Рішення від 30.09.2016 по справі 911/2466/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-23-25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" вересня 2016 р. Справа № 911/2466/16

За позовом Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго»

до Державного підприємства «Регіональні електричні мережі»

про зобов'язання укласти договори та прийняти виконання зобов'язань

Cуддя Горбасенко П.В.

За участю представників:

від позивача ОСОБА_1 (дов. № 195 від 08.09.2016); ОСОБА_2 (дов. № 19-292 від 25.12.2015); ОСОБА_3 (дов. № 19-37 від 25.01.2016); ОСОБА_4 (дов. № 19-251 від 25.12.2015);

від відповідача ОСОБА_5Й (дов. № 40 від 16.09.2016); ОСОБА_6 (дов. № 24 від 10.05.2016).

Обставини справи:

Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» (далі - позивач) звернулося з позовом до Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (далі - відповідач) про зобов'язання Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» направити до Координаційного центру (секретарю Координаційного центру ОСОБА_7, м. Київ, вул. Предславинська, 34-а) письмове звернення про вступ до Ринку електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території та документи, передбачені підпунктом 3.2.2. пункту 3.2 Багатостороннього договору, з метою підписання Багатостороннього договору між учасниками ринку електроенергії від 11 червня 2015 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», визнання укладеним двостороннього договору купівлі-продажу електроенергії між Державним підприємством «Регіональні електричні мережі» та Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» в редакції типового договору купівлі-продажу електроенергії, затвердженого Протоколом координаційного центру № 13 від 23.09.2015, зобов'язання Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» підписати та направити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» акти приймання-передачі електроенергії, отриманої за період з травня 2015 року по квітень 2015 року в наступній кількості та на таку вартість: за травень 2015 року - в кількості 43 574 315 кВтг на суму 36 602 424,60 грн (з ПДВ), за червень 2015 року - в кількості 39 772 714 кВтг на суму 33 409 079,76 грн (з ПДВ), за липень 2015 року - в кількості 95 847 251 кВтг на суму 97 764 196,02 грн (з ПДВ), за серпень 2015 року - в кількості 107 838 166 кВтг на суму 121 382 639,65 грн (з ПДВ), за вересень 2015 року - в кількості 101 637 773 кВтг на суму 110 829 893,20 грн (з ПДВ), за жовтень 2015 року - в кількості 111 727 623 кВтг на суму 96 264 519,97 грн (з ПДВ), за листопад 2015 року - в кількості 127 766 435 кВтг на суму 117 795 542,41 грн (з ПДВ), за грудень 2015 року - в кількості 148 677 884 кВтг на суму 143 676 359,99 грн (з ПДВ), за січень 2016 року - в кількості 129 268 675 кВтг на суму 129 263 504,26 грн (з ПДВ), за лютий 2016 року - в кількості 143 240 704 кВтг на суму 142 495 852,34 грн (з ПДВ), за березень 2016 року - в кількості 172 571 015 кВтг на суму 180 785 395,32 грн (з ПДВ), за квітень 2016 року в кількості 139 521 629кВтг на суму 148 138 484,81 грн (з ПДВ).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскільки позивач є виробником електроенергії на тимчасово неконтрольованій території, а відповідач є постачальником електроенергії на тимчасово неконтрольованій території, останній, здійснюючи діяльність з передачі, розподілу та постачання електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території, в порушення ст. 23 Закону України «Про електроенергетику» та п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» № 263 від 07.05.2015 не направив до Координаційного центру письмове звернення про вступ та документи, передбачені п.п. 3.2.2 п. 3.2 Багастороннього договору, не підписав Багатосторонній договір, укладання якого прямо передбачено законом. Крім того, враховуючи що відповідач отримав від позивача у власні електричні мережі електроенергію за період з травня 2015 року квітень 2016 року в загальній кількості 1 361 444 184 кВтг загальною вартістю 1 358 407 892,33 грн, позивач звернувся з позовом до суду.

Ухвалою господарського суду Київської області від 04.08.2016 порушено провадження у справі № 911/2466/16, розгляд справи призначено на 23.09.2016.

21.09.2016 до канцелярії господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання № 02/1399 від 21.09.2016 (вх. № 19484/16 від 21.09.2016), згідно якого останній просив суд припинити провадження у справі № 911/2466/16 в частині вимог, що стосуються зобов'язання Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» підписати та направити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» акти приймання-передачі електроенергії, на загальну суму 1 358 407 892,33 грн, у задоволенні якого відмовлено судом з огляду на безпідставність останнього.

