11 жовтня 2016 р. Справа № 816/804/16
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
Позивача: ОСОБА_1
Представника позивача: ОСОБА_2
Представника відповідача: Ковальчук І.В.
Представника третьої особи: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2016р. по справі № 816/804/16
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Полтавської обласної державної адміністрації
треті особи Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 , Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації
про визнання нечинним та скасування рішення, розпорядження,
30.05.2016 р., позивач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Фізична особа - підприємець ОСОБА_5, Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 11.07.2016 р. (т. 1, а.с. 107) просив суд:
- визнати нечинним та скасувати рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, від 29.12.2015 р. в частині пункту ІІІ Порядку денного зсідання конкурсного комітету щодо визначення пасажирських перевізників на автобусному маршруті загального користування Яреськи - Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, 236/237 та №119-25 Шишаки АС - Михайлики (об'єкт конкурсу №44), оформленого протоколом засідання конкурсного комітету при облдержадміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, від 29.12.2015 р. №100;
- визнати нечинним та скасувати розпорядження голови Полтавської обласній державній адміністрації від 08.02.2016 р. №42 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" в частині укладення договору з Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 про організацію перевезень пасажирів на об'єкті конкурсу №44.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2016 р. по справі № 816/804/16 адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Фізична особа - підприємець ОСОБА_5, Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації про визнання нечинними та скасування рішення, розпорядження - задоволено.
Визнано протиправним та скасувано пункт ІІІ рішення конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області від 29.12.2015 р. щодо визначення пасажирських перевізників на автобусному маршруті загального користування Яреськи-Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, №236/237 та №119-25 Шишаки АС - Михайлики (об'єкт конкурсу №44), оформленого протоколом від 29.12.2015 р. №100 засідання конкурсного комітету при обласної державної адміністрації по визначенню пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області.
Визнано нечинним та скасувано розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 08.02.2016 р. №42 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" в частині підпункту 1.2 пункту 1 розпорядження щодо укладення договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 на сукупність автобусних маршрутів Яреськи - Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, №236/237 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №119-25 Шишаки АС - Михайлики (звичайний режим, дні виконання: середа, п'ятниця).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, третя особа, Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги третя особа, Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне зясування обставин, що мають значення для справи, а також на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Третя особа, фізична особа-підприємець ОСОБА_5, подала клопотання в якому підтримала апеляційну скаргу Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації та просила постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2016 р. по справі № 816/804/16 скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач через свого представника подав заперечення на апеляційну скаргу в якому просив апеляційну скаргу Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2016 р. по справі № 816/804/16 - без змін.
Відповідач не скористався своїм правом подання заперечення на апеляційну скаргу.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, представника позивача, представника третьої особи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Полтавською обласною державною адміністрацією оголошено конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, про що опубліковано оголошення в газеті "Село Полтавське" від 19.11.2015 р. №45 (т. 1, а.с. 42).
Зокрема, оголошено конкурс на сукупність міжміських та приміських автобусних маршрутів Яреськи - Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, №236/237 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №119-25 Шишаки АС - Михайлики (звичайний режим, дні виконання: середа, п'ятниця) (об'єкт конкурсу №44). Проведення конкурсу призначено 29.12.2015 р.
До участі в даному конкурсі допущено Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 та Фізичну особу - підприємця ОСОБА_5
Рішенням конкурсного комітету, оформленим протоколом від 29.12.2015 р. №100 (відповідно до витягу із вищезазначеного протоколу), переможцем конкурсу за об'єктом №44 визнано пасажирського перевізника Фізичну особу - підприємця ОСОБА_5 (т. 1, а.с. 43-44).
На підставі даного рішення Головою Полтавської обласної державної адміністрації від 08.02.2016 р. видано розпорядження №42 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом", п.п. 1.2 п. 1 якого вказано першому заступнику голови Полтавської обласної державної адміністрації Пісоцькому А.А. на необхідність укладення договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 на сукупність автобусних маршрутів Яреськи - Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, №236/237 (дні виконання: щоденно) та маршрут №119-25 Шишаки АС - Михайлики (звичайний режим, дні виконання: середа, п'ятниця) (т. 1, а.с. 52).
08.02.2016 р. між Полтавською обласною державною адміністрацією та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 укладено договір №4/16 про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом (т. 1, а.с. 53-56).
Не погодившись з вищезазначеними рішеннями, позивач оскаржив їх до Полтавського окружного адміністративного суду.
Задовольняючи позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що конкурсним комітетом Полтавської обласної державної адміністрації безпідставно надано перевагу одному перевізнику-претенденту (Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_5) та не у повному обсязі враховані документи, подані для участі у конкурсі іншим перевізником-претендентом (Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1І.), отже враховуючи те, що відповідач не довів належними доказами, що у спірних відносинах він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією і законами України, то адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам сторін, колегія суддів виходить з того, шо процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування закріплена Законом України "Про автомобільний транспорт" та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджений постановою КМУ від 03.12.2008 р. № 1081 (зі змінами), і який відповідно до п. 1 цього Порядку є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України "Про автомобільний транспорт", визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Згідно з п. 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, організатором на автобусному маршруті загального користування є, зокрема, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, області (внутрішньообласний маршрут), у тому числі, які проходять від м. Києва до населених пунктів Київської області та від м. Севастополя до населених пунктів Автономної Республіки Крим.
