26 вересня 2016 року м. Житомир справа № 806/1696/16
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
позивача ОСОБА_1 , представника позивача Левчука М.І., представника відповідача Васильківської О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про зобов'язання прийняти рішення та вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації прийняти рішення та вчинити певні дії, а саме видати ОСОБА_1 належно оформлене посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС".
В обґрунтування позову зазначає, що його право на належно оформлене посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" порушено, так як під час проходження військової служби в с. Радча Народицького району Житомирської області ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації техногенної аварії на Чорнобильській атомній електронній станції (далі- ЧАЕС) в 1986 році, в якості водія автомобіля.
Позивач та його представник в судовому засіданні просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача просив в задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов (а.с. 20-23), пояснивши, що в наданих позивачем документах, відсутні відомості про його участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Проаналізувавши дослідженні докази суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався до Департаменту праці та соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації та Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) зі зверненнями щодо встановлення статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У відповіді № 13М-152/1 від 14.04.2016 року (а.с. 34-35) на чергове звернення Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації зазначив, що відповідно до довідки військової частини № 11838 від 22.01.1991 року (а.с. 9) ОСОБА_1 в період з 20.09.1986 року по 30.10.1986 року виконував будівельні роботи в с. Радча Народицького району, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 року № 106, віднесене до зони гарантованого добровільного відселення, як наслідок інформація про участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження відсутня, отже підстав для встановлення статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС немає.
Суд погоджується з вищевикладеним виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Суд вважає за необхідне зазначити, що наявні в матеріалах справи документи, а саме: довідки командира військової частини № 11838 від 22.01.1991 року № 3(а.с. 9), архівної довідки Львівського територіального архівного відділу галузевого державного архіву міністерства оборони України № 179-2/994 від 22.06.2015 року (а.с. 27), відповіді Львівського територіального архівного відділу галузевого державного архіву міністерства оборони України № 179-2/1108 від 20.07.2015 року(а.с. 28) на запит стосовно участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 10.07.2015 року № 351 (а.с. 30), не містять доказів підтвердження відрядження ОСОБА_1 на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження за період з 14.07.1986 року по 20.08.1986 року та з 05.09.1986 року по 30.10.1986 року під час проходження строкової служби в складі в/ч НОМЕР_1 , дана інформація не заперечується позивачем та його представником.
Також, суд акцентує увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 4 цієї ж статті Закону, видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з абз. 3 п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (далі - Порядок), посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Суд звертає увагу, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_2 (а.с. 7) видано позивачу в жовтні 1991 року Рокитновським РВК, з відміткою про безстроковість та дійсність на всій території Союзу Радянських Соціалістичних Республік, при цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що діючим законодавством України не передбачена автоматична перереєстрація існуючих посвідчень, а навпаки затверджена нова форма та порядок їх видачі.
З довідки командира військової частини НОМЕР_1 від 22.01.1991 № 3 (а.с.9) вбачається, що ОСОБА_1 під час проходження строкової служби в частині в період з 20 вересня 1986 по 30 жовтня 1986 виконував будівельні роботи в п. Радча Народицького району Житомирської області.
Село Радча Народицького району, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 року № 106, віднесене до зони гарантованого добровільного відселення.
У військовому квітку позивача (а.с.11) зроблена відмітка про участь у ліквідації наслідків аварії, завірена печаткою ІНФОРМАЦІЯ_1 , а не командира частини, де ОСОБА_1 проходив строкову військову службу.
З наданих позивачем довідок з архіву не вбачається, що участь ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено факт участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Що стосується органу, до компетенції якого віднесено питання видачі посвідчень, то суд зазначає наступне.
На виконання пункту 12 Порядку, Розпорядженням Житомирської обласної державної адміністрації від 12.04.2005 року №71 затверджено "Положення про комісію при обласній державній адміністрації по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей та майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані у 1986 році", зареєстрованого у Житомирському обласному управлінні юстиції 15.04.2005 р.№18/619. Зі змісту п.3 та п.4 Положення слідує, що до компетенції Комісії віднесено право визначати статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за критеріями, визначеними Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 20.01.1997 року №51.
З пояснень позивача та його представника в судовому засіданні слідує, що з письмовою заявою до вказаної комісії позивач не звертався.
При цьому, суд звертає увагу, що законодавством не віднесено до повноважень відповідача не відноситься приймати рішення щодо видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та видавати ці посвідчення.
Враховуючи наведене у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
постановив:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 29 вересня 2016 р.