22.09.2016 до канцелярії господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву № 02/1407 від 22.09.2016 (вх. № 19534/16 від 22.09.2016), згідно якого останній визнав позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, який прийнято судом.

У судовому засіданні 23.09.2016 оголошено перерву до 30.09.2016.

27.09.2016 до канцелярії господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання про залучення третьої особи № 02/1400 від 21.09.2016 (вх. № 19805/16 від 27.09.2016), згідно якого останній просив суд на підставі ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучити Міністерство енергетики та вугільної промисловості України до участі у справі якості третьої особи, у задоволенні якого відмовлено судом з огляду на безпідставність останнього.

29.09.2016 до канцелярії господарського суду Київської області від відповідача надійшли письмові пояснення б/н від 29.09.2016 (вх. № 20172/16 від 29.09.2016), згідно яких останній заявив клопотання про винесення на підставі ст. 90 ГПК України окремої ухвали, у задоволенні якого відмовлено з огляду на безпідставність останнього.

29.09.2016 до канцелярії господарського суду Київської області від позивача надійшла заява про зміну предмету позову № 01-11/02628 від 29.09.2016 (вх. № 20159/16 від 29.09.2016), згідно якої останній заявив суду про зміну предмету позову та просив суд зобов'язати Державне підприємство «Регіональні електричні мережі» направити до Координаційного центру (секретарю Координаційного центру ОСОБА_7, м. Київ, вул. Предславинська, 34-а) письмове звернення про вступ до Ринку електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території та документи, передбачені підпунктом 3.2.2. пункту 3.2 Багатостороннього договору, з метою підписання Багатостороннього договору між учасниками ринку електроенергії від 11 червня 2015 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», визнати укладеним двосторонній договір купівлі-продажу електроенергії між Державним підприємством «Регіональні електричні мережі» та Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» в редакції типового договору купівлі-продажу електроенергії, затвердженого Протоколом координаційного центру № 1 від 25.06.2015 (з урахуванням змін, внесених протоколом координаційного центру № 13 від 23.09.2015), стягнути з відповідача на користь позивача 1 358 407 892,33 грн вартості електричної енергії, купленої в період з 01.05.2015 по 30.04.2016.

Згідно ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Відповідно до абзацу шостого п. 3.12. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» № 18 від 26.12.2011 у разі подання позивачем заяви, направленої на одночасну зміну предмета і підстав позову, господарський суд повинен відмовити в задоволенні такої заяви і, приєднавши її до матеріалів справи та зазначивши про цю відмову в описовій частині рішення (або в ухвалі, якою закінчується розгляд справи), розглянути по суті раніше заявлені позовні вимоги, якщо позивач не відмовляється від позову. Позивач при цьому не позбавлений права звернутися з новим позовом у загальному порядку.

У судовому засіданні 30.09.2016 суд, встановив, що подана позивачем заява про зміну предмету позову (в частині вимоги про стягнення 1 358 407 892,33 грн вартості електричної енергії), решта вимог залишена без змін, обґрунтована неналежним виконанням відповідачем зобов'язань з оплати отриманої (купленої) в період з 01.05.2015 по 30.04.2016 електроенергії у позивача, розмір якої складає 1 358 407 892,33 грн, в той час як позовна заява в частині вимог про зобов'язання підписати та направити відповідачу акти приймання-передачі електричної енергії подана з підстав ухилення відповідача у наданні позивачеві спірних актів приймання-передачі електроенергії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява позивача про зміну предмету позову є одночасно заявою про зміну підстави та предмету позову, а відтак суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вказаної заяви.

У судовому засіданні 30.09.2016 представники позивача повністю підтримали позовні вимоги, представники відповідача заперечили проти задоволення позовних вимог.

Заяв чи клопотань про застосування позовної давності до вимог позивача відповідачем не заявлено.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулювання відносини, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, визначаються Законом України «Про електроенергетику».

Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про електроенергетику» купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснювалися на оптовому ринку електричної енергії України.

