Постанова від 27.09.2016 по справі 820/4295/16

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"27" вересня 2016 р. № 820/4295/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Спірідонова М.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

до Валківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області , третя особа - Головне управління державної міграційної служби України у Харківській області,

про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Валківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції у Харківській області, третя особа - Головне управління державної міграційної служби України у Харківській області, в якому просить суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб №65 від 08.08.2013 р.; зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про шлюб, зареєстрованого за №65 від 08.08.2013 р., який був укладений між громадянкою України ОСОБА_4 та громадянином ОСОБА_5 Республіки Єгипет ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3, а саме: виключити з графи "по батькові" запис "ОСОБА_2 ОСОБА_3" та залишити цю графу без запису, в графі "ім'я" чоловіка вказати - "ОСОБА_2 ОСОБА_3". В іншій частині актовий запис про шлюб №65 від 08.08.2013 р. залишити без змін.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 08.08.2013 р. ним було укладено шлюб з громадянкою ОСОБА_4 Відповідачем під час складання актового запису про шлюб №65 та у свідоцтві про шлюб серії І-ВЛ №211877 від 08.08.2013 р. було помилково зазначено відомості стосовно по батькові позивача. Так, в актовому записі в графі "ім'я нареченого" зазначено "Мохамед", в графі "по батькові" - "ОСОБА_2 ОСОБА_3", у той час як в дійсності у позивача, відповідно до звичаїв країни його походження, відсутнє по батькові, а повним його ім'ям є "ОСОБА_2 ОСОБА_3". З метою виправлення помилково внесених відомостей позивач звернувся до Валківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з письмовою заявою про внесення змін до актового запису. На згадану заяву 23.03.2016 року було надано висновок про відмову про внесення змін до актового запису цивільного стану, з тих підстав, що у відповідача відсутній актовий запис про народження заявника і неможливим є його витребування з країни народження. Вважаючи такий висновок протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідач, Валківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції у Харківській області у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України, надав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що не заперечує проти задоволення позовних вимог а також просив розглядати справу за відсутності уповноваженого представника.

Третя особа, Головне управління державної міграційної служби України у Харківській області, письмового викладення своєї правової позиції по суті заявлених вимог до суду не надав, представника в судове засідання не направив. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся судом належним чином та завчасно, про причини неявки суд не повідомив.

Зважаючи на викладене та керуючись приписами ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позовних вимог, взявши до уваги відсутність заперечень відповідача у справі, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3, є громадянином ОСОБА_5 Республіки Єгипет, що підтверджується долученою до матеріалів справи копіями паспорту громадянина вказаної держави та нотаріально засвідченого перекладу. Як вбачається з перелічених документів, прізвищем позивача є "Бахнасі", імям - "ОСОБА_2 ОСОБА_3", по батькові відсутнє.

Даних, які б засвідчували недостовірність відомостей перелічених документів, матеріали справи не містять.

08.08.2013 р. позивачем було укладено шлюб з громадянкою ОСОБА_4 Під час складання актового запису про шлюб №65 та у свідоцтві про шлюб серії І-ВЛ №211877 від 08.08.2013 р. було зазначено такі відомості: в графі "прізвище нареченого" - "Бахнасі", в графі "ім'я нареченого" "Мохамед", в графі "по батькові" - "ОСОБА_2 ОСОБА_3".

У зв'язку з оформленням посвідки на постійне проживання в Україні у позивача виникла необхідність виправити помилкові відомості.

З метою виправлення помилково внесених відомостей позивач звернувся до Валківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області з письмовою заявою про внесення змін до актового запису.

23.03.2016 року відповідачем було надано висновок про відмову про внесення змін до актового запису цивільного стану з тих підстав, що у відповідача відсутній актовий запис про народження заявника і неможливим є його витребування з країни народження.

Вважаючи такий висновок протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1 ст.9); державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2 ст. 9); актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ч.3 ст.9).

З положень наведеної норми закону слідує, що кожна фізична особа об'єктивно має матеріальний інтерес у тому, щоби документи актів цивільного стану містили достовірну інформацію про цю фізичну особу.

Відповідно до положень ч. 1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ч.1 ст. 22 того ж Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису (ч. 3 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").

Відповідно до ст. 26 вказаного Закону, дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.

Відповідно до положень п. 1.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, де зазначається, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа (п.2.1 вказаних вище Правил).

Матеріалами справи також підтверджено, що будь-яких заперечень з боку Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції щодо поданого разом із заявою необхідного пакету документів, матеріали справи не містять.

Відповідно до п. 1.1 вказаних Правил, де зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил (п.1.7 Правил).

Тобто, в даному випадку відповідні зміни до актових записів про народження та шлюб повинен вносити саме Валківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківській області.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.п.2.13.2 п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п. 12.6.7 Правил).

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 8 КАС України).

За таких підстав, враховуючи відсутність заперечень з боку відповідача - Валківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Харківській області - проти задоволення позову та обґрунтованість і законність позовних вимог позивача стосовно зобов'язання внести зміни до спірного актового запису, адміністративний позов підлягає задоволенню в цій частині вимог.

Стосовно вимоги про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови у внесенні змін до спірного актового запису суд зазначає, що із досліджених матеріалів справи судом не встановлено, що відмова відповідача є протиправною, і враховує, що для належного захисту прав позивача достатнім є покладення на відповідний відділ державної реєстрації актів цивільного стану обов'язку внести зміни до спірного актового запису про народження, отже щодо позовних вимог про визнання незаконними дій щодо відмови слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 до Валківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа - Головне управління державної міграційної служби України у Харківській області, про зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Зобов'язати Валківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису про шлюб, зареєстрованого за №65 від 08.08.2013 р., який був укладений між громадянкою України ОСОБА_4 та громадянином ОСОБА_5 Республіки Єгипет ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3, а саме: виключити з графи "по батькові" запис "ОСОБА_2 ОСОБА_3" та залишити цю графу без запису, в графі "ім'я" чоловіка вказати - "ОСОБА_2 ОСОБА_3".

В іншій частині вимог адміністративного позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Спірідонов М.О.