Ухвала від 26.10.2016 по справі 451/1266/16-а

Справа №451/1266/16-а

Провадження № 2-а/451/34/16

УХВАЛА

Іменем України

26 жовтня 2016 року

Суддя Радехівського районного суду Львівської області Мулявка О.В. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області, посадової особи органу місцевого самоврядування - голови ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області, ОСОБА_3, третя особа без самостійних вимог на предмет спору, Товариство з обмеженою відповідальністю «Родючий Лан» про визнання недійсним рішення, про визнання відсутності компетенції (повноважень) органу місцевого самоврядування та про визнання протиправними дій посадової особи органу місцевого самоврядування -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка 25 жовтня 2016 року звернулася до суду із адміністративним позовом, відповідно до якого просить визнати недійсним та скасувати рішення V сесія VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області №48 від 14.04.2016 року «Про надання дозволу на використання не успадкованих земель за цільовим призначенням»; визнати у ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області, при прийнятті нею рішення №48 від 14.04.2016 року «Про надання дозволу на використання не успадкованих земель за цільовим призначенням» відсутність компетенції передавати в користування будь-яким особам земельні ділянки, на які у встановленому законом порядку не зареєстровано право комунальної власності та визнати протиправними дії голови ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області, ОСОБА_3, які полягають у допуску до порядку денного сесії сільської ради, на якій було прийняте рішення №48 від 14.04.2016 року «Про надання дозволу на використання не успадкованих земель за цільовим призначенням» - завідомо протиправної пропозиції (питання порядку денного), щодо передання в користування ТзОВ «Родючий Лан» земельних ділянок, які не є комунальною власністю.

В обґрунтуванні позову посилається, що являється вдовою покійного ОСОБА_4, який помер 04.03.2009 року. На праві власності померлому належала земельна ділянка, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області, площею 1,6719 га.. Право власності ОСОБА_1 на землю підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії I-ЛВ №089944, виданого Радехівською районною радою народних депутатів, 16.03.2000 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №7641. На момент смерті ОСОБА_1 постійно проживала разом із ним та являється єдиною спадкоємицею його майна. Для отримання свідоцтва на право на спадщину вона не зверталась у зв'язку із відсутністю коштів для оформлення спадкових документів. У свою чергу, позивачці стало відомо, що V сесія VII скликання ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області прийняла рішення №48 від 14.04.2016 року, яким надано дозвіл ТзОВ «Родючий Лан» використовувати неуспадковані землі. До зазначеного рішення складено «Списки померлих громадян ОСОБА_2 сільської ради», у яких та під №45 зазначений померлий чоловік ОСОБА_4. Таким чином, вважає, що рішення №48 від 14.04.2016 року порушує її право на володіння та користування земельною ділянкою, а від так підлягає скасуванню.

Відповідно до змісту частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.158 Земельного кодексу України, земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, вирішує земельні спори щодо меж земельних ділянок за межами населених пунктів, розташування обмежень у використанні земель та земельних сервітутів. У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, спір вирішується судом.

Як вбачається із позовної заяви, спір виник у сфері приватно - правових відносин, що виникли із цивільних, а саме земельних відносин, виходячи із наступного.

Суд виходить з того, що згідно зі ст.ст.13 і 14 Конституції України, ст.ст.177, 181, 324 і главою 30 ЦК України - земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.

Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК України, ст.ст. 2,5 ЗК України).

Як вбачається із правової позиції, викладеної у Постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року №3, спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI".

Такого ж висновку дійшла колегія суддів Верховного Суду України у постанові від 01.10.2013 року по справі №21-345а13 та у постанові від 11.11.2014 року по справі № 21-493а14.

Враховуючи вищенаведене, проаналізувавши матеріали позову, судом констатовано, що об'єктом спору є земельна ділянка у межах території України, у звязку з чим, незважаючи на участь у спорі суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК України такий спір розглядається в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до вимог частини 1статті109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Суддя роз'яснює позивачці, що відмова у відкритті провадження у справі не позбавляє її права на звернення до суду із аналогічним позовом в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що наявні усі підстави для відмови у відкритті провадження по справі та повернення позивачці адміністративного позову із всіма доданими до неї документами.

Керуючись ст.ст. 2,109,158,160,165 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області, посадової особи органу місцевого самоврядування - голови ОСОБА_2 сільської ради Радехівського району Львівської області, ОСОБА_3, третя особа без самостійних вимог на предмет спору, Товариство з обмеженою відповідальністю «Родючий Лан» про визнання недійсним рішення, про визнання відсутності компетенції (повноважень) органу місцевого самоврядування та про визнання протиправними дій посадової особи органу місцевого самоврядування, відмовити.

Копію ухвали разом із адміністративним позовом та всіма доданими до неї документами надіслати позивачці.

Роз'яснити позивачці, що відмова у відкритті провадження у справі не допускає повторного звернення до суду з таким самим позовом в порядку адміністративного судочинства та має право на звернення до суду із аналогічним позовом на загальних підставах.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Апеляційного суду Львівської області через Радехівський районний суд на протязі п'яти днів з дня її проголошення.

У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

ГоловуючийОСОБА_5