26.04.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про електроенергетику», згідно з яким особливості регулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з продажом електричної енергії з оптового ринку електричної енергії України на тимчасово окуповану територію та на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, купівлею, продажом і використанням електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» встановлено, що електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та/або споживачам електричної енергії відповідної області, та/або іншим суб'єктам господарювання, розташованим у відповідній області, згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб'єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території.

ПАТ «Донбасенерго» відповідно до ліцензії АЕ № 575906, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг здійснює діяльність з виробництва електричної енергії. До складу ПАТ «Донбасенерго» входить структурна одиниця Старобешівська ТЕС (код ЄДРПОУ 00131083), виробничі потужності та енергетичне обладнання якої розташовано у м. Новий Світ Старобешівського району Донецької області.

Відповідно до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 08.05.2015 № 273 «Про затвердження переліку виробників електричної енергії» було затверджено Перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, до якого ввійшла і Старобешівська ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

На виконання постанови КМУ від 07.05.2015 № 263 ПАТ «Донбасенерго» разом з іншими підприємствами електроенергетики, які здійснюють діяльність на неконтрольованій території, 11.06.2015 було укладено Багатосторонній договір між учасниками ринку електричної енергії.

Згідно з п. 2.5.2. Багатостороннього договору, сторони зобов'язані укласти двосторонні договори в порядку та на умовах, передбачених цим договором.

Відповідно до п. 5.9.1 (а) Багатостороннього договору затвердження типової форми договору купівлі-продажу електричної енергії між виробником та постачальником віднесено до компетенції Координаційного центру.

Протоколом координаційного центру від 25.06.2015 № 1 затверджено типову форму договору купівлі-продажу електричної енергії, а протоколом координаційного центру від 23.09.2015 № 13 внесені зміни до типової форми договору купівлі-продажу електричної енергії.

Державне підприємство «Регіональні електричні мережі» здійснює діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом на підставі ліцензій, виданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг згідно з Постановою Комісії від 02.10.2014 № 61.

Частина електричних мереж, що належать відповідачу, знаходиться на неконтрольованій території. Тобто, відповідач є енергопостачальником, що провадить діяльність на неконтрольованій території і зобов'язаний купувати електричну енергію, що виробляється на цій території, в тому числі Старобешівською ТЕС позивача.

Відповідно до п. 3 постанови КМУ від 07.05.2015 № 263 (в редакції, що діяла до травня 2016 року) диспетчерське (оперативно-технологічне) управління виробництвом, передачею, розподілом та постачанням електричної енергії і передача електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами на неконтрольованій території здійснюються відокремленим підрозділом державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" - Донбаською електроенергетичною системою (далі - Донбаська електроенергетична система).

Згідно пп. 2 п.11 Постанови КМУ від 7 травня 2015 року № 263, Донбаська електроенергетична система складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надає відповідну інформацію державному підприємству “Національна енергетична компанія “Укренерго”, оптовому постачальнику та усім сторонам багатостороннього договору.

На виконання команд Донбаської електроенергетичної системи відповідно до фактичних фізичних балансів електроенергії на неконтрольованій території позивач в період з 01 травня 2015 року по 30 квітня 2016 року здійснив відпуск електроенергії, виробленої Старобешівською ТЕС на непідконтрольній території, в обсягах:

Травень 2015 - 250 408 246 кВтг

Червень 2015 - 218 118 738 кВтг

Липень 2015 - 225 700 586 кВтг

Серпень 2015 - 251 458 242 кВтг

Вересень 2015 - 237 868 556 кВтг

Жовтень 2015 - 339 694 936 кВтг

Листопад 2015 - 400 193 170 кВтг

Грудень 2015 - 450 661 288 кВтг

Січень 2016 - 397 674 778 кВтг

Лютий 2016 - 368 561 010 кВтг

Березень 2016 - 393 321 614 кВтг

Квітень 2016 - 322 470 938 кВтг

Відповідно до наданих ВП ДЕС фактичних балансів електричної енергії на НКТ в період з травня 2015 по квітень 2016 року включно у власні електричні мережі відповідача на НКТ надійшла електроенергія в загальній кількості по періодах

