26 жовтня 2016 року Житомир Справа № 0670/2583/12
Категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.
розглянувши у письмовому провадженні заяву відділу культури і туризму Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про відстрочення виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 06 червня 2012 року по адміністративній справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до Відділу культури і туризму Овруцької районної державної адміністрації про стягнення 58482,61 грн.,
Відділ культури і туризму Овруцької районної державної адміністрації звернувся до суду із заявою, у якій просить відстрочити виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 06 червня 2012 року по даній справі до 12 жовтня 2021 року. В обґрунтування заяви зазначає, що в нього відсутні кошти на рахунку 37114320012377, з якого може бути виплачена заборгованість в сумі 58482,61 грн. Крім того, негайне виконання рішення суду призведе до негативних наслідків: установи відділу культури і туризму не зможуть підготуватись до осінньо-зимового періоду; відділ не зможе оплачувати телекомунікаційні послуги; неможливо буде відшкодувати кошти на відрядження працівників; неможливо буде проводити видатки по незахищеним статям.
Представники сторін до суду не з'явились, про дату, час та місце розгляду зави повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
За таких обставин та з урахуванням норми частини 6 статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Встановлено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 червня 2012 року задоволено позов управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області. Стягнуто з відділу культури і туризму Овруцької районної державної адміністрації 58482,61 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій і пені (а.с.25)
Постанова набрала законної сили 03.01.2013 року.
Відповідно до частини 1 статті 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно ч.2 ст.263 КАС України, суд у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Таким чином, наведена норма пов'язує можливість розстрочення чи відстрочення виконання рішення у “виняткових випадках” за умови доведення заявником існування конкретних обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк.
Під відстроченням виконання рішення розуміється перерва у вчиненні виконавчих дій на певний, точно визначений строк, протягом якого виконавчі дії не проводяться, у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника або інших осіб.
Обґрунтовуючи необхідність відстрочення виконання постанови суду від 06.06.2012, заявник зокрема послався на те, що у разі негайної сплати боргу зі страхових внесків відділ культури і туризму Овруцької районної державної адміністрації буде неспроможним проводити видатки на відрядження працівників; оплату послуг з телекомунікацій; виконувати безпосередні функцій відділу культури, пов'язані з його діяльністю.
Проте, відповідно до положення частини 12 статті 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
При цьому, у разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Отже, обов'язок сплати внесків не пов'язується із матеріальним становищем такого платника, тому доводи про відстрочення в зв'язку із вказаним є безпідставними, відповідно скрутний фінансовий стан в даному випадку не є винятковою обставиною в розумінні ст.263 КАС України.
Враховуючи викладене, суд вважає заяву про відстрочення виконання судового рішення необґрунтованою і такою, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 86, 128, 165, 254, 263 КАС України,
В задоволенні заяви відділу культури і туризму Овруцької районної державної адміністрації про відстрочення виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 06 червня 2012 року по даній справі відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня з дня отримання копії ухвали.
Суддя С.В. Черноліхов