Відповідно, організатором конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, про що опубліковано оголошення в газеті "Село Полтавське" від 19.11.2015 р. №45 була Полтавська обласна державна адміністрація.
Згідно з п. 2 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, умови конкурсу - встановлені організатором (обов'язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об'єкті конкурсу.
Відповідно до п.п. 3, п. 28 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити відповідну інформацію, зокрема, умови конкурсу.
Згідно з п. 10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
З матеріалів справи вбачається, що 19.11.2015 р. в газеті "Село Полтавське" №45 було опубліковано оголошення про проведення конкурсу на сукупність міжміських та приміських автобусних рейсів Яреськи - Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, №236/237 (дні виконання: щоденно), місць для сидіння пасажирів (загальна пасажиромісткість): від 17 та маршрут №119-25 Шишаки АС - Михайлики (звичайний режим, дні виконання: середа, п'ятниця), місць для сидіння пасажирів (загальна пасажиромісткість): від 17 (об'єкт конкурсу №44), проведення, якого призначено на 29.12.2015 р. (т. 1, а.с. 14).
При цьому, умовами конкурсу, які були опубліковані не було передбачено кількість автобусів для здійснення рейсів.
Згідно з ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт", Забезпечення організації пасажирських перевезень покладається: на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, - на районні державні адміністрації.
Обєкт конкурсу № 44 був сформований на підставі листа Шишацької районної державної адміністрації від 05.05.2015 р. № 01-18/187, відповідно до якого Шишацька районна державна адміністрація просила при проведенні конкурсу на визначення перевізника на автобусних маршрутах загального користування, розглянути єдиним пакетом рейси Яреськи - Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, №236/237 та маршрут №119-25 Шишаки АС - Михайлики.
При цьому, Шишацька районна державна адміністрація ніяких пропозицій щодо пасажиромісткості транспортних засобів, які будуть здійснювати пасажирські перевезення на цих маршрутах, необхідності використання транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями на приміському маршруті Шишаки АС - Михайлики, кількості рейсів на маршруті тощо не надавала.
Вищезазначене не було враховано судом першої інстанції при прийнятті рішення.
Відповідно до п. 29 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: 2) нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); 3) перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; 4) копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; 5) документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; 6) копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; 7) копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); 8) перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; 9) анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; 10) копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.
Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.
Колегія суддів звертає увагу, що вищезазначений перелік документів є вичерпним.
Згідно з п. 32 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Відповідно до п. 37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Доказом того, що перевірка документів здійснюється організатором та/або робочим органом не пізніше, ніж за два дні до проведення конкурсу (п. 37 вищезазначеного порядку) є листи Управління інфраструктури та туризму обласної державної адміністрації від 07.12.2015 р. № 02-05/916 (т. 1, а.с. 47-48) та від 18.12.2015 р. № 02-05/994
29.12.2015 р. відбулось засідання конкурсного комітету при Полтавській обласній державній адміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області.
Для участі в конкурсі були допущені два перевізники-претендента: Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 та Фізична особа - підприємець ОСОБА_5.
Згідно з п. 42 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до витягу з протоколу засідання конкурсного комітету від 29.12.2015 р. №100 за результатами конкурсу щодо об'єкта №44 перевагу отримав автомобільний перевізник ФОП ОСОБА_5 (23 бали), ФОП ОСОБА_1 зайняла друге місце (22,33 бали) (т. 1, а.с. 43-44), зокрема, бали відповідно до показників були розподілені таким чином:
- ФОП ОСОБА_5 нараховані: 6 балів - за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче Євро-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень; 6 балів - за строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення); 5 балів - за наявність трьох працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів; 6 балів - за наявність свідоцтв відповідності автобусів, що заявлені для виконання перевезень за об'єктом конкурсу, параметрам комфортності; загалом - 23 бали;
- ФОП ОСОБА_1 нараховані: 8 балів - за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче Євро-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень понад 500 місць; 3,33 бали - за строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення); 11 балів - за роботу перевізника - переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором строку на маршруті, що є об'єктом конкурсу; загалом - 22,33 бали.
Згідно з п.п. 1 п. 1 Додатку 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, показниками, які оцінюються конкурсним комітетом є характеристика роботи перевізника-претендента, зокрема, сумарна пасажиромісткість автобусів (не нижче ЄВРО-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень, місць за які нараховуються бали від 6 до 10.
Конкурсним комітетом за вказаним показником були нараховані такі бали:
Фізичній особі - підприємецю ОСОБА_1: за наявність 446 місць для здійснення перевезень на міжміських маршрутах: 6 балів, за наявність 614 місць для перевезення на приміських маршрутах - 10 балів; середньозважена кількість балів становить - 8 (6+10/2=8).
