Справа № 161/10089/16-а
Провадження № 2-а/161/554/16
26 вересня 2016 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі: головуючого - судді Пушкарчук В.П.,
при секретарі - Сіньчук Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Волинської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, -
05 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до відповідача про визнання рішення протиправним та зобов'язання призначити пенсію.
Вказує, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 03 березня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку і відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте рішенням відповідача йому відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку із тим, щол у наданих документах не прослідковується назва населеного пункту, де позивачем здійснювалася ліквідація наслідків аварії на ЧАЕС, а також відсутні первинні документи, які підтверджують факт роботи на ліквідації в зоні відчуження у 1986 році. Вважає відмову незаконною і необґрунтованою. Просить визнати протиправним та скасувати рішення ЛО УПФ України Волинської області № 25 від 02.06.2016 року щодо відмови йому у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку; зобов'язати ЛО УПФ України Волинської області призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати ЛО УПФ України Волинської області нарахувати та виплатити недоотриману пенсію з 03.03.2016 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання подав заяву, в якій позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив розгляд справи проводити без його участі.
Представник відповідача в судове засідання подав заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності. Крім того, подав суду письмові заперечення та просив в позові відмовити.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Відповідно до ст. 15 вищевказаного Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Як вбачається із копії довідки Центрального архіву Міністерства оборони про проходження служби у в/ч НОМЕР_1 в с. Нова Радча Народницького району Житомирської області на посаді водія ремонтної роти та приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 09.08.1986 року по 25.11.1986 року, отримавши сумарну дозу опромінювання 2,95 бер (а.с. 6). Згідно довідки № 14-244 від 17.03.1993 року виданої Луцьким АТП 10754 ОСОБА_1 нараховувалася заробітна плата в період робіт щодо ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (а.с. 7), що також підтверджено копією особового рахунку про нарахування заробітної плати за 1986 рік (а.с. 10).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на Луцькому АТП 10754, що вбачається копії довідки № 16-02 від 04.01.2012 року (а.с. 9).
03 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії в порядку передбаченому ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням від 02.06.2016 року № 25 за результатами розгляду заяви позивача, Луцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Волинської області відмовлено у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку із неможливістю зробити висновку про період перебування в зоні відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в МЮУ 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи
об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як вбачається із копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році від 23.09.2011 року серії НОМЕР_2 , позивач перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги як особа (ЧАЕС) 2 категорії-ліквідатор, користується пільгами згідно чинного законодавства.
Аналізуючи вищевказані положення Закону, суд приходить для висновку, що умовою призначення пенсії в порядку ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є наявність в особи статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно ст. 65 вказаного Закону, підтвердженням факту безпосередньої участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) серії НОМЕР_2 .
В силу положень ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Проте, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду належних доказів на спростування позовних вимог, не навів суду доказів законності та обґрунтованості прийняття рішення про відмову позивачу у призначенні пільгової пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ЛО УПФ України Волинської області неправомірно відмовило позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС», а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись 11, 71, 86, 159-163, 167 КАС України, на підставі ст.ст. 15, 49, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -
Позов задовольнити.
Визнати дії Луцького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку - неправомірними.
Скасувати рішення Луцького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Волинської області № 25 від 02.06.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.
Зобов'язати Луцьке об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Волинської області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 03 березня 2016 року
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.П. Пушкарчук