Справа № 369/1318/16-а
Провадження № 2-а/369/104/16
29 вересня 2016 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області в складі:
головуючого судді Усатов Д.Д.
при секретарі Кузьменко П.О.,
розглянувши в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вишневої міської ради Києво- Святошинського району Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити дії , -
В лютому 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до Вишневої міської ради Києво- Святошинського району Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що рішенням XXIX сесії V скликання Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.09.2008 було вирішено надати жиле приміщення ОСОБА_1, одинокій матері, яка виховує доньку ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліда з дитинства (ДЦП); виконкому міської ради, при наявності житла, вирішити питання надання жилого приміщення згідно житлового законодавства.
Так позивач вказує, що вищезазначене рішення Вишневої міської ради Києво- Святошинського району Київської області досі не виконане.
Разом з тим позивач ОСОБА_1 є одинокою матір'ю та виховує дитину-інваліда сама, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батьків відповідно до частини першої ст. 135 Сімейного кодексу України від 11.11.2009 № 00001639333, де зазначено, що відомості про батька ОСОБА_2 записано зі слів матері. Разом зі своєю матір'ю та неповнолітньою донькою - ОСОБА_2 позивач проживає у одній кімнаті в двокімнатній квартирі загальною площею 45,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що її неповнолітня донька ОСОБА_2 від народження хворіє на резидуально- органічне ураження центральної нервової системи (ДЦП, гіпотонічно-атактичної форми) на тлі вродженої вади розвитку головного мозку у вигляді гіпоплазії мозочка (Денді-Уолкера) із мозаїчною затримкою психо-мовного та стато-кінетичного розвитку, помірним інтелектуально-мністичним дефіцитом, двобічною пірамідною недостатністю, флюктуаційним апатико-аболітичним синдромом, остеопорозом шийного відділу хребта, сколіозом грудного відділу хребта, енурезом і енкопрезом.
У зв'язку з тим, що з 30.09.2008 року Вишнева міська рада Києво-Святошинського району Київської області не здійснила жодної дії, спрямованої на виконання свого рішення від 30.09.2008 року щодо надання житлового приміщення позивачу, остання вважає, що такі дії відповідача слід визнати протиправними.
Тому посилаючись на вищевикладене та норми закону позивач просила суд визнати протиправною бездіяльність Вишневої міської ради Києво- Святошинського району Київської області щодо незабезпечення ОСОБА_1 житловим приміщенням та зобов'язати Вишневу міську раду надати відповідно до рішення XXIX сесії V скликання Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.09.2008 жиле приміщення ОСОБА_1. Стягнути з Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати.
В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи та зібрані в ній докази, приходить до висновку що позов не підлягає до з наступних підстав.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При розгляду справи судом встановлено, що рішенням XXIX сесії V скликання Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.09.2008 року «Про надання житла» було вирішено надати жиле приміщення ОСОБА_1, одинокій матері, яка виховує доньку ІНФОРМАЦІЯ_1, інваліда з дитинства (ДЦП); виконкому міської ради, при наявності житла, вирішити питання надання жилого приміщення згідно житлового законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи позивач та її донька ОСОБА_2 відповідно до рішення Вишневої міської ради № 90 від 23.12.1999 року включені в списки на першочергове отримання житла відповідно до п. 13,44 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР».
Спільною постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 було затверджено Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР (далі - Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов), що врегульовують питання обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання.
Підпунктом 1 пункту 13 цих Правил зміст статті 34 Житлового кодексу України було більш конкретизовано та встановлено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст.47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Відповідно до ч.1 ст.36 Житлового кодексу УРСР, облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Частиною 3, зазначеної статті передбачено, пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Згідно ч.7 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею.
Як вбачається з листа виконавчого комітету Вишневої міської ради Києво- Святошинського району Київської області від 28.09.2016 р. за № 3/02-1766 в період з 30.09.2009 року житлова площа , відповідно до списку громадян,які користуються першочерговим правом отримання житла не видавалося.
Також у матеріалах справи відсутні докази того, що з комунальної власності було передано житло поза списками.
Тому суд вважає, що в даному випадку права позивача не порушено, а передумовою для виникнення обов'язку відповідача щодо реалізації права позивачана забезпечення житловим приміщенням є наявність житлової площі та наближення черги за списком осіб на отримання такого житла.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач діє в межах своєї компетенції, тому у задоволенні позову суд відмовляє.
Керуючись ст.ст.159, 160, 161, 163, 167 КАС України, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Вишневої міської ради Києво- Святошинського району Київської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського Апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Д.Д.Усатов