Постанова від 25.10.2016 по справі 153/1043/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" жовтня 2016 р. Справа153/1043/16-а

Категорія 87

Код суду: 231

Ямпільський районний суд Вінницької області

в складі головуючого судді Любинецької-Онілової А.Г.

за участю секретаря сз Сарафімовської Т.О.

позивача ОСОБА_2

представника відповідача Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області - Снітко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ямпіль Вінницької області

справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області про визнання незаконними (протиправними) дії та рішення владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення,

В С ТА Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області про визнання незаконними (протиправними) дії та рішення владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення. До початку судового розгляду позивач ОСОБА_2 подав заяву про уточнення позовних вимог. Вказав, що йому призначена пенсія по інвалідності ІІ групи згідно Закону України "Про державну службу" - довічно, у розмірі 3563,82 гривень. Позивач зазначив, що пенсія йому призначена відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», так як він працював у Ямпільському районному відділі Пенсійного фонду України Вінницької області на посаді начальника, і йому було присвоєно 10 ранг шостої категорії державного службовця. 18 липня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням збільшення посадових окладів державних службовців, із урахуванням 50 % надбавки за інтенсивність праці, 25 % надбавки за вислугу років. Однак йому було відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років. Свою відмову відповідач мотивував тим, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно чинного законодавства, тому відсутні підстави для перерахунку. Позивач вважає свої права порушеними, а дії відповідача щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії - протиправними. У зв'язку з даними обставинами позивач вимушений звернутися до суду з цим позовом і просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області за вих.№ 10/06-34/04-10 від 22.08.2016, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області здійснити з 01.05.2016 перерахунок його пенсії в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим на посаді начальника управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області, відповідно до довідки за вих.№10/06-34/04-10 від 22.08.2016, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Вінницької області. Постанову суду у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав. Просив їх задовольнити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області Снітко І.М. позовні вимоги не визнала. Пояснила суду, що позивач ОСОБА_2 дійсно перебуває на пенсії. Йому була призначена пенсія відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу". До 01.01.2015 діяла норма ст.37-1 Закону України «Про державну службу», після чого були внесені зміни відповідно Закону України від 02.03.2015 року №213 - VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» було викладено у новій редакції, відповідно до якої з 01.06.2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. за №3723 не призначаються, а призначені раніше - не перераховуються. Крім цього, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. З 01.01.2015 року до 09.12.2015 року право перерахунку пенсії передбачалося пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року. Однак Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року в Постанову Кабінету Міністрів України №865 були внесені зміни і п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 було виключено. З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889. 14.09.2016 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №622, яка застосовується одночасно з Законом України «Про державну службу». З 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати. В задоволенні позову просила відмовити.

Судом встановлені такі обставини.

Згідно статті 19 Конституції України правовий порядок ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Повноваження відповідача визначені законом та носять імперативний характер.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Судом встановлено, що позивач з 08 липня 1994 року по 08 лютого 1999 року працював на посаді начальника Ямпільського районного відділу Пенсійного фонду України. З 08.02.1999 року отримує пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% суми заробітної плати.

Крім цього, встановлено, що 18 липня 2016 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі щодо перерахунку йому пенсії, у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

22 липня 2016 року Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі листом за №390/06-42/02 відмовило позивачеві у здійсненні вказаного перерахунку пенсії з посиланням на те, що до 1 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульоване ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Так, відповідно до цієї статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ. Окрім того, постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року були внесені зміни до постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року та вилучено пункт 4, яким був врегульований порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Відповідач у своєму листі зазначив, що нормативно-правові акти, які б визначали умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, відсутні.

З довідки Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі №10/06 34/04-10 від 22.08.2016 року про заробітну плату, встановлено, що посадовий оклад начальника Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі станом на 01.05.2016 становить 4824,00 гривень.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІІ від 16.12.1993 (у редакції, чинній на час виходу позивача на пенсію) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Позивачеві ОСОБА_2 була призначена пенсія в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати на час виходу на пенсію.

Позивачеві була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІІ від 16.12.1993 у 1999 році.

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року. Цим законом не передбачено ані права, ані порядку перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України.

Виходячи з конституційних засад, стаття ст.37-1 Закону України №3723-ХІІ від 16.12.1993 не може бути застосована у відношенні до позивача, оскільки на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії - 18.07.2016, цей закон втратив чинність.

Разом з тим, щодо твердження відповідача про відсутність чинного порядку перерахунку пенсій державних службовців та прирівняних до них осіб, то в даному випадку суд виходить з того, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням вимог чинного на момент перерахунку законодавства.

Так, до 01 січня 2015 року ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» було передбачено право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Так, відповідно до цієї статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ.

З цього часу та до 09 грудня 2015 року право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям передбачалося пунктом 4 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» були внесені зміни до постанови КМУ №865 від 31.05.2000 року та вилучено пункт 4, яким був врегульований порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII.

Відповідно до ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889- VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З наведеного вбачається, що на час звернення позивача із заявою до відповідача про здійснення перерахунку пенсії - 18.07.2016 з підстави підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (власне як і на даний час), права на перерахунок пенсії з вказаної підстави жодним нормативним актом не передбачено.

При цьому, прийняття нових законів та внесення змін до чинних законів, що регулюють пенсійне забезпечення, не є звуженням змісту та обсягу існуючих прав позивача та пенсійне забезпечення, оскільки розмір пенсійного забезпечення позивача не зменшено. Виключення із законодавства підстав та порядку перерахунку пенсії не звужує та не скасовує право на пенсійне забезпечення позивача, яке існувало до внесення змін.

Таким чином, відмова Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі у проведенні перерахунку пенсії позивачеві з підстави підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям є правомірною та повністю узгоджується з приписами статтей 22, 58 Конституції України та Рішення Конституційного Суду (справа № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що вимоги позивача щодо визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії є безпідставними, не ґрунтуються на вимогах закону, а тому є підстави для відмови у задоволенні позову.

Оскільки в задоволенні позовних вимог позивача ОСОБА_2, звільненого від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», відмовлено, тому на підставі ч.5 ст.94 КАС України судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 6, 11, 71, 94, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена повністю або частково до Вінницького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу Адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий А.Г. Любинецька-Онілова