Справа: № 754/7316/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Мальченко О.В. Суддя-доповідач: Троян Н.М.
06 жовтня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду міста Києва від 22 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі міста Києва (правонаступником якого є Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду Украни) про визнання дій неправомірними зобов'язання вчинити певні дії,-
Постановою Деснянського районного суду міста Києва від 22 серпня 2016 року в порядку скороченого провадження у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд задовольнити апеляційну скаргу, скасувати постанову та прийняти нове рішення, якою позовні вимоги задовольнити.
Згідно частини першої ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю; неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2 КАС України.
Відповідно до частини першої ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України як одержувач пенсії по Деснянському районі та отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи (загальне захворювання) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 17).
Згідно записів в трудовій книжці ОСОБА_2, з 29.12.2005 по 31.08.2006 працювала на посаді головного бухгалтера в ДП «Бест Альтернатива», з 01.09.2006 по 17.09.2007 - на посаді головного бухгалтера в Представництві фірми «Контур Глобал Менеджмент, Інк.», в тому числі за сумісництвом з 02.01.2007 по 01.08.2007 на посаді фінансового директора (а.с.8-14).
Згідно інформації, що міститься в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1), в системі персоніфікованого обліку застрахованих осіб відсутні відомості по страхувальнику ДП «Бест Альтернатива» (код ЄДРПОУ 24583590) за період з 29.12.2005 по 31.08.2006 та по страхувальнику Представництво «Контур Глобал Менеджмент» (код ЄДРПОУ 26601027) за період з 01.09.2006 по 17.09.2007 (а.с.33-37).
Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України в листі №10287/Л-11 від 04.11.2015 зазначив, що за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на позивача, відсутня інформація по страхувальнику ДП «Бест Альтернатива» (код ЄДРПОУ 24583590) за період з 29.12.2005 по 31.08.2006. Крім того, Представництвом «Контур Глобал Менеджмент» (код ЄДРПОУ 26601027) надано відомості щодо позивача за період з 01.09.2006 по 31.08.2007, проте за реєстраційним номером облікової картки платника податків - НОМЕР_2, тобто відмінним від того, що присвоєний позивачу (а.с.23-24).
22 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії, оскільки при призначенні пенсії відповідачем не було враховано страховий стаж за період її роботи в ДП «Бест Альтернатива» з 29.12.2005 по 31.08.2006 та в Представництві фірми «Контур Глобал Менеджмент, Інк.» з 01.09.2006 по 17.09.2007 (а.с. 18).
Листом №8023/02/Л-707 від 22.04.2016 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, обґрунтовуючи свою відмову відсутністю відомостей про заробітну плату за вказані позивачем періоди в індивідуальних відомостях про застраховану особу, а з огляду на це відсутністю підстав для зарахування таких періодів до страхового стажу (а.с.21-22).
Вважаючи порушенням своїх прав з боку пенсійного органу та з метою їх відновлення пенсіонер звернувся за захистом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відомості про заробітну плату та страховий стаж по страхувальнику ДП «Бест Альтернатива» (код ЄДРПОУ 24583590) за період з 29.12.2005 по 31.08.2006 та по страхувальнику Представництво «Контур Глобал Менеджмент» (код ЄДРПОУ 26601027) за період з 01.09.2006 по 17.09.2007, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1), в системі персоніфікованого обліку застрахованих осіб не обліковуються, підстави для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії по інвалідності ІІІ групи відсутні.
На думку колегії суддів позиція суду першої інстанції є вірною з огляду на наступне.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.03.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV):
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування в порядку, визначеному цим Законом (у редакції до 08.07.2010);
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку (у редакції від 08.07.2010).
Згідно з частиною першою статті 21 Закону №1058-IV для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від, зокрема: інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; роботодавців; фізичних осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Інформація з бази даних системи персоніфікованого обліку, що ведеться в електронній формі, може надаватися за запитом страхувальників або застрахованих осіб у вигляді документа, що відповідає вимогам законодавства.
Частиною другою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 41 Закону №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону
Статтею 18 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон №2464-VI) визначено, що джерелами формування Державного реєстру є відомості, що надходять до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; платників єдиного внеску; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад; органів доходів і зборів та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску; інших джерел, передбачених законодавством.
На сьогоднішній день Порядок формування реєстру застрахованих осіб визначається Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України №10-1 від 18.06.2014 (далі - Положення №10-1).
Згідно пункту 3 розділу ІІ Положення №10-1 дані до реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них вносяться на підставі звітності, що подається страхувальниками до органів доходів і зборів та передаються до Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією, та відомостей, що надходять з інших джерел, визначених в статті 18 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно з положеннями п. 2 Постанови Правління Пенсійного фонду України №25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року №22-2» облік застрахованих осіб, звіти щодо сум нарахованих внесків та сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за періоди до 01 січня 2011 року ведуться відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року №7-6 «Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за №1000/9599, та постанови правління Пенсійного фонду України від 05 листопада 2009 року №26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за №1136/17152.
Відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника.
У відповідності до п. 1.1 Постанови правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року №7-6 «Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» (у редакції, що діяла на період роботи позивача у ДП «Бест Альтернатива» (код ЄДРПОУ 24583590) та у Представництві «Контур Глобал Менеджмент» (код ЄДРПОУ 26601027) облік застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків по звітах за періоди до 1 січня 2004 року ведеться з урахуванням правил, які діяли до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Органи Пенсійного фонду ведуть облік застрахованих осіб та персоніфікований облік відомостей про суми заробітної плати (доходу) та облік сплати страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розміру за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно з п.1.3. Постанови №7-6 звітність страхувальників до системи персоніфікованого обліку подається у такому порядку та в такі строки: страхувальник один раз на рік до 1 квітня поточного року згідно із затвердженим графіком подає до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік. Перелік форм документів первинної звітності до СПОВ наведено у розділі 2 цього Порядку; у разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду необхідні коригуючі або скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних звітів про застраховану особу.
Однак, з матеріалів справи не вбачається, що ДП «Бест Альтернатива» (код ЄДРПОУ 24583590), та Представництво «Контур Глобал Менеджмент» (код ЄДРПОУ 26601027) звертались з заявами про проведення перевірки до органів Пенсійного фонду України, подавали звітність до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб щодо позивача або подавали скасовуючі та/або уточнюючі звіти з метою виправлення помилок в реквізитах, що стосуються застрахованої особи - ОСОБА_2
Разом з тим, Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва надіслано запит №216723/05 від 02.12.2015 до ДП «Бест Альтернатива» та Представництво «Контур Глобал Менеджмент» з проханням терміново надати бухгалтерські та інші документи для здійснення перевірки достовірності відомостей поданих до Державного реєстру застрахованих осіб по ОСОБА_2 за період з 29.12.2005 по 31.08.2006 та з 01.09.2006 по 17.09.2007 відповідно (а.с. 19).
Крім того, відділом контрольно-перевірочної роботи Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду на адреси страхувальників ДП «Бест Альтернатива» та Представництво «Контур Глобал Менеджмент» направлено листи від 20.04.2016 №1687/11 та №1688/11 щодо проведення перевірок по застрахованій особі ОСОБА_2, однак вказані суб'єкти господарювання за юридичними адресами не знаходяться, про що складено акти незнаходження страхувальників за юридичною адресою.
Відповідно до п. 2.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1 - 4 пункту 2.1 цього розділу.
Згідно з підпунктом 3 п.2.1 вказаного Порядку для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1 (форма ОК-5), 3 (форма ОК-2) до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України №10-1 від 18.06.2014).
Зі змісту наведених норм слідує висновок, що необхідним та в той же час єдиним документом, що підтверджує страховий стаж особи, а відтак сплату ним страхових внесків після 01 липня 2000 року, є індивідуальні відомості про застраховану особу, що надаються відділом персоніфікованого обліку за формами ОК-5, ОК-2.
Отже, страховий стаж позивачу відповідачем розраховано згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, які містяться в системі персоніфікованого обліку застрахованих осіб.
Посилання позивача на Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №435 від 09.09.2013 колегією суддів не приймається до уваги, оскільки при вирішенні даного спору слід використовувати законодавство, що діяло на момент виникнення спірних правовідносин, а саме з 29.12.2005 по 17.09.2007, тобто за період до 01 січня 2011 року. Таким чином, суд при винесенні рішення керувався положеннями Постанови правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року №7-6 «Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування».
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскільки обов'язок надання до Пенсійного фонду звітності про страхованих осіб покладається саме на страхувальника, а відповідачем вчинено всі необхідні дії, в межах покладених на нього повноважень щодо забезпечення достовірних даних позивача в системі персоніфікованого обліку, та враховуючи, що відомості про заробітну плату та страховий стаж по страхувальнику ДП «Бест Альтернатива» (код ЄДРПОУ 24583590) за період з 29.12.2005 по 31.08.2006 та по Представництво «Контур Глобал Менеджмент» (код ЄДРПОУ 26601027) за період з 01.09.2006 по 17.09.2007, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) в системі персоніфікованого обліку застрахованих осіб не обліковуються, відтак позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно із частиною першою ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 183-2, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду міста Києва від 22 серпня 2016 року - без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Н.М.Троян
Судді: Н.П.Бужак,
В.А. Твердохліб
Повний текст виготовлено: 12 жовтня 2016 року.
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Твердохліб В.А.
Бужак Н.П.