43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"03" травня 2007 р.
Справа № 2/44-12А.
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ»-Т ЛТД, м. Луцьк
до Комунального підприємства «Луцькреклама», м. Луцьк
про зобов'язання відповідача подати виконкому Луцької міської ради проект рішення про видачу дозволу на розміщення об'єктів зовнішньої реклами
Суддя Л. О. Черняк
При секретарі Андрусенко О. О.
від позивача: Данилік О. Ф. - дов. у справі
від відповідача: Бугайов А. А. - дов. у справі
Відповідно до ст.160 КАС України в засіданні суду 03.05.2007 р. було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України.
Суть спору: позивач - ТзОВ «Світ»-Т ЛТД просить суд зобов'язати КП «Луцькреклама» подати виконавчому органу Луцької міської ради проект рішення про видачу дозволу на розміщення об'єктів зовнішньої реклами за адресою м. Луцьк, вул. Глушець, 1.
Позовні вимоги товариство обгрунтовує таким.
30 травня 2006 року виконавчий комітет Луцької міської ради прийняв рішення № 227-1 про демонтаж об'єктів зовнішньої реклами на території міста, згідно якого демонтажу піддягали два об'єкти зовнішньої реклами що належать ТзОВ «Світ Т ЛТД» які були розміщені за адресою м. Луцьк вул. Глушець, 1. Вказані об'єкти зовнішньої реклами з 2000 року знаходились на території земельної ділянки яка перебувала в оренді Луцького госпрозрахункового ринку, а на даний час Волинської облспоживспілки .
В червні 2006 року об"єкти були демонтовані в зв"язку з відсутністю дозволу на їх розміщення, оскільки вимога щодо наявності дозволу передбачена Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами затвердженими Постановою КМУ від 29 грудня 2003 р. N 2067.
Пункт.З. правил: Зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів тау порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Однак , ще в 2005 року нами було подано до відповідача, як уповноваженого органу заяву про надання дозволу на розміщення об"єктів зовнішньої реклами. Незважаючи на те, що необхідні погодження які передбачені вказаними Правилами були отримані, через відсутність погодження керівництва історико - культурного заповідника, документи на підготовку проекту рішення щодо видачі дозволу відповідачем не приймаються, та не виконуються функції як робочого органу в сфері регулювання діяльності з розміщення реклами .
Вважає, що вказана відмова є незаконною та порушує наші права і стала підставою для звернення до адміністративного суду .
Відповідно до п. 6 Типових правил розміщення зовнішньої реклами до повноважень робочого органу в сфері розміщення реклами в м. Луцьку, яким є комунальне підприємство Луцькреклама» крім інших належать:
- розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії;
- підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні;
- видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради;
На виконання пункту 9 вказаних Правил для одержання дозволу нами було подано робочому органу заяву, до якої додавались:
1) фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням;
2) копія свідоцтва про державну реєстрацію заявника як юридичної особи.
Також, було дотримано вимоги пункту 16 вказаних Правил в частині погодження дозволу, а саме: Дозвіл погоджується з власником місця або уповноваженим ним органом особою і спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури.
Погодження управління архітектури отримано, погодженням на розміщення реклам конструкцій є договір оренди з Волинською облспоживспілкою від 27.04.2006 року . якій належить земельна ділянка на правах оренди.
Правилами передбачено, що на вимогу робочого органу дозвіл погоджується з
- державтоінспекцією - у разі розміщення зовнішньої реклами на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування;
- відповідним центральним або місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об'єктів природно-заповідного фонду - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках історії та архітектури, в межах зон охорони таких пам'яток і в межах об'єктів природно-заповідного фонду:
- утримувачем інженерних комунікацій - у разі розміщення зовнішньої реклами в межах охоронних зон цих комунікацій.
Вказані органи також погодили дозвіл.
Відповідно до Правил перелік органів та осіб, з якими погоджується дозвіл, є
вичерпним.
