20 жовтня 2016 рокум. Ужгород№ 807/990/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті C. І.
при секретарі судового засідання Грин - Лумей В.Г.
за участю представників
позивач: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 11.12.2015 року № 11/35)
третьої особи: ОСОБА_3 (довіреність від 11.01.2016 року № 282/09)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 20 жовтня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 31 жовтня 2016 року.
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУНП в Закарпатській області), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - третя особа, ГУ ПФ України в Закарпатській області) , яким просить визнати протиправною бездіяльність ГУНП в Закарпатській області щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні встановлених законодавством для поліцейських до ГУ ПФ України в Закарпатській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцю АДРЕСА_2 Закарпатської області, пенсійна справа № 002280 та зобов'язати ГУНП в Закарпатській області надіслати інформацію про зміни в грошовому утриманні встановлених законодавством для поліцейських до ГУ ПФ України в Закарпатській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцю АДРЕСА_2 Закарпатської області, пенсійна справа № 002280.
В ході судового розгляду позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій у зв'язку із зміною місця проживання просив суд у судовому рішенні зазначати адресу: АДРЕСА_1.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 01.01.2011 року ГУ ПФ України в Закарпатській області позивачу була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач звернувся до ГУНП в Закарпатській області про надання довідки про розмір видів грошового забезпечення офіцера поліції, який працює на посаді першого заступника начальника слідчого управління, з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказаною постановою КМУ № 988 внесено зміни та підвищено грошове забезпечення, яке є більшим від раніше встановлених окладів та надбавок для працівників органів внутрішніх справ. Відтак, позивач вважає, що йому має бути перерахована пенсія у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських. Листом від 11.04.2016 року ГУНП в Закарпатській області позивача повідомлено, що факт прийняття постанови КМУ № 988 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із колишніх працівників міліції. Відтак, позивач вважає, що порушуються його права на належне пенсійне забезпечення гарантоване державою.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві, та просив суд їх задовольнити.
Відповідач подав до суду письмове заперечення проти позову (лист представника ГУНП в Закарпатській області), згідно яких позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню, посилаючись на те, що до прийняття Закону України "Про національну поліцію", який набув чинності 07.11.2015 року, уповноваженими органами для подання документів для перерахунку пенсії колишніх працівників органів внутрішніх справ були управління МВС України в областях. Відповідно до Постанови КМУ від 16.09.2015 року № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції України та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ", управління Міністерства внутрішніх справ України в областях ліквідовано. Разом з тим, на даний час, жодним нормативним актом Головні управління Національної поліції в областях не визначено уповноваженим органом для видачі таких довідок.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у поданих письмових запереченнях проти позову.
Представник третьої особи надав суду письмові заперечення проти позову (лист ГУ ПФ України від 12.08.2016 року № 10030/09), в яких в обґрунтування своєї позиції зазначив, що прийнята КМУ постанова "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції " № 988 від 11.11.2015 року, яка набрала чинності 02.12.2015 року не породжує підстав для перерахунку пенсії позивача. Вказаною постановою не змінюються оклади, як цього вимагає законодавство, а встановлюються нові для поліцейських . тому, вищезазначену постанову КМУ не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення.
В судовому засіданні представник третьої особи, заперечив проти задоволення адміністративного позову з підстав та мотивів, наведених у поданих до суду письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що 31 грудня 2010 року, відповідно до наказу УМВС України в Закарпатській області від 31.12.2010 року за № 622 о/с, що змінений наказом УМВС України в Закарпатській області від 26.01.2011 року за № 35 о/с, - позивач був звільнений з органів внутрішніх справ України на пенсію за п 64 "в" (через обмежений стан здоров'я), з посади першого заступника начальника слідчого управління - начальника організаційного-методичного відділу слідчого управління Управління МВС в Закарпатській області з оголошеною вислугою років в органах внутрішніх справ на день звільнення - 24 року 02 місяці 11 днів, в пільговому обчисленні для призначення пенсії - 29 років 03 місяці 25 днів.
01 січня 2011 року ГУ ПФ України в Закарпатській області відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" позивачу була призначена пенсія за вислугу років.
В березні 2016 року позивач звернувся до ГУНП в Закарпатській області про надання йому довідки про розмір видів грошового забезпечення офіцера поліції, який працює на посаді першого заступника начальника слідчого управління, з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Листом від 11.04.2016 року за № С-77/106/5-2016 ГУНП в Закарпатській області повідомило позивача, що факт прийняття постанови № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам із числа колишніх працівників міліції. Вказано, що на даний час для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" немає достатніх законних підстав.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" (від 02.07.2015 року № 580-VIII, далі - Закон 580) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону 580 передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII (із змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900, далі - Закон 2262)
Частиною 3 ст.63 Закону 2262 передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988 (далі - Постанова 988 ) визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок 45).
Відповідно до п.1 Порядку 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку 45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідно до п. 3 Порядку 45, на підставі вищезазначених списків, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Виходячи з вищенаведеного, діючим законодавством чітко визначено порядок проведення перерахунку пенсій, що призначені у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
7 листопада 2015 року набув чинності Закон України "Про Національну поліцію", яким визначено, що Закон України "Про міліцію" втратив свою чинність. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції України та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовано УМВС України в Закарпатській області, як юридичну особу публічного права, та утворено, як юридичну особу публічного права, Головне управління Національної поліції в Закарпатській області, яка не є правонаступником міліції.
Відтак, обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України документів, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, що мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", покладено на МВС України, а не на територіальні підрозділи Національної поліції. Позивач у будь-яких правовідносинах з відповідачем не перебував, а обов'язку для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ органами Національної поліції не передбачено Законом України "Про Національну поліцію" чи іншими чинними нормативно-правовими актами України, таким чином суд приходить до висновку, що правових підстав для зобов'язання саме ГУНП в Закарпатській області видати відповідну довідку немає.
Щодо посилання позивача на пункт 24 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 3-1), то суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 вищезазначеного Порядку, міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи). Пунктом 24 цього - ж Порядку визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
З урахуванням вищевикладеного, суд погоджується з доводами відповідача про те, що ГУНП в Закарпатській області не має повноважень щодо оформлення документів для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ, оскільки відповідач не уповноважений відповідним рішенням державного органу здійснювати підготовку та оформлення документів для перерахунку пенсій вищезазначеним особам.
Стосовно вимоги позову про зобов'язання ГУНП в Закарпатській області направити інформацію про зміни в грошовому утримані до ГУ ПФ України в Закарпатській області для здійснення перерахунку пенсії - суд констатує, що вказана вимога є похідною від вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо не надіслання такої інформації та така вимога могла б бути задоволена виключно у разі визнання бездіяльності відповідача протиправною як спосіб захисту порушеного права, однак, в зв'язку з відмовою у задоволенні вимоги щодо протиправної бездіяльності - відсутні підстави для задоволення вимоги про зобов'язання надіслати вищезазначену інформацію.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем доведено, що ним не було допущено протиправної бездіяльності щодо не надання довідки про розмір видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії та доведено відсутність підстав для видачі ГУНП в Закарпатської області позивачу такої довідки, в зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими, суперечать вимогам закону та не відповідають обставинам справи, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні належними та допустимими доказами та задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України та в зв'язку з відсутністю судових витрат відповідача, судові витрати по справі не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті