Справа № 296/1489/16-а
2-а/296/86/16
21 вересня 2016 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м .Житомира у складі:
головуючого судді Сингаївського О.П.,
за участі секретаря судового засідання Галіцької А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання незаконними дій посадових осіб та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовом, де вказав, що має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії.
У відповідності зі ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", він має право на призначення та виплату пенсії за віком із зниженням пенсійного віку.
Звернувшись до відповідача із відповідною заявою, він отримав листа за № 24\03 від 04.01.2016 про відмову в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю первинних документів, що підтверджують факт та період перебування в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Вважаючи відмову неправомірною, позивач просив: «Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду в Житомирському районі Житомирської області (Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області) щодо відмови мені у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати управління Пенсійного фонду в Житомирському районі Житомирської області зарахувати в пенсійний стаж ОСОБА_1 роботу за повний робочий день за періоди з 08.12.1986 по 31.12.1986 - 24 календарні дні, з 01.01.1987 по 08.05.1987 - 128 календарних дня, протягом яких був безпосередньо зайнятий та виконував роботи, по'вязані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та здійснити призначення та виплатити пільгову пенсію з моменту набуття права на неї, тобто з 10 жовтня 2015 року, зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У судовому засіданні позивач позов підтримав з викладених у ньому підстав. На послідуючі засідання позивач не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позов підтримав.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову. На послідуючі засідання представник відповідача також не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позов не визнав.
Дослідивши матеріали справи, суд задовольняє позов виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 19.02.1993 (а. с. 10).
Згідно статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". А саме - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів мають право на надання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
11.10.2015 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, згідно ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". При цьому позивачем до заяви було додано: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 рр. 2 категорії, серії НОМЕР_2 ; копію архівної довідки № 24/5757 від 08.02.1993 виданої Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу, про те, що позивач виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 08.12.1986 по 08.05.1987 в складі військової частини НОМЕР_3 (Теремаховка), в тому числі в селі Лелів з 10.12. по 29.12.1986; копію виписки з військового квітка № 4/14 від 18.09.1992, який виданий Житомирським районним військовим комісаріатом.
Листом від 04.01.2016 за № 24/03, відповідач повідомив позивача про те, що йому було відмовлено в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с. 6-7). При цьому відповідач посилався на те, що дані, зазначені у поданій позивачем довідці № 24/5151 від 08.02.1993, не підтверджені архівною довідкою № 85418/02 від 20.10.2015, яка видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, на запит відповідача, де зазначені дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти), а саме зона № 1 Чорнобиль грудень 19,20, тобто в грудні 1986 року підтверджена робота по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС лише 2 календарні дні, що є недостатнім для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Місце дислокації в/ч 43187 - 2 км. південніше н. п. Димарка, який не відноситься до переліку населених пунктів зони відчуження.
Разом з тим, в архівній довідці № 85418/02 від 20.10.2015, яка видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, на запит відповідача, також зазначено, що (на російській мові): «Согласно ликвидационного акта в/ч 43187 приказы командира в/ч 43187 по строевой части и выездам за период с 01.01.1987 г. по 04.12.1987 г. были изъяты в части Главной военной прокуратуры г. Москвы в октябре 1989 г. (г. Москва К-160). Поиск документов, который проводился отраслевым государственным архивом МО Украины более 10 лет положительных результатов не дал. Пути поиска исчерпаны. Документы сняты с учета в отраслевом государственном архиве МО Украины, как окончательно утеряны согласно акта от 04.04.2013 г. Финансовые документы в/ч НОМЕР_3 на хранение в архив не поступали.».
Таким чином, архівна довідка № 85418/02 від 20.10.2015, яка видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України підтверджує данні викладені в довідці № 24/5151 від 08.02.1993 в частині того, що позивач приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС в період з 8 грудня 1986 року по 8 травня 1987 року та не виключає, (у зв'язку з втратою документів) інших даних про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в с. Лелів Чорнобильського району Київської області з 10.12. по 29.12.1986. При цьому судом враховується, що підстав для визнання архівної довідки № 5151 від 08.02.1993 недопустимим доказом у суду немає. Доказів її фіктивності суду не надано.
Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року N 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" с. Лелів Чорнобильського району Київської області віднесене до зони відчуження.
Таким чином, аналізуючи докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку про їх достатність для підтвердження факту того, що позивач ОСОБА_1 працював в зоні відчуження в с. Лелів Чорнобильського району Київської області з 12.12. по 29.12.1986, у зв'язку з чим, відповідно до статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на надання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Крім того, відповідно до ст.94 КАС, суд стягує з відповідача в дохід держави судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.6, 18, 94, 99, 104, 105, 106, ч.2 ст.162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання незаконними дій посадових осіб та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні йому пенсії із зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 10 жовтня 2015 року ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з моменту набуття права на пенсію - 10 жовтня 2015 року.
Стягнути з Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в дохід держави судовий збір у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят один) грн. 20 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя О. П. Сингаївський