Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Справа № 402/631/16-а
"04" жовтня 2016 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого Ясінський Л. Ю.
при секретарі - Кашнікову І.А.
розглянувши в м.Ульяновка в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом позивача ОСОБА_1 до відповідача ОСОБА_2 об"єднаного управління пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дії та рішення суб"єкта владних повноважень та зобов"язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання неправомірними дії та рішення суб"єкта владних повноважень та забов"язання вчинити певні дії. Позивач просить скасувати рішення ОСОБА_2 об"єднаного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про відмову призначити пенсію та зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, її роботу у дитячому садку Удицького цукрового заводу за період часу з 01.08.1983 року по 16.08.1993 року та призначити пенсію за вислугу років відповідно до п. "е" ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В обґрунтування вимог вказує, що у 1983 році закінчила Уманське педагогічне училище імені ОСОБА_3 за спеціальністю "Музичне виховання" та після цього більше 25 років працювала в галузі освіти на різних посадах, а 25.03.2016 року звільнилась з роботи вчителя музичного мистецтва Шепилівської ЗОШ 1-11 ступенів в зв"язку з виходом на пенсію за вислугою років. 28.03.2016 року вона звернулась до ОСОБА_2 об"єднаного УПФУ в Кіровоградскій області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», однак листом відповідача від 29.04.2016 року їй повідомлено, що до пільгового стажу, що дає право на пенсію за вислугу років їй не зараховано роботу на посаді музичного працівника дошкільного навчального закладу Удицького цукрового заводу Теплицького району Вінницької області за період з 01.08.1983 року по 16.08.1993 року, оскільки така посада не передбачена у Переліку, затвердженого постановою КМУ №909 від 04.11.1993 року, а передбачена посада музичного керівника. Дійсно наказом Теплицької райдержадміністрації №129 від 01.08.1983 року ОСОБА_1 була призначена на посаду музичного керівника Удицької дитячої дошкільної установи але наказом №153 по Удицькому цукровому заводу від 09.09.1983 року, вона помилково була зарахована на посаду музичного працівника дитячого садка з 01.09.1983 року, про це зроблено відповідний запис у трудовій книжці. Позивачем було надано до ОСОБА_2 об"єднаного УПФУ Кіровоградської області додаткові документи, в яких посада ОСОБА_1 значиться як музичний керівник, однак ці документи не були взяті до уваги та позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років. Позивач вважає рішення відповідача протиправним, оскільки в період, який не зарахований їй до пільгового стажу з 01.08.1983 року по 16.08.1993 року, вона виконувала роботу музичного керівника у дитсадку Удицького цукрового заводу, а записи у наказі та трудовій книжці щодо її посади музробітника зроблені помилково. Вказане твердження ґрунтується на тому, що виконувана нею робота відповідала кваліфікаційним характеристикам музичного керівника дошкільного навчального закладу, проходила атестацію з присвоєнням відповідної категорії як музичний керівник, а крім того згідно нормативних документів Міністерства освіти України в навчальних закладах передбачена посада лише музичного керівника та згідно Державного класифікатору посад також передбачена лише посада музичного керівника, а також роботи як музичний робітник (працівник) класифікатори не містять взагалі, тому правильна назва посади, яку замала позивач у спірний період є посада музичного керівника, а не працівника, я записано у трудовій книжці. Із вказаних підстав позивач вважає, що вона має право на зарахування їй до пільгового стажу роботи період роботи з 01.08.1983 року по 16.08.1993 року, а оскільки з урахуванням цього стажу її стаж становитиме більше 25 років, відтак має право на пенсію за вислугу років, тому просить задовольнити її вимоги.
Позивач, представник позивача в судове засідання не з"явилися, направили до суду заяву в якій вимоги адміністративного позову підтримали повністю, посилаючись на викладені мотиви, та просять його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з"явилась, про день і час розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку, причину своєї неявки суду не повідомила. Представником відповідача подано до суду письмове заперечення в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, оскільки вони є безпідставними,
Суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні відповідно до ст. 122 КАС України.
Суд дослідивши матеріали справи, наявні у справі докази та враховуючи норми чинного законодавства, прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25.03.2016 року позивач ОСОБА_1 звільнена з роботи у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років з посади вчителя музичного мистецтва Шепилівської ЗОШ 1-11 ступенів відповідно до ч.1 ст.38 КЗпПУкраїни, наказу № 27-к від 25.03.2016 року, що підтверджується записами у трудовій книжці ( а.с.11).
28 березня 2016 року позивач звернулася до ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно листа ОСОБА_2 об"єднаного УПФУ в Кіровоградській області№69/63-28 від 29.04.2016 року заявнику ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років.
Як вбачається із листа ОСОБА_2 об"єднаного УПФУ в Кіровоградській області №69/63-28 від 29.04.2016 року, ОСОБА_1 повідомлено, що вона не має права на призначення пенсії за вислугу років, оскільки з необхідних 25 років за поданими документами загальний стаж роботи на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років складає 15 років 6 місяців 25 днів, а підстав для зарахування до спеціального стажу періоду роботи на посаді музичного робітника дошкільного навчального закладу з 01.09.1983 року по 16.08.1993 року немає, оскільки зазначена посада не передбачена в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» раво на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Згідно Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 року № 909 пенсія за вислугу років призначається на наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років, на посадах у відповідних закладах освіти, зокрема, у дошкільних навчальних закладах всіх типів на посадах завідуючого, вихователя, вихователя-методиста, музичного керівника, вчителя дефектолога, вчителя логопеда, практичного психолога.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
В загальних положеннях "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, від 12 серпня 1993року № 637, зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно записів у трудовій книжці серії БТ-1 №6051950 позивача ОСОБА_1 01.08.1983 року прийнята на роботу музпрацівником (рос. музработником) дитячого садку Удицького цукрового заводу, з якої звільнена 16.08.1993 року за власним бажанням.
Відповідно до витягу з наказу по відділу народної освіти Теплицького райвиконкому від 1 серпня 1983 року за №129 прийнято на роботу ОСОБА_4 музичним керівником Удицької дитячої дошкільної установи з 1 серпня 1983 року. У відповідності до архівного витягу наказу №153 по Удицькому цукровому заводу ОСОБА_4 зараховано на посаду музпрацівника дитячого садка з 1 вересня 1983 року про , що свідчить і запис в трудовій книжці (а.с.13).
Так, позивач ОСОБА_1, звертаючись до суду із заявленими вимогами посилається на те, що в період роботи у дитячому садку Удицького цукрового заводу з 01.08.1983 року по 16.08.1993 року вона виконувала роботу музичного керівника у дитсадку Удицького цукрового заводу, а записи у наказі та трудовій книжці щодо її посади музробітника зроблені помилково.
Згідно наказів Міністерства освіти України № 252 від 25.07.1996 року «Про розміри посадових окладів працівників навчальних закладів», № 32 від 30.01.1998 року «Про затвердження інструкції про ділову документацію в дошкільних закладах», постанови КМУ № 963 від 14.06.2000 року в навчальних закладах передбачена посада лише музичного керівника, посада музичного працівника на вказується. Всесоюзним класифікатором професій…, затвердженим постановою Держкомстату СРСР № 016 від 27.08.1986 року, який діяв до 1995 року, та Державним класифікатором України, затвердженим наказом № 257 від 27.07.1995 року, передбачена назва роботи «керівник музичний». Назви роботи музичний працівник класифікатори не містять.
Таким чином, з врахуванням наведених обставин та досліджених доказів, суд приходить до висновку про доведеність роботи позивачки ОСОБА_1 в спірний період з 01.08.1983 року по 16.08.1993 року на посаді музичного керівника дошкільного навчального закладу та помилковість запису у трудовій книжці, що дає підстави для зарахування даного періоду роботи до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.
За таких обставин, враховуючи, що зарахований ОСОБА_1 відповідачем за поданими документами стаж роботи на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років складає 15 років 6 місяців та 25 днів та з урахуванням роботи в період з 01.08.1983 року по 16.08.1993 року на посаді музичного керівника дошкільного навчального закладу становить більше 25 років, передбаченого ст.55 п «е» Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача у призначенні позивачу пенсії за вислугу років, тому рішення слід скасувати та зобовязати призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.19, 22, 46, 124 Конституції України, ст.ст. 55, 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 10, 11, 69, 71, 159-163, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області та скасувати рішення від 29 квітня 2016 року про відмову призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років.
Зобов'язати Ульяновське об"єднане управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області зарахувати до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, роботу ОСОБА_1 у дитячому садку Удицького цукрового заводу за період з 01.08.1983 року по 16.08.1993 року та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня подання заяви про призначення пенсії - 28 березня 2016 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ульяновський районний суд Кіровоградської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
ССуддя: ОСОБА_5