Травень 2015 -90 371 615 кВтг

Червень 2015 -86 466 506 кВтг

Липень 2015 -209 332 069 кВтг

Серпень 2015 -218 492 069 кВтг

Вересень 2015 -207 614 720 кВтг

Жовтень 2015 -213 488 117 кВтг

Листопад 2015 -230 171 876 кВтг

Грудень 2015 -257 544 969 кВтг

Січень 2016 -252 034 065 кВтг

Лютий 2016 -254 196 556 кВтг

Березень 2016 -292 442 511 кВтг

Квітень 2016 -256 187 749 кВтг

Враховуючи долю виробітку електроенергії Старобешівською ТЕС ПАТ «Донбасенерго» в загальному виробництві електроенергії на НКТ, у власні електричні мережі відповідача на НКТ надійшла електроенергія, вироблена позивачем, в обсязі

Травень 201543 574 315 кВтг

Червень 201539 772 714 кВтг

Липень 201595 847 251 кВтг

Серпень 2015107 838 166 кВтг

Вересень 2015101 637 773 кВтг

Жовтень 2015111 727 623 кВтг

Листопад 2015127 766 435 кВтг

Грудень 2015148 677 884 кВтг

Січень 2016129 268 675 кВтг

Лютий 2016143 240 704 кВтг

Березень 2016172 571 015 кВтг

Квітень 2016139 521 629 кВтг

РАЗОМ:1 361 444 184 кВтг

Координаційним центром, створеним відповідно до багатостороннього договору, були затверджені тарифи на електричну енергію, що відпускається позивачем.

Як вбачається з матеріалів справи, загальна вартість електроенергії позивача, що надійшла в електричні мережі відповідача, розташовані на неконтрольованій території, в період травень 2015 року по квітень 2016 року, складає 1 358 407 892,33 грн.

Разом з тим, відповідач не є стороною Багатостороннього договору та не уклав з позивачем двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії за типовою формою, затвердженою координаційним центром. Також, відповідачем не складались і не направлялись на адресу позивача акти купівлі-продажу електроенергії за спірний період.

Позивач направив відповідачу листа з пропозицією приєднатися до Багатостороннього договору від 11.06.2015, підписати двосторонній договір купівлі-продажу електроенергії за типовою формою, затвердженою координаційним центром та підписати щомісячні акти купівлі-продажу електричної енергії за період з 01.05.2015 по 30.04.2016.

Відповідач надав відповідь на вказане звернення позивача, відповідно до якої відмовився виконати вимоги останнього.

Як стверджує відповідач і підтверджується матеріалами справи, ДП «Регіональні електричні мережі» не має доступу до своїх активів на території Донецької та Луганської областей, що не контролюється органами державної влади України. Відповідач також зазначає, і це підтверджується матеріалами справи, що майно підприємства, що знаходиться на неконтрольованій території Донецької та Луганської областей, вибуло із володіння відповідача.

Внаслідок вказаних обставин відповідач не може здійснювати діяльність з постачання електричної енергії на неконтрольованій території, купувати електричну енергію у виробників, установки яких знаходяться на неконтрольованій території та постачати її споживачам, що знаходяться на вказаній території і приєднані до електричних мереж, що належать відповідачу, але які протиправно вибули з його володіння.

В підтвердження вказаних обставин відповідачем надано сертифікат Торгово-промислової палати України № 6760, звернення до правоохоронних органів тощо.

Позивач заперечував проти вказаних доводів відповідача, зазначивши, що він не може припинити надходження власної електричної енергії до електричних мереж відповідача, що розташовані на території Донецької та Луганської областей, які не контролюються Україною, весь обсяг такої електричної енергії повинен бути оплачений. В підтвердження своїх заперечень надав висновок Державного Донбаського підприємства з пуску, налагоджування, вдосконалення технології та експлуатації електростанцій та мереж «ДОНОРГРЕС», з якого випливає, що зменшення обсягів виробництва електроенергії Старобешівською ТЕС ПАТ «Донбасенерго» не призведе до припинення надходження електричної енергії, виробленої вказаною електростанцією, до електричних мереж відповідача. А наразі в зв'язку із захопленням енергооб'єктів відповідача бойовиками можливість відключення електричних мереж відповідача від електричних мереж інших суб'єктів електроенергетики, що здійснюють діяльність на неконтрольованій території, відсутня.

