Справа №: 398/749/16-а
Іменем України
"17" жовтня 2016 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Бугайченко Т.А., за участі секретаря Безкоровайної А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олександрії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулась до суду з позовом до Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, де просить , з урахуванням уточнених вимог (а.с.49), зобов'язати Олександрійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області усунути допущені порушення її прав шляхом перерахунку пенсії з включенням до розрахунку усіх нарахувань з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, їй було призначено пенсію на підставі довідок про заробітну плату № 15-142, 15-143 від 27.09.2011 року, виданих Головним управлінням статистики у Кіровоградській області, незаконно без врахування інших виплат, які входять до заробітку державного службовця і на які фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Форма довідок була заповнена за зразком, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій» відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року, яка не відповідає іншим законодавчим актам, оскільки там відсутня графа «Інші виплати».
На виконання рішення окружного адміністративного суду м.Києва Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04.09.2013 року №15-1 було затверджено нові форми довідок про заробітну плату.
Отримавши від Головного управління статистики у Кіровоградській області довідки № 14-167, 14-168 від 25.12.2015 року , вона 22 січня 2016 року звернулась до Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з письмовою заявою про нарахування їй пенсії з урахуванням усіх видів заробітку, на які відповідно до законодавства нараховувалися страхові внески. Проте, управління відмовило їй в задоволені заяви, що і стало підставою звернення до суду. Також посилаючись на юридичну необізнаність просить суд поновити їй строк для звернення до суду за захистом її прав.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позові. Пояснили, що просить суд зобов»язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з 28.09.2011 року, тобто з дати призначення їй пенсії.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на обставини викладені в письмовою заперечені на позов.
Заслухавши пояснення осіб, які приймають участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність частково задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Олександрійському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та з 28.09.2011 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» ( далі - Закон №3723-ХІІ) на підставі наданих нею довідок про заробітну плату за формою № 15-142 та за № 15-143 від 27.09.2011року.
22.01.2016 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно довідок про заробітні плату № 14-168, 14-167 від 25.12.2015 року з урахуванням усіх видів заробітку, на які відповідно до законодавства нараховувалися страхові внески, але отримала лист від 05.02.2016 року, де зазначено, що Олександрійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області не вбачає правових підстав для задоволення її вимог.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (далі - Закон № 3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року (далі - Закон №1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону №1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 травня 2013 р. та 28 травня 2013 р. (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).
Згідно з ч.1ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З довідок виданих ОСОБА_1 Головним управлінням статистики у Кіровоградській області (а.с. 6-7) вбачається, що позивач справді працювала в Олександрійському районному відділі статистики управління статистики в Олександрійському районі та отримувала заробітну плату з урахуванням посадового окладу, надбавок, премій, інших виплат. На всі виплати включені у довідки нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону № 3723-ХІІ та Закону №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, №1058-ІУ та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Закон №1788-ХІІ, а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії.
Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Також, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачці призначена 11.10.2011року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При цьому, суд приймає до уваги те, що в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивачки виникло ще при призначенні пенсії.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно зі змінами до зазначеної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому вважає, що внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» зміни до ст..37 ЗУ «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Відповідач безпідставно не врахував такі суми до заробітку позивача, з якого визначається розмір отримуваної нею пенсії згідноЗакону України «Про державну службу», а тому відмова відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця із врахуванням відповідних сум є незаконною.
Разом з тим, суд не вбачає правових підстав для зобов»язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 28.09.2011 року, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
Беручи до уваги, що позивач з заявою про перерахунок пенсії з відповідними документами (довідками від 25.12.2015 року № 14-167, 14-168) звернулась до Пенсійного органу 22.01.2016 року, порушене право позивача підлягає поновленню з 01.02.2016 року.
Доводи ж позивач про юридичну необізнаність судом до уваги не приймаються та визнаються необґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З огляду на вищезазначену норму законодавства, підлягає стягненню на користь позивача судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 551,20 грн.
Законних підстав для звільнення відповідача від сплати судового збору судом не встановлено.
Керуючись ст., ст. 6-14, 71, 102, ч. 3 ст. 122, 159-163, 167, 171 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Олександрійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсії , виходячи з сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідок № 14-167, 14-168 від 25.12.2015 року, виданих Головним управлінням статистики у Кіровоградській області, з 01.02.2016 року.
В задоволенні решти вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України в особі Олександрійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області витрати зі сплати судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області, протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Т.А.Бугайченко