Справа 826/3951/16
13 жовтня 2016 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Грибан І.О., перевіривши матеріали апеляційних скарг Київської міської ради та ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 серпня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради, третя особа: фізична особа-підприємець: ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, -
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Відповідач та третя особа, не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Перевіривши матеріали апеляційних скарг, суд приходить до висновку, що вони не відповідають вимогам ст. ст. 187, 189 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Як вбачається з матеріалів справи, апелянти подали апеляційні скарги після сплину строку на апеляційне оскарження.
Апелянт - Київська міська рада стверджує, що копію оскаржуваної ухвали отримав 05.09.2016 року. Апеляційна скарга подана до суду 07.09.2016 року, при цьому апелянт не надає доказів щодо несвоєчасного отримання копії оскаржуваної ухвали або клопотання про поновлення строків на апеляційне оскарження.
Апелянт - ОСОБА_1, вказує, що копію оскаржуваної ухвали отримав 03.09.2016 року. Апеляційна скарга направлена до суду поштою лише 12.09.2016 року, при цьому апелянт не надає доказів щодо несвоєчасного отримання копії оскаржуваної ухвали або клопотання про поновлення строків на апеляційне оскарження.
Матеріали справи не містять даних щодо дати отримання апелянтами копії оскаржуваної ухвали.
Апелянтам необхідно надати клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження з обґрунтуванням підстав для поновлення строку та докази на їх підтвердження.
Крім того, апеляційна скарга не відповідає вимогам ст. 187 КАС України.
Так, апелянтом - Київською міською радою відповідно до платіжного доручення № 965 від 25.08.2016 р. сплачено 535,92 грн. судового збору.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до апеляційної скарги не додано документ про сплату судового збору, що підтверджується актом № 537 від 15.09.2016 р., складеним працівниками Окружного адміністративного суду міста Києва.
Згідно із ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Сплата судового збору за подання апеляційної скарги в силу положень ст. 187 КАС України є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
Порядок та розміри сплати судового збору регулюється Законом України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються в таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір мінімальної заробітної плати, фізичною особою - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати; за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Отже, за подання апеляційної скарги судовий збір має бути сплачено в розмірі - 1515,80 грн.
Реквізити для сплати судового збору за подачу апеляційних скарг: рахунок - 31211206781007, код ЄДРПОУ - 38004897, МФО банку - 820019, отримувач - УДКСУ у Печерському районі, банк - ГУДКСУ у м. Києві, призначення платежу - *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр);Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Київський апеляційний адміністративний суд, Код класифікації доходів бюджету 22030001.
Вказані недоліки можуть бути усунуті апелянтами шляхом подання до суду апеляційної інстанції:
- Київською міською радою - оригіналу квитанції про доплату суми судового збору в розмірі 979,88 грн.
- Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 оригіналу квитанції про оплату судового збору в розмірі 1515,80 грн.
Відповідно до ч. 3 статті 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена згідно до вимог, встановлених статтею 187 Кодексу, застосовуються правила статті 108 КАС України, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 88, 108, 187, ч.3 ст. 189 КАС України, суд, -
1. Апеляційні скарги Київської міської ради та ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 серпня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київської міської ради, третя особа: фізична особа-підприємець: ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.
2. Встановити строк для усунення зазначених недоліків протягом 30 днів з моменту отримання копії ухвали.
3. Роз'яснити апелянту, що у випадку не виконання вимог ухвали у встановлений строк буде відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: І.О. Грибан