Предметом позову є вимоги про про зобов'язання Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» направити до Координаційного центру (секретарю Координаційного центру ОСОБА_7, м. Київ, вул. Предславинська, 34-а) письмове звернення про вступ до Ринку електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території та документи, передбачені підпунктом 3.2.2. пункту 3.2 Багатостороннього договору, з метою підписання Багатостороннього договору між учасниками ринку електроенергії від 11 червня 2015 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», визнання укладеним двостороннього договору купівлі-продажу електроенергії між Державним підприємством «Регіональні електричні мережі» та Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» в редакції типового договору купівлі-продажу електроенергії, затвердженого Протоколом координаційного центру № 13 від 23.09.2015, зобов'язання Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» підписати та направити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» акти приймання-передачі електроенергії, отриманої за період з травня 2015 року по квітень 2015 року в наступній кількості та на таку вартість: за травень 2015 року - в кількості 43 574 315 кВтг на суму 36 602 424,60 грн (з ПДВ), за червень 2015 року - в кількості 39 772 714 кВтг на суму 33 409 079,76 грн (з ПДВ), за липень 2015 року - в кількості 95 847 251 кВтг на суму 97 764 196,02 грн (з ПДВ), за серпень 2015 року - в кількості 107 838 166 кВтг на суму 121 382 639,65 грн (з ПДВ), за вересень 2015 року - в кількості 101 637 773 кВтг на суму 110 829 893,20 грн (з ПДВ), за жовтень 2015 року - в кількості 111 727 623 кВтг на суму 96 264 519,97 грн (з ПДВ), за листопад 2015 року - в кількості 127 766 435 кВтг на суму 117 795 542,41 грн (з ПДВ), за грудень 2015 року - в кількості 148 677 884 кВтг на суму 143 676 359,99 грн (з ПДВ), за січень 2016 року - в кількості 129 268 675 кВтг на суму 129 263 504,26 грн (з ПДВ), за лютий 2016 року - в кількості 143 240 704 кВтг на суму 142 495 852,34 грн (з ПДВ), за березень 2016 року - в кількості 172 571 015 кВтг на суму 180 785 395,32 грн (з ПДВ), за квітень 2016 року в кількості 139 521 629кВтг на суму 148 138 484,81 грн (з ПДВ).

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу зобов'язання виникають на підставі в тому числі безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про електроенергетику» особливості регулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з продажом електричної енергії з оптового ринку електричної енергії України на тимчасово окуповану територію та на територію, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, купівлею, продажом і використанням електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 постанови КМУ №263 з 01.05.2016 електрична енергія, яка виробляється на тимчасово неконтрольованій території, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі - енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території).

Відповідно до п. 10 постанови КМУ № 263 енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території, зокрема, здійснюють постачання електричної енергії усім споживачам, приєднаним до електричних мереж відповідних енергопостачальних підприємств, відповідно до умов багатостороннього договору, а також купівлю електричної енергії, яка відпускається виробниками електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території, відповідно до умов багатостороннього договору.

Тобто, постановою КМУ № 263 передбачено обов'язок відповідача здійснювати купівлю електричної енергії для її постачання на НКТ у виробників електричної енергії, установки яких знаходяться на НКТ, відповідно до умов багатостороннього договору, а також його обов'язок здійснювати постачання електричної енергії споживачам, що знаходяться на вказаній території і приєднані до електричних мереж, що належать відповідачу.

Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Разом з тим, відповідач надав суду сертифікат Торгово-промислової палати України, відповідно до якого внаслідок актів тероризму на території Донецької та Луганської областей, захоплення активів підприємства, які знаходяться на території, яка не контролюється владою України, відповідач не може виконувати зобов'язання щодо укладення з позивачем багатостороннього договору, та виконувати зобов'язання, що випливають за цим договором, які передбачені постановою КМУ від 07.05.2015 № 263, зокрема, купувати електроенергію у позивача, підписувати акти купівлі-продажу електроенергії та сплачувати її вартість.

Згідно з сертифікатом ТПП форс-мажорні обставини тривають з 01 травня 2015 року по теперішній час.

Як вбачається з матеріалів справи, всі електричні мережі, що знаходяться на неконтрольованій території і належать відповідачу, були захоплені бойовиками терористичних організацій, що унеможливлює здійснення відповідачем діяльності з постачання електричної енергії на неконтрольованій території, в тому числі купівлю електроенергії у виробників, її постачання споживачам, отримання коштів від споживачів електроенергії та здійснення розрахунків з виробниками електричної енергії, іншими суб'єктами енергетики, що здійснюють діяльність на неконтрольованій території.

Відповідно до ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

В даному випадку відповідач позбавлений можливості виконувати зобов'язання, покладені на нього постановою КМУ № 263, при цьому вина відповідача в цьому відсутня.

Відповідно до ст. 617 Цивільного кодексу України Особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 ЗУ "Про торгово-промислові палати України" від 02 грудня 1997 року №671/97-ВР передбачено, що Торгово-промислова палата України, зокрема, засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Згідно із ст. 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Неможливість здійснення відповідачем діяльності з постачання електричної енергії на неконтрольованій території підтверджується сертифікатом, виданою Торгово-промисловою палатою України.

Відповідно до ст. 607 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється неможливістю його виконання у зв'язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає.

Як вбачається з матеріалів справи і підтверджено належними доказами, наявні об'єктивні обставини, які унеможливлюють виконання відповідачем своїх зобов'язань як постачальника електричної енергії на неконтрольованій території, передбачених постановою КМУ від 07.05.2015 № 263.

Вказані обставини виникли незалежно від волі сторін спору.

Посилання позивача на неможливість припинення надходження електричної енергії, виробленої його Старобешівскьою ТЕС, до електричних мереж відповідача, що розташовані на неконтрольованій території, не спростовує наявність обставин непереборної сили, внаслідок яких відповідач з 01 травня 2015 року по теперішній час не має можливості виконувати обов'язки, передбачені постановою КМУ від 07.05.2015 № 263.

Усі інші твердження та заперечення сторін не спростовують вищевикладених висновків суду.

Крім того, суд звертає увагу сторін, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвеція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського Суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» направити до Координаційного центру (секретарю Координаційного центру ОСОБА_7, м. Київ, вул. Предславинська, 34-а) письмове звернення про вступ до Ринку електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території та документи, передбачені підпунктом 3.2.2. пункту 3.2 Багатостороннього договору, з метою підписання Багатостороннього договору між учасниками ринку електроенергії від 11 червня 2015 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 травня 2015 року № 263 «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», визнання укладеним двостороннього договору купівлі-продажу електроенергії між Державним підприємством «Регіональні електричні мережі» та Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» в редакції типового договору купівлі-продажу електроенергії, затвердженого Протоколом координаційного центру № 13 від 23.09.2015, зобов'язання Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» підписати та направити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» акти приймання-передачі електроенергії, отриманої за період з травня 2015 року по квітень 2015 року в наступній кількості та на таку вартість: за травень 2015 року - в кількості 43 574 315 кВтг на суму 36 602 424,60 грн (з ПДВ), за червень 2015 року - в кількості 39 772 714 кВтг на суму 33 409 079,76 грн (з ПДВ), за липень 2015 року - в кількості 95 847 251 кВтг на суму 97 764 196,02 грн (з ПДВ), за серпень 2015 року - в кількості 107 838 166 кВтг на суму 121 382 639,65 грн (з ПДВ), за вересень 2015 року - в кількості 101 637 773 кВтг на суму 110 829 893,20 грн (з ПДВ), за жовтень 2015 року - в кількості 111 727 623 кВтг на суму 96 264 519,97 грн (з ПДВ), за листопад 2015 року - в кількості 127 766 435 кВтг на суму 117 795 542,41 грн (з ПДВ), за грудень 2015 року - в кількості 148 677 884 кВтг на суму 143 676 359,99 грн (з ПДВ), за січень 2016 року - в кількості 129 268 675 кВтг на суму 129 263 504,26 грн (з ПДВ), за лютий 2016 року - в кількості 143 240 704 кВтг на суму 142 495 852,34 грн (з ПДВ), за березень 2016 року - в кількості 172 571 015 кВтг на суму 180 785 395,32 грн (з ПДВ), за квітень 2016 року в кількості 139 521 629кВтг на суму 148 138 484,81 грн (з ПДВ).

Крім того, судом при прийнятті вказаного рішення враховано, що вимоги позивача про зобов'язання відповідача підписати та направити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» акти приймання-передачі електроенергії, отриманої за період з травня 2015 року по квітень 2015 року є такими, що не відповідають встановленим законом способам захисту порушених прав, встановлених ст. 20 Господарського кодексу України та ст. 16 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статей 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору, покладаються судом на позивача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Повне рішення складено: 30.09.2016

Суддя П.В.Горбасенко