15 лютого 2011 р. Справа № 2а/0270/239/11
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук Максим Петрович, розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи
за позовом: Могилів-Подільського міськрайонного центру зайнятості
до: ОСОБА_1
про: стягнення суми матеріального забезпечення
Могилів-Подільський міськрайонний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми матеріального забезпечення та вартості наданих послуг в сумі 1286, 46 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку в міськрайонному центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, займався підприємницькою діяльністю.
Справа розглянута судом в порядку ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при розгляді даної справи застосоване скорочене провадження.
Ухвалою суду від 24.01.2010 року, яку згідно поштового повідомлення відповідач отримав 01.02.2011 року, останньому встановлено строк для подачі заперечень проти позову. В десятиденний термін з дня її одержання ОСОБА_1 своїм правом заперечити проти позовних вимог не скористався, хоча і заяви про визнання позову через канцелярію суду теж подано не було.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Як вбачається із матеріалів справи громадянин ОСОБА_1 був зареєстрований в Могилів-Подільському міськрайонному центрі зайнятості, як такий, що шукає роботу. Згідно поданої заяви ОСОБА_2 про надання йому статусу безробітного зазначено, що він на даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, що підтверджується його особистим підписом в заяві про надання статусу. На підставі ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 20.02.2007 року йому надано статус безробітного та визначена допомога по безробіттю згідно п. п. 2.3. ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідно до листа Вінницького обласного центру зайнятості № 10-11/2761 від 06.08.2010 року було здійснено SQL - запит щодо виявлення осіб, які на день набуття статусу безробітного набули не припинили приватну підприємницьку діяльність або в період перебування у центрі зайнятості, як безробітні, її зареєстрували, що могло призвести до незаконного отримання матеріального забезпечення. Могилів-Подільським міськрайонним центром зайнятості було зроблено запит до державного реєстратора, щодо дати реєстрації та припинення підприємницької діяльності, на осіб, які одночасно перебували на обліку у центрі зайнятості як безробітні, та не припинили підприємницьку діяльність. Внаслідок зазначеного запиту Могилів-подільським міськрайонним центром зайнятості було виявлено, що в період перебування на обліку як безробітного в 2010 році відповідач надав недостовірні дані стосовно реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, так як станом на 09.08.2010 року є фізичною особою - підприємцем, реєстрація проведена 23.11.2009 року.
Відповідно до п. 6, 14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.200 року № 307 та на основі акту № 20/14 від 10.08.2010 року Могилів-Подільським міськрайонним центром зайнятості було видано Наказ № 112 від 12.08.2010 року про стягнення зайво виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття з вини особи. Загальна сума витрат в період отримання допомоги по безробіттю становить 1286 грн. 46 коп.
Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. А п. 3 ст. 36 цього Закону передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Могилів-подільським міськрайонним центром зайнятості було запропоновано ОСОБА_1 добровільно повернути незаконно отримані кошти, однак станом на 17.12.2010 року кошти на рахунок не надходили.
Пунктом 6.14 Порядку визначено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути кошти, то питання щодо їх повернення вирішується в судовому порядку.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 безпідставно отримав кошти в сумі 1286 грн. 46 коп. допомоги по безробіттю за час перебування на обліку в Могилів-Подільському міськрайонному центрі зайнятості.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що заявлені позовні вимоги відповідають дійсним обставинам справи, заявлена в позові сума підтверджується належними доказами, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі. Розмір заборгованості відповідача не оскаржувався. Доказів в спростування заявлених позовних вимог відповідач не надав.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з положень ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (вул. Котовського, 19, с. Сугаки, Могилів-Подільський район, Вінницька область, 24031, паспорт АА № 686396) на користь Могилів-Подільського міськрайонного центру зайнятості (пр-т. Незалежності, 14, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, 24000, Державний бюджет м. Могилів-Подільський, р/р 37174001000871 в ГУДК України у Вінницькій області, МФО 802015, ЄДРПОУ 20092205) 1286 грн. 46 коп. (одну тисячу двісті вісімдесят шість гривень сорок вісім копійок).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України
Суддя Альчук Максим Петрович