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами ОСОБА_4 з 17 січня 2001 року перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком як державний службовець.
Постановою Дзержинського районного суду міста Кривого Рогу від 30 листопада 2012 року у справі № 2а-1599/11/0408, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2013 року, позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено.
Визнано протиправними дії УПФУ щодо не врахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_4 20 % винагороди за вислугу років та зменшенням суми надбавок, обрахованих відсотком до посадового окладу з урахуванням зменшеної суми винагороди за вислугу років.
Зобов'язано УПФУ здійснити ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 05 березня 2012 року з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 % посадового окладу та надбавки за спеціальне звання та повної суми надбавки за високі досягнення у праці. (а.с.26-27,28-29).
На виконання вказаної постанови пенсійним органом було проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи із сум заробітної плати та на підставі довідки від 05 березня 2008 року № 34, розраховано розмір пенсії - 2 896,90 грн. Доплату збільшеного розміру пенсії за постановою суду, за період з 05 березня 2012 року по 31 травня 2013 року у сумі 2 351,89 грн., було нараховано на виплатну відомість в червні 2013 р. (а.с.43).
14 липня 2014 року позивач звернулась до УПФУ із заявою, в якій просила повернути незаконно утриману, за період з 05 березня 2012 року по 31 травня 2013 року, індексацію пенсії в сумі 2 315,21 грн. та поновити щомісячну індексацію пенсії з наростаючим підсумком. (а.с.22-23).
Відповідно до листа УПФУ від 18 липня 2014 року № Ш-32/05/71 було повідомлено позивача, що у відповідності до приписів Порядку проведення індексації грошових доходів населення та у зв'язку з проведенням перерахунку пенсії на підставі рішення суду, розмір перерахованої пенсії перевищує її розмір до перерахунку разом з індексацією, тому визначено базовий місяць - 01 березня 2012 року та індексація при підвищенні пенсії не проводиться (а.с.24-25).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для визначення базовим місяцем березень 2012 року з наступним припиненням індексації пенсії позивача відсутні, оскільки місяць перерахунку пенсії ОСОБА_4, відповідно до рішення суду, не є базовим місяцем, в якому відбулося підвищення розмірів пенсії для індексації грошових доходів населення у розумінні приписів чинного законодавства, яке регулює порядок здійснення індексації, оскільки остання залежить не від розміру пенсії, а від розміру прожиткового мінімуму.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції, та, відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що в даному випадку відсутні підстави для поновлення нарахування та виплати індексації, вважаючи базовим місяцем березень 2009 року, оскільки розмір пенсії позивача з березня 2012 року збільшився і перевищував прожитковий мінімум, встановлений для осіб, які втратили працездатність, з посиланням на приписи підпункту 1-1 пункту 1 Порядку №1078.
Колегія суддів погоджується з такими висновками апеляційного суду та зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону N 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. У частині п'ятій цієї ж статті вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно зі статтею 3 Закону N 1282-XII (у редакції, яка діяла до 16 жовтня 2012 року) індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
У редакції цієї ж статті Закону, чинній після 16 жовтня 2012 року, індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За змістом статті 4 зазначеного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до абзацу третього пункту 4 Порядку у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуваннями виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачується особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Із наведеної вище норми випливає, що доплата до пенсії позивача є складовою загальної суми пенсійної виплати, яка індексується.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 4 Порядку частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Абзацом першим пункту 5 Порядку встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.
Частиною п'ятою статті 58 Закону N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) для осіб, що втратили працездатність, затверджено щоквартальне збільшення у 2008 році прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі: з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн. При цьому, у 2009 році відповідно до статті 54 Закону України від 26 грудня 2008 року N 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) установлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Крім того, протягом 2010 - 2012 років відбувалося щоквартальне підвищення пенсій.
Слід звернути увагу на те, що зазначені місяці щоквартального підвищення пенсій у законах України про Державний бюджет України є базовими місяцями обчислення індексації пенсії відповідно до вимог абзацу першого пункту 5 Порядку.
Отже, законами України про Державний бюджет України на відповідні роки встановлювався механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів та послуг.
Таким чином, пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101 відсоток, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Разом з тим, відповідно до статей 3, 4 Закону N 1282-XII індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться. Таким чином, підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає.
Аналогічну позицію Верховний Суд України уже висловлював у постанові від 10 грудня 2013 року (N 21-390а13).
Враховуючи те, що посилання позивача в касаційній скарзі на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судом апеляційної інстанції повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішенні, яке належним чином мотивоване і за своїм змістом та формою відповідає вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
.
Судді: В.В.Швець
Ю.Й.Рецебуринський
І.В.Штульман