Постанова від 24.10.2016 по справі 626/1800/16-а

Справа № 626/1800/16-а

Провадження № 2-а/626/40/2016

ПОСТАНОВА

Іменем України

24.10.2016 року м.Красноград

Суддя Красноградського районного суду Харківської області Константинов Д.С., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Красноградського об'єднаного УПФУ в Харківській області про визнання дій неправомірними щодо відмови в призначенні йому пенсії із зниженням пенсійного віку згідно п.1 ч.1ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, відповідно до п.1 ч.1ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що 22.08.2016 року він звернувся до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення мені пенсії із зниженням віку встановленого ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 5 років на підставі п. 3 ч. 1 ст. 14, ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 3 категорії, що підтверджується Посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, серії НОМЕР_1 , так як він перебував на військових зборах у військовій частині № НОМЕР_2 у період з 07.01.1987 року по 14.05.1987 року. Рішенням № 158 від 31.08.2016 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області позивачу було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням віку згідно до поданої мною заяви від 22.08.2016 року, як вказано у рішенні - відповідно до архівної довідки за №25874 від 05.08.2013 року, виданої Галузевим державним архівом МОУ, кількість днів виїзду ОСОБА_1 у зону відчуження складає 9 днів, тому підстав для призначення пенсії немає. Проте позивач вважає дане рішення незаконним та безпідставним, та просить суд його скасувати та зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, вчинити дії по призначенню та виплаті з 22.08.2016 року пенсії із зменшенням пенсійного віку у відповідності до статті 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 5 років.

Відповідач обєднане УПФУ в Харківській області у встановлений законом строк до суду надіслав заперечення проти позову в якому зазначають, що до них звернувся ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При вирішення питання щодо можливості призначення позивачу вказаного виду пенсії, була використана архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 25874 від 05.08.2013 року, яка є додатком до адміністративного позову. Статтею 55 Закону встановлено, що умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення, а саме; учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчудження у 1987 році від 10 до 14 календарних днів мають право на призначення пенсії зі скороченням пенсійного віку на 5 років. Тому просять суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Справа відповідно дост. 183-2 КАС Українирозглядається у порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до належного ОСОБА_1 військового квитка ( а.с. 10) серії НОМЕР_3 на сторінці 17 є запис про виконання мною з 07.01.1987 року по 14.05.1987 року робіт на ліквідації аварії у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, та про право на пільги у відповідності до Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС №655-195 від 05.06.1986 року.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1987 році 3 категорії (а.с. 24).

Зі змісту адміністративного позову вбачається, що ОСОБА_1 22.08.2016 року звернувся до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про призначення мені пенсії із зниженням віку встановленого ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 5 років на підставі п. 3 ч. 1 ст. 14, ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки маю статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 3 категорії, що підтверджується Посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, серії НОМЕР_1 .

Рішенням № 158 від 31.08.2016 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням віку згідно до поданої мною заяви від 22.08.2016 року, як вказано у рішенні - відповідно до архівної довідки за №25874 від 05.08.2013 року, виданої Галузевим державним архівом МОУ, кількість днів виїзду у зону відчуження складає 9 днів, тому підстав для призначення пенсії немає ( а.с. 25-26).

Проте для визначення відношення ОСОБА_1 до ліквідації аварії на ЧАЕС Харківська обласна державна адміністрація самостійно отримувала інформацію із Центрального архіву МОУ, у відповідності до якої він працював у зоні відчуження у березні 1987 року - 2 дні, у квітні 1987 року - 9 днів, у травні 1987 року - 5 днів, всього 14 днів.

Відповідно до картки обліку доз радіоактивного опромінення ОСОБА_1 підтверджує, що за період з 07.01.1987 року по 14.05.1987 року він отримав опромінення дозою 20.80 рентген ( а.с. 11).

Висновок №3454 від 21.11.1991 року Харківської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку захворювання та інвалідності з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру, свідчить, що захворювання ОСОБА_1 пов'язано із дією іонізуючих та інших шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( а.с. 17).

У архівній довідці №25874 від 05.08.2013 року Галузевого державного архіву Міністерства оборони України вказано про мою участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 07.01.1987 року по 14.05.1987 року, виїзди в зони Корогод, Копачі, піщаний кар'єр «Прип'ять», понтонно-мостова переправа Чорнобиль, всього 9 днів, місце дислокації військової частини за вказаний період у селі Оране. Журнал обліку доз опромінення особистого складу військової частини знищено у зв'язку із великою дозою опромінення ( а.с. 23).

Частиною 1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

Отже, обов'язковою умовою для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідност.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є робота ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження протягом певного часу.

Відповідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженогопостановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В даному випадку первинним документом є військовий квиток серії НОМЕР_3 , де зазначено, що у період 07.01.1987 року по 14.05.1987 року ОСОБА_1 виконував роботи по ліквідації наслідків у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС та має право на пільги у відповідності до Постанови Ради Міністрів СРСР від 05.05.1986 року №665-195.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Згідно зіст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи зазначене, а також те, що позивач звернувшись до Красноградського об'єднаного УПФУ в Харківській області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому він має право на призначення пенсії відповідно до п.1 ч. 1ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі наведеного, керуючись ст.69-72,158-164,184-186 КАС України,Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати Рішення № 158 від 31.08.2016 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , із зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, вчинити дії по призначенню та виплаті з 22.08.2016 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , пенсії із зменшенням пенсійного віку у відповідності до статті 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 5 років.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя