Постанова від 04.12.2007 по справі 2-а-492/2007

справа №2-а-492/2007 p.

ПОСТАНОВА

іменем України

04 грудня 2007 року Ірпінський міський суд Київської області в складі

головуючої судді Оладько С.І

при секретарі Подолян Л.А

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про стягнення з Ірпінського УПСЗН недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення, -

встановив:

До Ірпінського міського суду Київської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про стягнення з Ірпінського УПСЗН недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення. Свої вимоги позивач мотивував тим, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, має статус постраждалого II категорії. Згідно з ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення. Однак отримав цю допомогу за 2001 - 2007 роки значно нижчу ніж це передбачено зазначеною вище нормою. Прость стягнути з Ірпінського УПСЗН на його користь недоплачені суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2001 - 2007 роки в розмірі 5535гр

Позивач в судове засідання не з"явився,написав заяву,в якій просить справу розглянути в його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився,до суду направлена заява із проханням розглядати справу за їх відсутності,позов не визнають.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким,що підлягає до часткового задоволення.

Згідно ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

В судовому засіданні судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС ,2 категорії. Позивачу за 2005 p., 2006 р та2007 р. відповідачем щорічно виплачувалася допомога на оздоровлення в сумі 100,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.05 № 562 .

Також встановленого позивач 01.11.2007р звертався до відповідача з листом про проведення перерахунку матеріальної допомоги на оздоровлення,але листом від 07.11.2007р позивачу було відмовлено в заяві.(а.с.4)

Спірні правовідносини регулюються 4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої щорічна допомога на оздоровлення виплачується учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії, в розмірі 5 мінімальних заробітних плат .Відповідно ч. 7 цієї статті розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати допомоги на оздоровлення.

З наведеного випливає, що позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, а тому виплата відповідачем щорічної допомоги на оздоровлення в 2007 р. у фіксованому розмірі 100,00 грн., тобто меншому ніж встановлено законом, порушує права позивача і такі дії слід визнати протиправними як такі, що суперечать вимогам ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи, що суд визнає неправомірними дії відповідача по нарахуванню та виплаті позивачу в неповному розмірі допомоги на оздоровлення в 2007 p., а також те, що така виплата вираховується, керуючись розміром мінімальної заробітної плати на момент виплати такої допомоги, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу допомогу на оздоровлення в розмірі встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вимоги позивача про стягнення недоплачених коштів на оздоровлення за 2001- 2005 рік не підлягають до задоволення, оскільки відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Згідно ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку поважною, справа розглядається за правилами КАС України.

Враховуючи, що позивач пропустив річний строк звернення до адміністративного суду за захистом свого права, відсутні поважні причини пропуску цього строку, які б позбавляли позивача пред'явити позов до суду в 2001- 2005 p., а також беручи до уваги, що на цьому наполягає відповідач, суд відмовляє в позові в частині стягнення недоплаченої допомоги на оздоровлення за 2001- 2005 рік у зв'язку із пропуском позивачем строку позовної давності.

Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача недоплачених сум допомоги на оздоровлення за 2006 р., то суд відмовляє в цій частині, керуючись п. 37 ст. 77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», згідно якого на 2006 рік зупинена дія ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дана норма не скасована і не визнана неконституційною, отже підлягає до застосування.

Суд не бере до уваги доводи відповідача згідно його письмового заперечення про необхідність застосування постанов Кабінету Міністрів України для визначення розміру виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення, оскільки вони є необгрунтованими і суперечать ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.05 № 562 всупереч Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким встановлено розмір щорічної допомоги як величину кратну мінімальній заробітній платі, встановлено конкретні розміри щорічної допомоги на оздоровлення в твердій грошовій сумі.

Виходячи із засад пріоритетності Законів України над урядовими нормативними актами, а також враховуючи, що згідно ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина (п. 1) та основи соціального захисту (п. 60), при вирішенні даного спору має застосовуватися ст. 48 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 83 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», якою встановлено розміри мінімального заробітку на час виплати позивачу допомоги на оздоровлення у 2006 р.

Враховуючи викладене, на підставі ст.ст. 19, 92 Конституції України, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.77 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 11, 71, 86, 99, 100, 158-163 КАС України суд, -

постановив:

Задовольнити частково позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про стягнення з Ірпінського УПСЗН недоотриманих сум одноразової допомоги на оздоровлення.

Визнати протиправними дії Ірпінського міського управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області щодо виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 р. в розмірі меншому ніж встановлено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2007 р. в розмірі встановленому ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області на користь держави державне мито в розмірі 12,45 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів та наступного подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви.