Провадження № 3/317/725/2016
Справа № 317/3919/16-п
05 жовтня 2016 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Сакоян Д.І., розглянувши матеріал, який надійшов Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальностіОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, не працюючої, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, інші відомості суду не відомі,
за правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, -
До Запорізького районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії АП2 №256340, складений 12.09.2016 р. про те, що ОСОБА_2, 11.09.2016 р., приблизно о 19-40 год. в Запорізькому районі смт. Кушугум на перехресті вул. Червоної та Партизанської, керуючи транспортним засобом ЗАЗ д/н НОМЕР_1, перед початком зміни напрямку не впевнилась в безпеці маневру, в результаті чого допустила зіткнення з автомобілем НОМЕР_2, та після чого допустила зіткнення з кіоском який стояв на узбіччі.
Внаслідок ДТП автомобілі та кіоск пошкоджено, постраждалих немає .
Згідно ч. 2 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення розглядає певні питання, в тому числі чи правильно складений протокол або інші матеріали справи про адміністративні правопорушення, чи підсудний даний адміністративний протокол розгляду саме цьому суду.
У випадку якщо при підготовці до розгляду адміністративного матеріалу будуть виявлені недоліки в протоколі або в інших матеріалах справи, то такі документу направляються до органу, який склав такий матеріал про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з системного аналізу положень ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ч. 1 ст. 256 КУпАП визначено, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, та є одним із основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення інспектором Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області зазначено наступне прізвище, ім'я та по батькові особи, відносно якої його складено - ОСОБА_2. Як зазначено в протоколі, її особу встановлено паспортом серії СЮ № 189069 від 27 жовтня 2010р.
Дослідивши копію паспорта, яка міститься в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, суддею встановлено, що паспорт серії СЮ № 189069, виданий Хортицьким РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області 07 жовтня 2010 року, отриманий на ім'я ОСОБА_3, а не ОСОБА_1 як зазначено в протоколі.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення серії АП2 № 256340 від 12.09.2016 р. не відповідає встановленим ст. 256 КУпАП вимогам.
Крім того, в порушення п. 4 розділу VIII Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затв. наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 р. № 1395 на схемі ДТП не зафіксовано ширини проїжджої частини, а також відсутні назви вулиць.
Керуючись ст.ст. 254, 278 КУпАП, суддя,-
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП повернути до Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання.
Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя Д.І. Сакоян