Однак, відповідачем ставиться неправомірна вимога щодо погодження дозволу з керівником історико - культурного заповідника «Старе місто», в той час як Правила передбачають погодження з відповідним органом лише в разі розміщення об"єктів реклами в межах природно-заповідного фонду. Однак, історико - культурний заповідник «Старе місто» до таких не відноситься.
Відповідач у судовому засіданні та в письмових поясненнях проти позову заперечує посилаючись на наступне.
24 січня 2005 року на адресу КП «Луцькреклама» надійшла заява від директора ТзОВ «Світ»-Т ЛТД, вхідний № 25 в журналі реєстрації вхідної документації, про укладання договору щодо продовження строку пріоритету об'єктів зовнішньої реклами, серед яких були два односторонні рекламні щити на розі вул. Глушець та Ковельська (копії заяви та журналу додаються). На цю заяву 7 лютого 2005 року комунальним підприємством «Луцькреклама» була дана відповідь, вихідний № 51 в журналі реєстрації вихідної документації, (копії додаються), в якій було зазначено, що пріоритет може бути наданий лише в разі представлення необхідних документів, передбачених «Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами», затвердженими Постановою КМУ від 29.12.2003 № 2067, а саме:
пункт 9. Заява за формою згідно з додатком 1, до якої додаються
фотокартка або комп 'ютерний макет місця (розміром не менш як 6x9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням;
копія свідоцтва про державну реєстрацію заявника як юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
У 2005 році Товариством з обмеженою відповідальністю «Світ»-Т ЛТД була подана заява про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами на розі вулиць Глушець та Ковельська. Дана заява була залишена без розгляду, оскільки додані до неї документи були неякісні та непридатні для аналізу. Зокрема з поданої ситуаційної схеми та топогеодезичного знімка було неможливим визначити місце розташування ОЗР. Також, разом з документами був поданий бланк додатку до дозволу, який вже був погоджений деякими інстанціями, що є порушенням порядку подання документів, передбаченого вищевказаними Правилами а саме:
пункт 10. За наявності документів, передбачених пунктом 9 цих Правил, заява протягом трьох днів з дати її надходження реєструється робочим органом в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (далі - журнал реєстрації), який ведеться за формою згідно з додатком 2. Журнал повинен бути прошитий, а його сторінки пронумеровані. На останній сторінці журналу робиться запис про кількість сторінок, який засвідчується підписом керівника робочого органу, скріпленим печаткою.
Робочий орган протягом п 'яти днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу. Після перевірки місця керівник робочого органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету. У разі прийняття рішення про встановлення пріоритету робочий орган видає заявнику для оформлення два примірники дозволу за формою згідно з додатком 3 та визначає заінтересовані органи (особи), з якими необхідно їх погодити.
Також, виходячи з представленого ТзОВ «Світ»-Т ЛТД дозволу № 161/440 на розміщення зовнішньої реклами на розі вулиць Глушець та Ковельська, необхідно вважати, що:
починаючи з 17 липня 2001 року розміщення даної реклами було незаконне, оскільки Закон України «Про рекламу» в редакції від 11.07.2003, в статті 16 зазначає, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів наданих виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
відповідно до п. 24 «Типових правил розміщення зовнішньої реклами», затверджених постановою КМУ від 29.12.2003 № 2067, та пунктів 3.24, 7.2 «Правил розміщення об'єктів зовнішньої реклами у м. Луцьку», затверджених виконавчим комітетом Луцької міської ради від 27.07.2004 № 272, дана спеціальна конструкція, на якій розміщується реклама, вважається самовільно встановленою та підлягає демонтажу. Незважаючи на порушення, комунальне підприємство «Луцькреклама» зауважило ТзОВ «Світ»-Т ЛТД про недоліки поданих документів та, оскільки згідно з планом, затвердженим Науково-виробничим підприємством «Технічне бюро кадастру» у місті Луцьку (копія додається) - територія на якій розташовується об'єкт зовнішньої реклами є зоною охорони культурної спадщини, поставило вимогу про необхідне погодження додатка до дозволу з історико-культурним заповідником «Старе місто», відповідно до:
- Закону України «Про рекламу» в редакції від 11.07.2003,
стаття 16, пункт 4 «Розміщення зовнішньої реклами на пам 'ятках та в межах зон охорони пам 'яток національного або місцевого значення, в межах об'єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з центральними або місцевими органами виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини».
