Справа № 819/790/16
27 вересня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі судового засідання Косюк О.П.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сібекс" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанови про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності і припису про усунення порушень у сфері містобудівної діяльності, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сібекс» звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанови про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності та припису про усунення порушень у сфері містобудівної діяльності
Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами:
22.06.2016 року головні інспектори будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області (далі - УДАБІ, відповідач) Лучка Надія Данилівна та Гальтюк Світлана Зиновіївна, прибули до об'єкту, який експлуатується Товариством з обмеженою відповідальністю «Сібекс» (далі - ТзОВ «Сібекс», позивач) для проведення позапланової перевірки правомірності проведення будівельних робіт «Капітальний ремонт дамби водяного млина в смт. Скала-Подільська Боршівського району Тернопільської області».
За результатами проведення перевірки було складено припис про усунення порушень законодавства в сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 22.06.2016 року та постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 34/40-1019-1.12/1194-16 від 30.06.2016 року, якою накладено штраф в розмірі 14500,00 гривень.
Оскільки, 16.02.2016 року головними інспекторами будівельного нагляду УДАБІ Лучкою Надією Данилівною та Гальтюк Світланою Зиновіївною вже проводилась позапланова перевірка дотримання TOB «Сібекс» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил щодо об'єкта будівництва - «Капітальний ремонт дамби водяного млина в смт. Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області», за результатами якої складено відповідний акт перевірки, та беручи до уваги, що направлення на проведення 22.06.2016 року перевірки у представників ДАБІ було відсутнє, відповідно керівництво не допустило для проведення такої перевірки, вважаючи її повторною, та такою, що проводиться на підставі направлення для проведення перевірки від 10.02.2016 року № 55.
Крім того, відповідно до вимог п. З Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71. у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Враховуючи вище викладене ТзОВ «Сібекс» вважає такі дії відповідача протиправними.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача подав суду письмові заперечення в яких пояснив, що позовні вимоги є необгрунтованими, безпідставними та не підлягають до задоволення. УДАБІ діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Проведена 22.06.2016 позапланова перевірка позивача була здійснена відповідно до вимог чинного містобудівного законодавства та з належним дотриманням прав позивача. Прийняті рішення є законним, обґрунтованими та відповідають вимогам закону.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що в позові слід відмовити.
Судом встановлено, що 22.06.2016 року на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 р. № 976 та доручення Борщівського відділення поліції від 07.04.2016 р. № 3544/102/03-2016 головні інспектори будівельного нагляду УДАБІ Лучка Надія Данилівна та Гальтюк Світлана Зиновіївна, прибули до об'єкту, який експлуатується ТзОВ «Сібекс» для проведення позапланової перевірки правомірності проведення будівельних робіт «Капітальний ремонт дамби водяного млина в смт. Скала-Подільська Боршівського району Тернопільської області» (а. с. 45,46).
Оскільки, 16.02.2016 року головними інспекторами будівельного нагляду УДАБІ Лучкою Надією Данилівною та Гальтюк Світланою Зиновіївною вже проводилась позапланова перевірка дотримання TOB «Сібекс» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил щодо об'єкта будівництва - «Капітальний ремонт дамби водяного млина в смт. Скала-Подільська Борщівського району Тернопільської області», за результатами якої складено відповідний акт перевірки, та беручи до уваги, що направлення на проведення 22.06.2016 року перевірки у представників ДАБІ було відсутнє, відповідно керівництво не допустило для проведення такої перевірки, вважаючи її повторною, та такою, що проводиться на підставі направлення для проведення перевірки від 10.02.2016 року № 55.
У зв'язку з недопущенням позивача на об'єкт перевірки, 22.06.2016 року УДАБІ складено Акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно - будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій (а. с. 11).
22.06.2016 року відповідачем в присутності представника ТзОВ «Сібекс» складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а. с. 9).
За результатами проведення перевірки було складено припис про усунення порушень законодавства в сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 22.06.2016 року (а. с. 8).
Крім того, 30.06.2016 року головним інспектором будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Лучкою Надією Данилівною відносно товариства з обмеженою відповідальністю «Сібекс» винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 34/40-1019-1.12/1194-16 від 30.06.2016 року, якою накладено штраф в розмірі 14500,00 (Чотирнадцять тисяч п'ятсот) гривень за порушення п. 1 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п. 1 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553 (а. с. 6).
TзOB «Сібекс» вважає, що постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 34/40-1019-1.12/1194-16 від 30.06.2016 року та припис про усунення порушень законодавства в сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 22.06.2016 року винесені неправомірно, відтак звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходив з наступного:
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VІ (далі - Закон № 3038-VІ) державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на (отримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено постановою Кабінету Міністрів України №553 від 23.05.2011 року (надалі Порядок №553). Порядок визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до п.5 та п.7 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом. Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки зокрема є вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
З аналізу вище вказаних норм законодавства та поданих документів випливає, що УДАБІ в межах наданих йому повноважень проведено позапланову перевірку позивача на вимогу Борщівського відділення поліції від 07.04.2016.
Відтак, твердження позивача про те, що перевірка 22.06.2016 є повторною позаплановою не відповідає дійсним обставинам справи.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, зокрема, мають право: 1) безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню.
Крім цього, відповідно до пункту 14 Порядку № 553 суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється дердісавний архітектурно-будівельний контроль, зокрема, зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки складається відповідний акт.
Приписами п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 р. № 208/94-ВР визначено, що суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
Суд не бере до уваги посилання представника позивача про те, що участі під час винесення постанови він не брав, про дату розгляду справи не був своєчасно повідомлений, оскільки в протоколі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 22.06.2016 року зазначено, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться 30.06.2016 року о 12.00 год в приміщенні Управління УДАБІ у Тернопільській області (вул. Шпитальна, 7 м. Тернопіль). Протокол отримано позивачем, про що свідчить підпис директора ТзОВ «Сібекс» Томчишена В.Й.
Відповідно до ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 71 КАС України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Суд, відповідно до статті 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, суд дійшов висновку, про те, що Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Проведена 22.06.2016 позапланова перевірка здійснена відповідно до вимог чинного містобудівного законодавства та з належним дотриманням прав позивача. Прийняті припис про усунення порушень законодавства в сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 22.06.2016 року та постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 34/40-1019-1.12/1194-16 від 30.06.2016 року є законним та обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 158-167 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 03.10.2016р.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.