Постанова від 04.10.2016 по справі 358/1225/16-а

гСправа № 358/1225/16-а Провадження № 2-а/358/57/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2016 року м. Богуслав

Богуславським районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Якутюка В.С.,

за участю секретаря Давиденко М.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Орло Ю.В.,

представника відповідача Бабенко Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання відмови протиправною та про зобов'язання здійснити призначення та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

12 вересня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області щодо призначення їй пенсії зі зменшенням пенсійного віку на десять років відповідно до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати провести нарахування та виплату пенсію з дня звернення з заявою до УПФ у Богуславському районі, посилаючись на те, що вона 18 серпня 2016 року звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, надавши ряд необхідних документів, у тому числі посвідчення ліквідатора наслідків на ЧАЕС 2 категорії, архівні довідки, однак рішенням начальника управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі отримала відмову, оскільки до її заяви не були додані первинні документи щодо перебування її в зоні ЧАЕС. Вона вважає, що дії відповідача є протиправними та порушують її право на отримання пенсії, в зв'язку з чим і змушена звернутися з відповідним адміністративним позовом до суду.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 свої позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача Бабенко Д.О. в судовому засіданні заперечував проти задоволення заявленого позову, оскільки до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи та час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Підставою призначення (перерахунку) пенсії є довідка про заробітну плату у зоні відчуження. Проте, за наявними документами відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог

Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне адміністративний позов задовольнити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 .

Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватись пільгами й компенсаціями, встановленими Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства є відповідне посвідчення, форма якого встановлена Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Кабінетом Міністрів України №51 від 20.01.1997 року.

18 серпня 2016 року позивач ОСОБА_1 , відповідно до ч.2 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Із рішення №930 від 22 серпня 2016 року начальника управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області видно, що позивачу було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, з огляду на відсутність первинних документів, які б підтвердили період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з наявних архівних довідках не можливо встановити місце, термін та характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій, встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Із ч.1 ст.55 Закону України ««Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видно, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів мають право на зниження пенсійного віку на 10 років.

Згідно архівної довідки №160, виданої за підписом керівника Миронівського побуткомбінату Київської області вбачається, що ОСОБА_1 в період роботи в м. Чорнобиль за період з 29 червня 1986 року по 07 липня 1986 року по місцю основної роботи в Миронівсокму побуткомбінаті виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради №207 від 10 червня 1986 року в сумі 105 грн.14 коп.

Із копії грамоти, виданої начальником Київського облпобутуправління та головою обкому профспілки видно, що ОСОБА_3 - парикмахер Миронівського райпобуткомбінату нагороджена грамотою за активну участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно копії списків працівників Миронівського райпобуткомбінату, які приймали участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в 1986-1987 роках вбачається, що в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС приймала участь ОСОБА_3 - парикмахер.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення, здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначено Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми № 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).

Згідно п.7 «г» Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії до заяви про призначення пенсії додаються документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальним питанням від 09 березня 1988 року № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування).

В даному випадку, суд вважає, що посилання відповідача на відсутність у позивача первинних документів є безпідставним, оскільки нормами Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачено, що довідка підприємства чи військової частини не вважається достатнім документом для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

В даному випадку, в судовому засіданні відповідачем не надано доказів того, що надані позивачем документи, в тому числі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серії НОМЕР_1 , видане Київською обласною державною адміністрацією 24 грудня 1995 року та архівна довідка містять неправдиві або недостовірні дані та в судовому порядку вказані документи недійсними також не визнавались.

Суд приходить до висновку, що позивачем надано всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, останній має право на призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є протиправними.

На підставі ст.ст.19, 46 Конституції України, ст.ст.10, 15, 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 19, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення №930 від 22 серпня 2016 року управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18 серпня 2016 року та виплачувати її в подальшому.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Богуславський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повна мотивувальна постанова виготовлена 05 жовтня 2016 року.

Головуючий: суддя В. С. Якутюк