Постанова від 29.09.2016 по справі 461/3797/16-а

Справа № 461/3797/16-а

Категорія 3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.09.2016 року Галицький районний суд м. Львова в складі:

головуючого судді - Котельви К.О.,

при секретарі - Білоус М.І.

з участю:

представників позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

представника третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Ойл-Сервіс» до Департаменту економічної політики Львівської міської ради, третя особа комунальне підприємство «Адміністративно-технічне управління» про припинення дій та спонукання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

06.06.2016 року ПП «Ойл-Сервіс» звернулося до суду з позовом до Департаменту економічної політики Львівської міської ради, в якому просить:

1) припинити незаконні дії Департаменту економічної політики Львівської міської ради щодо спонукання ПП «Ойл-Сервіс» (Розповсюджувача), як належного користувача місцем для розміщення реклами, демонтувати встановлені ним рекламні засоби;

2) спонукати відповідача - Департамент економічної політики Львівської міської ради вчинити відповідні дії щодо продовження ПП «Ойл-Сервіс» (Розповсюджувачу) дозволу на розміщення зовнішньої реклами відповідно чинних нормативних вимог.

Вимоги адміністративного позову мотивовані тим, що 31 грудня 2009 року між Департаментом економічної політики Львівської міської ради, Комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління» та Приватним підприємством «Ойл-Сервіс» був укладений договір №89 на тимчасове користування місцем для розміщення рекламних засобів у відповідності до виданого дозволу на розміщення зовнішньої реклами у межах м.Львова. Відповідно до п.8.2 вказаного договору, у зв'язку з відсутністю письмових заперечень з обох сторін, за місяць до закінчення терміну його дії (01.12.2014) він вважається продовженим на такий самий термін, тобто до 01.01.2020 року. Всі вимоги і зобов'язання відповідно до вказаного договору ПП «Ойл-Сервіс» виконує вчасно і в повному обсязі. Однак, департамент економічної політики Львівської міської ради своїм листом від 01.03.2016р. №2301-вих-608, посилаючись на зміни до Типових правил розміщення зовнішньої реклами (Постанова Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р. №1173 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності»), в яких непередбачена процедура продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами, спонукає ПП «Ойл-Сервіс» демонтувати у 15-денний термін спеціальні конструкції у зв'язку із закінченням терміну дії дозволу на розміщення реклами. Вважає, що дії відповідача є неправомірними та порушують його права.

В судовому засіданні представники позивача, кожен окремо адміністративний позов підтримали та просили задовольнити. Надали пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача під час розгляду справи проти позову заперечила на підставі письмових заперечень та у його задоволенні просила відмовити. Позовні вимоги вважає необґрунтованими.

Представник третьої особи заперечував проти задоволення позову, у задоволенні позову просив відмовити.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади рекламної діяльності в Україні, врегулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначено Законом України «Про рекламу» і згідно статті 1 вказаного Закону, зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг, а пунктом 1 частини 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» визначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Судом установлено, що ПП «Ойл-Сервіс» 20.12.2006 року отримало дозвіл № 4-06-12-155 Львівської міської ради на розміщення зовнішньої реклами (а.с.6).

У листі № 2301-вих-608 від 01.03.2016 року ДЕП ЛМР повідомив ПП «Ойл-Сервіс» про набрання чинності змінами до Типових правил розміщення зовнішньої реклами (постанова КМУ № 1173 від 16.12.2015 року) та відсутність у правих процедури продовження дії дозволу. Крім того, позивача повідомлено, що їх дозвіл № 4-06-12-155 дійсний до закінчення строку його дії - 01.04.2016 року (а.с.10).

Листом № 23-3Р-71 від 22.03.2016 року ДЕП ЛМР повідомив позивача про те, що їх дозвіл № 4-06-12-155 діяв до 01.04.2016 року. Також, позивачеві було роз'яснено, що рекламна конструкція підлягає демонтажу у строк 15 днів з дня закінчення строку дії дозволу, або така буде демонтована у примусовому порядку (а.с.9).

Згідно з пунктом 45 Типових правил розміщення зовнішньої реклами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. № 2067 контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства. Пунктом 46 та 47 вище зазначених правил визначено, що у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою про усунення порушень у визначений строк. У разі невиконання цієї вимоги орган, який здійснює контроль, подає інформацію спеціально уповноваженому органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Розповсюджувач зовнішньої реклами, винний у порушенні цих Правил, несе відповідальність згідно із законодавством.

19.01.2016 року набрала чинності постанова КМУ № 1173 від 16.12.2015 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо відповідності основним вимогам до дозвільної системи у сфері господарської діяльності», якою, зокрема, внесено зміни до Типових правилах розміщення зовнішньої реклами.

Відтак, Типові правила розміщення зовнішньої реклами, з 19.01.2016 року не містять норм щодо можливості продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами, додаток «Заява на продовження строку дії дозволу» виключена.

З урахуванням викладеного, судом встановлено, що строк дії дозволу № 4-06-12-155 ПП «Ойл-Сервіс» на розміщення зовнішньої реклами на вул. Б. Хмельницького, 245 у м.Львові закінчився 01.04.2016 року.

Крім того, вимога позивача щодо визнання протиправними дій відповідачів, які спрямовані на примусовий демонтаж рекламної конструкції, не може бути задоволена судом, оскільки, у справі відсутні докази вчинення відповідачами таких дій.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідачів на майбутнє вчинити певні дії (утриматися від їх вчинення), оскільки відсутні факти порушення прав позивача у майбутньому.

Отже, дії ДЕП ЛМР щодо продовження дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами № 4-06-12-155 ПП «Ойл-Сервіс» до 01.04.2016 року є правомірними та такими, що не порушують права позивача.

Згідно з вимогами ст. 94 КАС України, у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову, судові витрати покладаються на позивача та не підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 157, 158 -162 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя К.О. Котельва