Справа № 161/9451/16-а
Провадження № 2-а/161/526/16
10 жовтня 2016 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
при секретарі - Марчак Е.Є.
за участю:
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії. Свій позов мотивує тим, що вона з 04.04.2011 року перебуває на обліку як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак при призначені їй пенсії Управлінням Пенсійного фонду України у м. Луцьку не було враховано інші виплати в структурі заробітної плати, які позивач отримувала виконуючи обов'язки державного службовця і з яких роботодавцем сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, у зв'язку з внесенням змін до ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 01.04.2015 року, їй виплачують пенсію в розмірі 85 відсотків як працюючому пенсіонеру. Однак, згідно наказу № 12 від 23.06.2016 року управління фінансів Станично-Луганської РДА їй надано відпустку без збереження заробітної плати з 02 березня 2015 року на період проведення антитерористичної операції з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про припинення антитерористичної операції. Вважає, що вона не є працюючим пенсіонером, оскільки не отримує доходів. Вказує, що в 23.06.2016 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням вищезазначених грошових виплат, згідно довідки № 95 від 16.06.2016 року про складові заробітної плати, однак ОСОБА_2 об'єднане управління пенсійного фонду України у Волинській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи, що дані грошові виплати не включаються до заробітної плати при обчислені пенсії держаному службовцю. Зазначає, що з даним рішенням не згідна вважає його неправомірним та незаконним. Просить визнати неправомірними та протиправними дії відповідача щодо неврахування суми інших виплат (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань) до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, визнати неправомірними та протиправними дії відповідача щодо виплати пенсії в розмірі 85 відсотків, зобов'язати ОСОБА_2 об'єднане управління пенсійного фонду України у Волинській області за період 04.04.2011 року здійснити перерахунок призначеної пенсії державного службовця у розмірі 90 % з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у складі заробітної плати в частині інших виплат, згідно довідки управління фінансів Станично-Луганської районної державної адміністрації у Станично-Луганському районі Луганської області, зобов'язати ОСОБА_2 об'єднане управління пенсійного фонду України у Волинській області виплачувати пенсію в розмірі 100 відсотків та донарахувати пенсію до 100 відсотків за період з 01.04.2015 року та по теперішній час та сплатити на її користь протягом одного місяця з дня прийняття рішення по суті.
Позивач в судовому засіданні адміністративний позов підтримала з підстав в ньому наведених, просила суд позов задовольнити. Крім того позивач, пояснила, що про порушення свого права вона дізналася лише в 2014 році коли проживала в м. Києві. Через свій важкий фізичний та емоційний стан вона не мала можливості слідкувати за змінами в законодавстві.
В судове засідання представник відповідача не з'явилася, подала клопотання про розгляд справи за її відсутності, а також письмові заперечення в яких вказала вказала, що позов не визнає та заперечує в його задоволенні.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на 07 травня 2009 року), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Судом встановлено, що 04.04.2011 року ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від її заробітної плати.
Також встановлено, що ОСОБА_1, 23.06.2016 року звернулась до Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області з приводу перерахунку її пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати № 95 від 16.06.2016 року виданої управлінням фінансів Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області(а.с. 7-9).
Відповідно до рішення Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду Волинської області № 34 від 30 червня 2016 року, ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки немає законних підстав для перерахунку пенсії згідно поданої довідки, посилаючись на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого з 01 червня 2015 року норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані, а тому з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с.11-12).
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином суд прийшов до висновку, що дії відповідача щодо неврахування суми інших виплат (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення, соціально-побутових питань) до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія є правомірними та протиправними.
Крім того, з 18 лютого 2015 року позивач ОСОБА_1 проживає у м. Луцьку і має статус переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 18.02.2015 року № 0764/000751 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (а.с. 21).
Згідно наказу № 12 від 23 травня 2016 року управління фінансів Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області позивач з 02 березня 2015 року знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати на період проведення антитерористичної операції, згідно п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» (а.с. 23).
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( в редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015; із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015 ) у період роботи на інших посадах/роботах пенсія (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
На підставі наведених змін в законодавстві, ОСОБА_3 органами пенсійного фонду України було перераховано пенсію в розмірі 85 відсотків. Дане обмеження стосується працюючих пенсіонерів.
З даного приводу позивач звернулася до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду Волинської області з заявою про повернення утриманих з її пенсії коштів (а.с. 22), однак листом від 30.06.2016 року № 13н/с-01 отримала відмову (а.с. 24-25).
Згідно з п. 2.21 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, працююча особа - це особа, що здійснює діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи ту обставину, що позивач перебуває у відпустці без збереження заробітної плати тривалий час на період проведення антитерористичної операції, згідно п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» і не отримує доходів, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою форми ОК-5 від 18 липня 2016 року (а.с. 26) не є працюючою особою. А тому суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії державного службовця слід здійснювати у розмірі 90 відсотків як непрацюючому пенсіонеру.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позивач просить здійснити перерахунок призначеної пенсії з 04.04.2015 року та виплатити невиплачену пенсію за період з 04 квітня 2011 року.
Суд вважає, що позивач пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом лише 22 липня 2016 року та не надала доказів того, що нею був пропущений строк для звернення до суду з поважних причин.
Отже, спори у справах, пов»язаних з пенсійними виплатами, мають розглядатися у межах звернення до адміністративного суду, тобто в межах шестимісячного строку.
З огляду на наведене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 04 квітня 2011 року до 22 січня 2016 року слід залишити без розгляду.
Суд вважає за необхідне визнати дії відповідача та зобов'язати відповідача ОСОБА_2 об'єднане управління пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці ОСОБА_1 починаючи з дня її звернення з відповідною заявою до відповідача, тобто з 23 червня 2016 року.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 72, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії за період з 04 квітня 2011 року до 22 січня 2016 року - залишити без розгляду.
Позовні вимоги Ст ашиної ОСОБА_4 до Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії за період з 22 січня 2016 року - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації доходів, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати ОСОБА_2 об'єднане управління пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням індексації доходів, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення з урахування уже виплачених сум, починаючи з 23 червня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Судові витрати по справі віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області ОСОБА_5