Справа № 362/871/16-а
Провадження № 2-а/362/153/16
"05" жовтня 2016 р. Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі головуючого судді Корнієнко С.В., при секретарі Дрозденко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі Київської області, третя особа - Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації Київської області, про зобов'язання нарахування та виплати пенсії,-
Позивач звернувся до суду з вимогами про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту припинення з 01.02.2013 року до 21.06.2014 року, включно (до початку нарахування пенсії за віком).
Позивач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи судом був повідомлений належним чином, що не перешкоджає розгляду справи.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, вважаючи, що питання нарахування позивачеві було вирішено судовим рішенням раніше, а тому, підстав для нарахування та виплати припиненої йому пенсії він не вбачає.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча про дату та місце розгляду справи судом повідомлявся належним чином.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно до положень ч.1 ст.11, ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд розглядає справу на підставі доказів, наданих сторонами.
Як вбачається з положень ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з положеннями ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст.13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за:пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою; матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
Згідно з положеннями ч.1 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до положень ст.5 вищезазначеного Закону, право на соціальну пенсію мають усі непрацездатні громадяни на умовах, що визначаються цим Законом.
Положення ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (на далі «Закон») врегульовують підстави та порядок припинення та поновлення виплати пенсії. Зокрема, відповідно до п.1 ч.1 ст.49 цього Закону, виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.
Судом встановлено, що комісією Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна з зони відчуження у 1986 році, прийнято рішення №164 від 29.11.2012 року про визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.
Листом від 28.04.2014 року №2088/06 Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі повідомило позивача про те, що згідно розпорядження Управління від 23.01.2013 року виплата пенсії позивачеві, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, припинена на підставі рішення № 164 (а.с.14).
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 13 березня 2015 року (залишеною ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2015 року без змін), рішення №164 від 29.112012 року комісії Київської облдержадміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році про визнання безпідставною видачу заявникові посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, скасовано.
Відповідно до витягу з протоколу № 181 засідання комісії від 22.10.2015 року на виконання постанови Васильківського міськрайонного суду Київської області від 13.03.2015 року скасовано рішення комісії від 29.11.2012 року (протокол № 164) в частині визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 позивачеві (а.с.13).
Згідно із положеннями ч.2 ст.49 Закону, поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч.3 ст. 35 та статтею 46 цього Закону.
Положення ч.2 ст.46 вищезазначеного Закону визначають, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, оскільки рішення № 164 від 29 листопада 2012 року третьої особи, в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 судовим рішенням скасовано, а тому, не відновлення нарахування та виплати позивачеві відповідної пенсії за період припинення її виплати з 01.02.2013 року до 21.06.2014 року є протиправним, а тому права та інтереси заявника можуть бути поновлені шляхом зобов'язання відповідача здійснити відповідні нарахування та виплати за певний період часу.
Суд також зазначає, що саме про такий правовий висновок зазначено в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 6 вересня 2016 року по зазначеній адміністративній справі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 8,9,11, 86, 94, 128,160163, 167, 186. 254 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Василькові та Васильківському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії, пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту її припинення з 01.02.2013 року до 21.06.2014 року, включно (до початку нарахування пенсії за віком).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги або закінченню апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя Корнієнко С.В.