28 лютого 2011 р. Справа № 2а/0270/442/11 м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи
за позовом: Прокурора Вінницького району в інтересах держави в особі Міністерства транспорту і зв'язку України, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області
до: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про: стягнення фінансової санкції
У лютому 2011 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Прокурора Вінницького району в інтересах держави в особі Міністерства транспорту і зв'язку України, Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансової санкції .
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем у встановлений законом строк фінансові санкції, застосовані постановою №088999 від 16.08.2010 року не сплачено, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження, оскільки в силу пункту 4 частини 1 статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження, застосовується скорочене провадження.
Відповідач у строк, передбачений частиною третьою статті 183-2 КАС України заперечень суду не направив, хоча ухвалу про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі від 07 лютого 2011 року отримав - 15.02.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 15).
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 КАС України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі - суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав щодо прийняття рішення про задоволення позову в порядку письмового провадження, з огляду на наступне.
Згідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2007 №1319), Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується, утримується за рахунок Держбюджету.
16.08.2010 року начальником Територіального управління Головавтотрансінспекції у Вінницькій області, на підставі ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", винесена постанова №088999 про застосування фінансових санкцій в сумі 510 грн. за надання послуг з перевезення пасажирів на таксі без оформлення документів перелік яких визначено ст. 39 даного Законом, а саме без оформлення ліцензійної картки.
Згідно зі ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до суб'єкта підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції.
Відповідно до п.28 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 передбачено, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Постанову №088999 про застосування фінансових санкцій направлено відповідачу 17.08.2010 року та повторно направлено 22.12.2010 року, проте, останній в добровільному порядку заборгованість не сплатив, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.
Більш того, постанова №088999 відповідачем не оскаржена та не скасована в передбаченому законодавством порядку, а тому є чинною і обов'язковою до виконання.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні
На підставі викладеного, враховуючи, що позов підтверджений матеріалами справи, тому підлягає задоволенню в повному обсязі відповідно до чинного законодавства та в межах заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (23234, Вінницька область, Вінницький район, с. Лука Мелешківська, вул. Лісова, 6, інд. номер НОМЕР_1) на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в дохід Державного бюджету України (рр 31111106700002, ЄДРПОУ 34701167, держбюджет м. Вінниця, 21081100, ГУДКУ у Вінницькій області м. Вінниця, МФО 802015) 510 грн. (п'ятсот десять гривень) фінансових санкцій.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України
Суддя Чернюк Алла Юріївна