- «Типових правил розміщення зовнішньої реклами», затверджених постановою КМУ від 29.12.2003 № 2067,
пункт 36 «Розміщення зовнішньої реклами на пам 'ятках історії та архітектури і в межах зон охорони таких пам'яток, в межах об'єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з відповідним центральним або місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об 'єктів природно-заповідного фонду»,
- «Правил розміщення об'єктів зовнішньої реклами у м. Луцьку», затверджених виконавчим комітетом Луцької міської ради від 27.07.2004 № 272,
пункт 3.8 «На вимогу комунального підприємства «Луцькреклама" дозвіл погоджується з відповідним місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об 'єктів природно-заповідного фонду - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам 'ятках історії та архітектури, в межах зон охорони таких пам 'яток і в межах об 'єктів природно-заповідного фонду, директором історико-культурного заповідника "Старе місто ".
Тому, аналізуючи все вищезазначене та спираючись на відповідні нормативно-правові акти, вважаємо, що твердження ТзОВ «Світ»-Т ЛТД стосовно неправомірності поставленої вимоги з боку КП «Луцькреклама» про погодження додатка до дозволу на розміщення зовнішньої реклами на розі вулиць Глушець та Ковельська історико-культурним заповідником "Старе місто" є недоречним.
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін суд
встановив:
ТзОВ"Світ"ЛТД 24.01.2005р. звернулося із заявою в КП"Луцькреклама" про заключення договору на продовження пріорітету на рекламні щити розміром 3х6м без підсвітки, вказуючи при цьому 34 адреси розміщення в м.Луцьку, в т.ч. за №15,16 переліку в заяві зазначає : вхід на центральний ринок (лівий, правий), на розі вул.Глушець та вул.Ковельська (а.с.). На цю заяву 07.02.2005р. підприємство "Луцькреклама" надало відповідь листом №51, вказавши, що пріорітет може бути наданий лише в разі подачі необхідних документів, передбачених "Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами", затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003р. №2067.
А саме : лист за ф1 на ім'я директора КП"Луцькреклама" Кухарчук Ю.В. про оформлення бланків дозволу (з додатком) на розміщення ОЗР за адресою ; кольоровий фотографічний або комп'ютерний знімок припустимого місце розташування ОЗР -2 екземпляра розміром 10х15 (по можливості в електронному вигляді); кольоровий комп'ютерний макет на фоні оточуючої забудови - 2екземпляри розміром 10х15 (по можливості в електронному вигляді); проект конструктивного рішення ОЗР з основними габаритними розмірами, фундаментами, вузлами кріплення, даними про застосовані матеріали, про підключення до інженерних мереж, іншими технічними характеристиками за підписом розробника щодо дотримання нормативних вимог (формат А4); розрахунок конструкції на нарусність; ситуаційну схему місця розташування (для наземних конструкцій); топографо-геодезичну зйомку М 1:500 (для наземних конструкцій); договір з балансоутримувачем або землекористувачем, свідоцтво про власність або договір оренди приміщення, довідка про згоду власника приміщення на ОЗР на фасаді будинку чи огорожі.
Згадані вище документи, як встановлено в засіданні суду товариством не були подані.
Рішенням виконкому Луцької міської ради від 30.05.2006р. №227-1 "Про демонтаж об'єктів зовнішньої реклами на території міста" доручено було комунальному підприємству "Луцькреклама" провести демонтаж об'єктів зовнішньої реклами (згідно з додатком). В додатку - переліку об'єктів зовнішньої реклами, що підлягають демонтажу, відмічено - ТзОВ"Свт"ЛТД щити 3х6 по вул.Глушець (центральний ринок, територія Державного історико-культурного заповідника), причина демонтажу - відсутній дозвіл, а.с. 17).
