Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
29 вересня 2016 р. № 820/4344/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Цибульник Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у місті Харкові Харківської області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Східної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області щодо невиконання передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій для повернення платнику надміру сплачених сум грошового зобов'язання;
- зобов'язати Східну об'єднану державну податкову інспекцію міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області підготувати та надати до органу Державної казначейської служби України висновок про повернення товариству з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" надміру сплаченої суми податкових зобов'язань 94000,00 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.09.2016 закрито провадження в даній справі в частині зобов'язання Східної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області підготувати та надати до органу Державної казначейської служби України висновок про повернення товариству з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" надміру сплаченої суми податкових зобов'язань 94000,00 грн.
Таким чином, суд розглядає позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" про визнання протиправною бездіяльність Східної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області щодо невиконання передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій для повернення платнику надміру сплачених сум грошового зобов'язання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у позивача виникла переплата грошових коштів з податку на прибуток. Позивач неодноразово звертався до контролюючого органу із листами про повернення надмірно сплачених коштів, проте відповідачем не дотримано положень статті 43 Податкового кодексу України, у зв'язку із чим товариство з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" звернулось до суду та просить суд задовольнити позов.
У судове засідання представник позивача не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник третьої особи Управління Державної казначейської служби України у місті Харкові Харківської області в судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Із матеріалів справи судом вбачається, що у товариства з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" наявна переплата в сумі 94000,00 грн.
Вказана переплата виникла внаслідок переплати податку на прибуток у розмірі 96976,81 грн, про що позивачем та контролюючим органом було підписано двосторонні акти №2190-20 від 31.03.2015 та №2765 від 16.04.2015.
Судом встановлено, що 20.08.2015, 20.10.2015 та 04.02.2016 позивач звертався із листами до контролюючого органу, відповідно до яких просив повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" суму надмірно сплаченого податку на прибуток у розмірі 96000 грн.
23.02.2016 Листом №1428/10/20-38-20-02-34 Східна об'єднана державна податкова інспекція міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області повідомила позивача, що йому на адресу направлено податкове повідомлення-рішення на суму 2144,50 грн, у зв'язку із чим сума переплати змінилась та складає 94491,71 грн.У зв'язку із зміною суми надміру сплаченого податку на прибуток лист позивача залишився без виконання.
Також, 01.03.2016 позивач повторно звернувся до Східної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області із листом про повернення надмірно сплачених коштів.
Доказів надання відповіді на вказаний лист відповідачем не надано.
19.05.2016 позивач звернувся до Східної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області із заявою про повернення надмірно сплачених коштів з податку на прибуток.
Судом встановлено, що 31.05.2016 контролюючий орган повідомив позивача про те, що до ГУ ДФС у Харківській області надані матеріали на погодження щодо повернення переплати по податку на прибуток у розмірі 94000,00 грн підприємству позивача.
06.06.2016 позивач звернувся до голови Державної фіскальної служби України із скаргою на бездіяльність посадових осіб Східної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області у зв'язку із неповерненням надмірно сплачених коштів з податку на прибуток у розмірі 94000,00 грн.
Листом від 21.06.2016 Державна фіскальна служба України повідомила позивача про направлення листа позивача від 06.06.2016 до ГУ ДФС у м.Києві для розгляду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 17.1.10 статті 17 Податкового Кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пункту 43.3 статті 43 Податкового Кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково або надміру сплаченої суми.
Відповідно до пункту 43.4 статті 43 Податкового Кодексу України, платник податків подає заяву на повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань в довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком в разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Відповідно до пункту 43.5 статті 43 Податкового Кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до пункту 43.6 статті 43 Податкового Кодексу України, повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, в який такі кошти були зараховані.
Як вже зазначалось вище, позивач неодноразово звертався до контролюючого органу із заявами про повернення надміру сплачених грошових коштів зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 94000,00 грн.
Проте, суд зазначає, що більшість листів та скарг позивача залишились без відповіді та без виконання.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства України, суд зазначає, що контролюючий орган фактично не виконав процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на нього пунктом 43.5 статті 45 Податкового Кодексу України, у зв'язку із чим така бездіяльність відповідача є протиправною, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Суд зазначає, що частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позов товариства з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа - Управління Державної казначейської служби України у місті Харкові Харківської області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Східної об'єднаної державної податкової інспекції міста Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області щодо невиконання передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій для повернення платнику надміру сплачених сум грошового зобов'язання.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Аквафор-Центр" (02092, м. Київ, вул. Довбуша, буд. 32, код ЄДРПОУ 35454738) сплачену суму судового збору в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (61001, м. Харків, вул. Б.Хмельницького, 17, код ЄДРПОУ 39858581).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 04 жовтня 2016 року.
Суддя Р.В. Мельников