Фізичній особі - підприємецю ОСОБА_5: за наявність 507 місць для здійснення перевезень на міжміських маршрутах: 6 балів, за наявність 429 місць для перевезення на приміських маршрутах - 6 балів; середньозважена кількість балів становить - 6 (6+6/2=6).
Одночасно, колегія суддів звертає увагу, що чинними законодавчими актами чітко не регламентований порядок нарахування балів відповідно до п. 1 Додатку 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, в разі виставлення на конкурс об'єкту конкурсу, що складається з сукупності приміського та міжміського маршрутів.
Однак, Полтавська обласна державна адміністрація звернулась до Міністерства інфраструктури України, яким листом від 05.12.2013 р. № 25/4414-13 надано роз'яснення з цього приводу (т.1, а.с. 128). Відповідно до вищезазначеного листа Міністерства інфраструктури України, у разі виставлення на конкурс об'єкту конкурсу, що складається з сукупності приміського та міжміського маршрутів відповідно до п. 1 Додатку 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, середньозважену величину набраних балів за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче ЄВРО-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для міжміських та приміських перевезень.
Тобто, роз'яснення Міністерства інфраструктури України носить легітимний харкактер, оскільки ця норма Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування видана саме цим органом.
Саме тому, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції безпідставно прийшов до висновку, що лист Міністерства інфраструктури України від 05.12.2013 р. № 25/4414-13 носить лише роз'яснювальний характер.
Таким чином, висновок суду першої інстанції, щодо неправильності нарахування балів за критерієм "строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення), роки", також є безпідставним.
Одночасно, з матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_5 на конкурс подано свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності від 01.12.2015 р. НОМЕР_2, відповідно до якого автобус БАЗ А079.24 НОМЕР_1, що запропонований для перевезення пасажирів за міжміським маршрутом Яреськи - Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, №236/237, відповідає двохзірковому класу комфортності (т. 1, а.с. 155). У зв'язку з цим, ФОП ОСОБА_5 нараховані додаткові 5 балів.
Також, згідно з п. 7 Додатку 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, закріплена можливість нарахування певної кількості балів за наявність свідоцтва відповідності автобусів, які заявлені для виконання перевезень за об'єктом конкурсу, параметрам комфортності(застосовується на міжміських маршрутах).
Судом першої інстанції не взято до уваги, що відповідно до вимог чинного законодавства не заборонена подача вищезазначеного документу, що як наслідок матиме підвищений пасажирський комфорт при перевезенні, і відповідно до вимог Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування є правомірним нарахування конкурсною комісією відповідної кількості балів за цим показником.
Щодо висновку суду першої інстанції з приводу того, що конкурсною комісією безпідставно не нараховані бали за наявність у ФОП ОСОБА_1 транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями,а також за те, що ФОП ОСОБА_1 запропоновані додаткові умови обслуговування маршрутів, а саме: безкоштовне перевезення учнів Шишацького району у навчальний період до шкільних закладів та в зворотному напрямку, установлення на транспортних засобах Wi-Fi передавачів, безкоштовне перевезення пільгових категорій громадян, учасників АТО (т. 1, а.с. 199-201), колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 40 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання); наявність, характеристика та кількість резерву автобусів для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу; наявність транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями;наявність свідоцтва відповідності автобуса параметрам комфортності (для міжміського перевезення); строк експлуатації автобусів (рік виготовлення, строк фактичної експлуатації); наявність сертифіката відповідності послуг з перевезення пасажирів автобусами ліцензійним умовам; наявність та характеристика виробничої бази; умови підтримання належного технічного та санітарного стану рухомого складу; умови контролю технічного стану транспортних засобів перед виїздом; умови виконання регламентних робіт з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; досвід роботи перевізника-претендента; наявність та тяжкість порушень безпеки дорожнього руху, транспортного законодавства, ліцензійних умов; якість роботи автомобільного перевізника на даному маршруті (у разі обслуговування на умовах договору(дозволу), укладеного (наданого) на підставі попереднього конкурсу; інвестиційний розвиток суб'єкта господарювання та соціальний ефект від його діяльності; умови контролю за станом здоров'я водіїв.
Однак, відповідно до Додатку 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування встанововлений перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів, згідно з яким якого нарахування балів відповідно до показників зазначених судом першої інстанції не передбачено, а тому за ці показники бали не нараховувались.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що конкурсна комісія діяла відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і прийняла правомірне та обґрунтоване рішення щодо визначення ФОП ОСОБА_5 переможцем конкурсу на сукупності автобусних маршрутів загального користування Яреськи - Полтава АС-1 ч/з Сагайдак, рейси №232/233, №234/235, №236/237 та №119-25 Шишаки АС - Михайлики.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Через неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
У відповідності до п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, неповне з'ясування обставин у справі, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може прийняти нову постанову, якою суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2016 р. по справі № 816/804/16 - скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 1, 3, 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації задовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 11.08.2016р. по справі № 816/804/16 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Полтавської обласної державної адміністрації треті особи: Фізична особа-підприємець ОСОБА_5, Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Старостін В.В.
Судді Бегунц А.О. Рєзнікова С.С.
Повний текст постанови виготовлений 17.10.2016 р.