В матеріалах справи мається заява товариства про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами та додаток до дозволу, заповнені самим товариством, дата на даних документах відсутня. Зі слів представника позивача ці документи подавалися підприємству "Луцькреклама" в червні місяці 2006 року (а.с.15,16).
Відсутня і відмітка підприємства на документах (заяві та додатку до дозволу) про надходження їх до підприємства.
Відповідно до пунктів 9,10 Типових правил розміщення зовнішньої реклами для одержання дозволу заявник подає робочому органу заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються:
- фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням;
- копія свідоцтва про державну реєстрацію заявника як юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
За наявності документів, передбачених пунктом 9 цих Правил, заява протягом трьох днів з дати її надходження реєструється робочим органом в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (далі - журнал реєстрації), який ведеться за формою згідно з додатком 2. Журнал повинен бути прошитий, а його сторінки пронумеровані. На останній сторінці журналу робиться запис про кількість сторінок, який засвідчується підписом керівника робочого органу, скріпленим печаткою.
Робочий орган протягом п'яти днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу. Після перевірки місця керівник робочого органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету. У разі прийняття рішення про встановлення пріоритету робочий орган видає заявнику для оформлення два примірники дозволу за формою згідно з додатком 3 та визначає заінтересовані органи (особи), з якими необхідно їх погодити.
У разі прийняття рішення про відмову у встановленні пріоритету робочий орган протягом трьох днів надсилає заявникові вмотивовану відповідь із зазначенням дати встановлення пріоритету іншого заявника на заявлене місце розташування рекламного засобу або дати і номера рішення виконавчого органу ради про надання дозволу на заявлене місце іншій особі та повертає всі подані заявником документи.
Як було встановлено в засіданні суду позивач для одержання дозволу, сам подав підприємству додаток до дозволу уже з погодженням з управління містобудування та архітектури виконкому Луцької міської ради, державтоінспекції, ВАТ "Волиньгаз" (а.с.16), порушивши порушивши вимоги зазначених правил.
Крім того в рішенні виконкому Луцької міської ради від 30.05.2006р. №227-1 (додаток до рішення) зазначено, що місце розташування ОЗР - вул.Глушець (центральний ринок, територія Державного історико-культурного заповідника, (а.с. 17). Дана обставина підтверджується і межами історико-культурного заповідника "Старе місто".
Приписами п.4 ст.16 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про рекламу " від 11.07.2003р. "1121-IV ( з послідуючими змінами та доповненнями) розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках та в межах зон охорони пам'яток національного або місцевого значення в межах об'єктів природно-заповідного фонду дозволяється за погодженням з центральними або місцевими органами виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. Зазначений припис Закону повторюється і в п.36 Типових правил розміщення зовнішньої реклами.
В п.3.8 Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Луцьку, затверджених рішенням виконкому Луцької міської ради від 27.07.2004р. №272 також передбачене погодження дозволу відповідним місцевим органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об'єктів природно-заповідного фонду - у разі розміщення зовнішньої реклами на пам'ятках історії та архітектури, в межах зон природно-заповідного фонду, директором історико-культурного заповідника "Старе місто".
В засіданні суду, з пояснень представника підприємства "Луцькреклама" було встановлено, що відсутність погодження підприємством, додатка до дозволу на розміщення зовнішньої реклами на вул.Глушець,3 історико-культурним заповідником "Старе місто" слугувало відмові дозволу на розміщення зовнішньої реклами на вул.Глушець.
З наведених доказів в постанові суду, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог ТзОВ "Світ-Т ЛТД".
Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про рекламу", Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затв. Постановою КМУ від 29 грудня 2003 р. N 2067, господарський суд
В позові ТзОВ «Світ»-Т ЛТД про зобов'язання Комунального підприємства «Луцькреклама» подати виконавчому органу Луцької міської ради проект рішення про видачу дозволу ТзОВ «Світ»-Т ЛТД на розміщення об'єктів зовнішньої реклами за адресою м. Луцьк, вул. Глушець, 1 - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л. О. Черняк
Дата виготовлення повного тексту постанови 08.05.2007 р.
Суддя