Постанова від 24.10.2016 по справі 812/981/16

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

24 жовтня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/981/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Смішливої Т.В.,

при секретарі судового засідання: Кравцовій Т.О.,

за участю представників сторін:

від позивача - Цимбалюк О.В;

від відповідача - Рєзніченко Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкової вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

22 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" (далі також позивач, ТОВ "Омега Вертикаль") до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (далі також відповідач, Рубіжанська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області) про визнання протиправним та скасування податкової вимоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08.08.2016 Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Луганській області сформовано та направлено позивачу податкову вимогу № 484-17, у якій станом на 07.08.2016 значиться податковий борг у сумі 7065,87 грн, у тому числі за основним платежем орендної плати 7017,00 грн та пені в розмірі 48,87 грн. На підставі рішення Рубіжанської міської ради від 29.01.2015 № 48/40 між товариством з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" та Рубіжанською міською радою укладений договір оренди землі від 12.06.2015, відповідно до якого Рубіжанська міська рада передала товариству з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" в оренду на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,1282 га, яка знаходиться за адресою м. Рубіжне, вул. Трудова 3-б. При цьому, на думку позивача, відповідачем порушено вимоги ст. 6 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", відповідно до якої платників податків звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Таким чином позивач вважає, що для нього існують законні підстави звільнення від сплати за користування земельними ділянками та майном державної й комунальної власності, встановлені, зокрема Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" на період проведення антитерористичної операції. А тому, позивач просить суду визнати протиправною та скасувати податкову вимогу № 484-17 від 08.08.2016 на суму 7065,87 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені в позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно до поданих податкових декларації з плати за землю за 2016 рік, позивачем самостійно визначено податкове зобов'язання з орендної плати яке не було сплачено до бюджету, що призвело до винесення оскаржуваної податкової вимоги. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р затверджено перелік населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, де м. Рубіжне не входить до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. Також, відповідач зазначив, що ТОВ "Омега Вертикаль" не надано до Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області документи на підтвердження настання обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, а саме сертифікат торгово-промислової палати України. Просив суд відмовити у задоволенні позову (а.с. 28-33).

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль", код ЄДРПОУ 37762264, є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради 07.09.2011 за № 14801050001051221 (а. с. 35).

ТОВ "Омега Вертикаль" перебуває на обліку у Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Луганській області як платник окремих податків, зокрема орендної плати.

На підставі рішення Рубіжанської міської ради від 29.01.2015 № 48/40 між товариством з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" та Рубіжанською міською радою укладено договір оренди землі від 12.06.2015, відповідно до якого Рубіжанська міська рада передала товариству з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" в оренду на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,1282 га, під автомобільний газозаправний пункт, яка знаходиться за адресою м. Рубіжне, вул. Трудова 3-б (а.с. 61-71).

ТОВ "Омега Вертикаль" подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік № 9009459156, в якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю у загальній сумі 16840,82 грн, з щомісячною сумою орендної плати, у розмірі 1403,40 грн. зі строком сплати до 30 числа, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (а.с. 42-44)

Згідно облікової картки ТОВ "Омега Вертикаль" станом на 31.07.2016 у позивача наявна заборгованість зі сплати орендної плати за землю за основним платежем у сумі 7017,00 грн, та пені в розмірі 48,87 грн (а.с. 40-41).

Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що станом на 31.07.2016 ТОВ "Омега Вертикаль" мало податковий борг з орендної плати за землю за основним платежем у сумі 7017,00 грн, та пені в розмірі 48,87 грн (а. с. 40-41).

Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків п.49.1 ст.49 Податкового кодексу.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

У відповідності до статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення у встановлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України.

У зв'язку з наявністю податкового боргу Рубіжанська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області винесено податкову вимогу № 484-17 від 08.08.2016 на суму 7065,87 грн податкового боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб (а.с 34).

Вирішуючи питання щодо правомірності оскаржуваної вимоги про визначення податкового боргу з орендної плати за землю суд враховує таке.

Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року.

Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній до 08.06.2016) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно до частини 3 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" наведеного Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

За результатами аналізу вказаних норм суд вважає, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Крім того, Закон № 1669 прийнято у часі пізніше ніж Податковий кодекс України.

Відповідно до п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669, Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/2014 від 14.04.2014, у період з 14.04.2014 до її закінчення.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" (від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція", від 05 листопада 2014 року № 1079 "Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053"), м. Рубіжне віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Оскільки орендована ТОВ "Омега Вертикаль" земельна ділянка має комунальну форму власності, розташована за адресою: м. Рубіжне, вул. Трудова 3-б, тобто, на території, на якій, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р здійснювалася антитерористична операція, а також враховуючи її цільове призначення - під автомобільний газозаправний пункт, тобто, використовується для господарської діяльності позивача, суд вважає, що позивач в силу статті 6 Закону № 1669 був звільнений від плати за її використання до 08.06.2016, а саме, до внесення змін до вказаної норми Закону.

З інтегрованої картки позивача вбачається, що податкова заборгованість з орендної плати за землю у сумі 7017,00 грн, визначена у податковій вимозі № 484-17 від 08.08.2016, виникла у ТОВ "Омега Вертикаль" у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань за період з січня по травень 2016 року включно (по 1403,40 грн щомісячно).

Орендна плата за червень 2016 року сплачена позивачем самостійно платіжним дорученням № 222 від 29.07.2016, тобто, у строки, визначені пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.

При цьому, згідно інтегрованої картки вказані кошти відповідач зарахував на погашення податкового зобов'язання за січень 2016 року, у зв'язку з чим позивачу автоматично нараховано пеню у розмірі 48,87 грн (а.с. 41).

Згідно ст.10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Однак, посилання представника відповідача на дану норму Закону суд вважає необґрунтованим, оскільки статтею 6 Закону №1669, яка має пряму дію, не вимагається додаткове отримання сертифіката про засвідчення настання форс-мажорних обставин. До того ж, сертифікат Торгово-промислової палати України потрібен для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, а ст. 6 Закону № 1669 передбачає не відповідальність, а звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Також, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що м. Рубіжне не віднесено до населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Так, Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» від 17.05.2016 № 1365-VIII, який набрав законної сили 08.06.2016 року, внесені зміни до Закону №1669, та доповнено п.4 до статті 4 Закону наступного змісту: "Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.

Вказаним законом також змінено редакцію статті 6 Закону № 1669, яка з 08.06.2016 передбачає звільнення суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.

Тобто, оскільки м. Рубіжне не належить до населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, з 08.06.2016 у позивача виникає обовязок щодо сплати орендної плати за користування земельною ділянкою за адресою: м. Рубіжне, вул. Трудова 3-б.

Податкова заборгованість з орендної плати за землю за основним платежем у сумі 7017,00 грн, та пені в розмірі 48,87 грн, визначена у податковій вимозі № 484-17 від 08.08.2016, виникла у ТОВ «Омега Вертикаль» у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань з орендної плати за земельну ділянку комунальної форми власності, розташованої на території м. Рубіжне по строку сплати за період з 01.01.2016 до 31.05.2016, тобто, у період, коли позивач в силу Закону № 1669 був звільнений від сплати за користування вказаною ділянкою.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ «Омега Вертикаль».

Оскільки позовні вимоги є обґрунтованими, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378,00 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області № 484-17 від 08.08.2016 про визначення грошових зобов'язань товариства з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" з орендної плати за землю за основним платежем у сумі 7017,00 грн та пені у сумі 48,87 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (місцезнаходження: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Менделєєва, буд. 14-б, код 39890562) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Омега Вертикаль" (місцезнаходження: 61057, м. Харків, вул. Гоголя буд. 11 кв. 10, код 37762264) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову в повному обсязі складено та підписано судом 26 жовтня 2016 року

Суддя Т.В. Смішлива