№ 2а - 365
2009 р.
м. Вугледар 09 вересня 2009 року
Суддя Вугледарського міського суду Донецької області, діючого як місцевий адміністративний суд - ОСОБА_1, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської Ради в Донецькій області та Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості на оздоровлення, -
У жовтні 2007 р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Вугледарського управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської Ради про стягнення заборгованості на оздоровлення.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що внаслідок настання інвалідності 3-ї групи після участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач відповідно до ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на отримання щорічної суми на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, однак відповідачем допомога виплачується в значно менших розмірах. Посилаючись на те, що відповідач ухиляється від надання йому вказаних коштів в повному обсязі, просив визнати дії Вугледарського управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської Ради неправомірними в частині відмови у виплаті сум на оздоровлення за 2007 рік, а також зобов'язати відповідачів у майбутньому проводити виплати у розмірах, встановлених ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та стягнути на його користь недоотриману суму на оздоровлення за 2007 р.
Представник позивача ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача - Вугледарського управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської Ради у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності та заперечення, згідно яких позов не визнано з тих підстав, що згідно постанови Кабінету міністрів України № 562 від 12.07.2005 р. „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір щорічної допомоги на оздоровлення інвалідам 3-ї групи в 2007 р. складає 90 грн. Виплати у вказаному розмірі були зроблені позивачу 26.07.2007 р., тому представник вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню. Просила у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності.
Суд, з'ясувавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії та інвалідом 3-ї групи.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" {далі - Закон) передбачена щорічна допомога на оздоровлення, у розмірі: : інвалідам 3-ї групи, дітям-інвалідам - чотири мінімальні заробітні плати. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Позивачу 26 липня 2007 р. відповідачем було виплачено щорічну допомогу на оздоровлення за 2007 рік у розмірі 90 гривень, згідно постанови Кабінету міністрів України № 562 від 12.07.2005 р. „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідач в своїй діяльності керувався ст.62 Закону в якій зазначено, що порядок застосування Закону провадиться в порядку визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання місцевими органами влади.
Відповідно до п.3 ст.116 Конституції України КМУ забезпечує проведення політики у сфері соціального захисту населення. Фінансування витрат пов'язаних з реалізацією Закону здійснюється за рахунок державного бюджету України. (ст. 63 Закону). Інших джерел фінансування виплат на оздоровлення відповідач не має.
Згідно п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України до нормативно-правових актів які регулюють бюджетні відносини України належать правові акти КМ України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших Законів України.
Згідно с ч.2 ст.95 Конституції України виключно Законом України “Про державний бюджет України” визначається будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно зі ст. 87 Бюджетного кодексу України видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється в установленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального фонду державного бюджету в межах обсягів призначень передбачених в Державному бюджеті України на відповідні бюджетні програми.
З метою виконання зазначених законів, що встановлювали розмір мінімальної заробітної плати, Постанови КМУ № 562 від 12.07.2005 р. “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено новий розмір щорічної допомоги інвалідам ІІІ групи який складає 90 грн.
Крім зазначеного до Управління надійшло роз'яснення Міністерства юстиції Уераїни від 21.09.2005 року №21-9-9743 щодо компенсаційних виплат та їх розміру громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для ознайомлення та використання в роботі Міністерством праці та соціальної політики та підлеглим установам. В цьому роз'ясненні чітко вказані норми, якими слід користуватися управлінням для здійснення компенсаційних виплат, а саме нормами Постанови КМ України № 562 від 12.07.2005 р. “Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в якій встановлено розмір щорічної допомоги інвалідам ІІІ групи - 90 грн. з 2007 року.
На підставі викладеного, ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Вугледарської міської Ради в Донецькій області та Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості на оздоровлення за 2007 рік - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження цієї постанови може бути подано до місцевого адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана в Апеляційний адміністративний суд через місцевий адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Вугледарського
міського суду ОСОБА_1