15 вересня 2016 року Житомир справа № 806/526/16
категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Капинос О.В., суддів: Шимоновича Р.М. , Нагірняка М.Ф.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В.,
за участю: позивача - ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідача Криворучка І.Г., Беспризванного А.А.,
представника третіх осіб Беспризванного А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області, за участю третіх осіб на стороні відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування свідоцтва про хворобу №190/29 від 20.05.15,
встановив:
ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати свідоцтво про хворобу полковника міліції ОСОБА_5 №190/29 від 20 травня 2015 року, видане Військово-лікарською комісією медичної служби УМВС України в Житомирській області.
В обґрунтування позову зазначає, що наведені в оскаржуваному свідоцтві про хворобу відомості не лише не відповідають дійсності, а й не підтверджуються жодними відповідними висновками лікарів, що входили до складу військово-лікарської комісії УМВС України в Житомирській області. Такі відомості свідчать про те, що УМВС України в Житомирській області взагалі не мала жодної правової підстави для формування висновку про те, що стан його здоров"я може свідчити про існування будь-яких обмежень, що встановлені Наказом МВС України №85 від 06.02.2001. Крім того, він ніколи не мав таких захворювань, які відповідно до Наказу №85 можуть бути підставою для застосування до нього наслідків, що передбачені підпунктом "б" пункту 45 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС України. Вважає, що дії відповідача зі складання свідоцтва про хворобу №190/29 від 20.05.2015 є протиправними, а саме свідоцтво є протиправним та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали та просили задовольнити його у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили. Зокрема, вказали, що відповідно до ст.17 Закону України "Про міліцію" на службу до міліції приймаються на контрактній основі громадяни, здатні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, освітнім рівнем, фізичною підготовкою і станом здоров'я виконувати покладені на міліцію завдання. Порядок проведення і визнання осіб непридатними до військової служби урегульований наказом МВС України № 85 від 06.02.2001 р.. Відповідно до даного Порядку передбачено, що якщо особи рядового і начальницького складу, військовослужбовці впродовж року більше ніж 4-х місяців не можуть приступити до виконання своїх службових обов"язків через захворювання чи з інших причин або часто і довготривало хворіють, то вони зобов'язані за поданням Управління (відділу) по роботі з особовим складом пройти медичний огляд ВЛК за місцем служби для визначення придатності до подальшої служби в ОВС. Оскільки позивач довготривало хворів, а саме на момент винесення спірного Свідоцтва про хворобу за останні 12 місяців було 10 випадків захворювань та 140 днів непрацездатності, то останньому було надано направлення на проходження військово-лікарської комісії з метою визначення придатності для подальшого проходження служби. На підставі актів медичного огляду та історії хвороби складено ВЛК Свідоцтво про хворобу від 20.05.2015 № 190/29, за висновком якого позивача визнано "Обмежено придатним до військової служби". Відповідно до п.2.6 Порядку при незгоді особи, яка пройшла медичний огляд, з рішенням ВЛК може бути проведений повторний медичний огляд у вищій за статусом ВЛК або додаткове обстеження і повторний медичний огляд у цій самій ВЛК. Однак, позивач даним правом не скористався. Натомість, вказаний висновок ВЛК Управлінням МВС України в Житомирській області був направлений до ЦВЛК МВС, яка в цілому погодилася з висновком ВЛК про обмежену придатність ОСОБА_5 до служби. Тому, вважають, що спірне Свідоцтво було складено у повній відповідності до Порядку, а зазначені у ньому висновки відповідають встановленим під час проведення медичного огляду позивача медичним показникам. Просили в позові відмовити.
Представник третьої особи МВС України в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав, викладених у письмових запереченнях. Вважає, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Представник третьої особи УМВС України в Житомирській області в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Встановлено, що полковник міліції ОСОБА_5 проходив службу в Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
Наказом Міністра внутрішніх справ України №1266 о/с від 11.07.2014 ОСОБА_5 призначено на посаду начальника Житомирського міського відділу УМВС України в Житомирській області.
Наказом МВС України від 20.08.2015 №1689 о/с відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ОСОБА_5 було звільнено за п.45 "б" (за станом здоров"я) з ОВС.
Підставою для видання зазначеного наказу є Свідоцтво про хворобу №190/29, видане Військово-лікарською комісією УМВС України в Житомирській області 20.05.2015.
Так, 20.05.2015 Військово-лікарська комісія УМВС України в Житомирській області відповідно до вимог діючого законодавства України за направленням УКЗ УМВС України в Житомирській області здійснила медичний огляд полковника міліції ОСОБА_5
Свідоцтвом про хворобу №190/29 від 20.05.2015 ОСОБА_5 визнано "Обмежено придатним до військової служби".
Не погоджуючись з таким свідоцтвом, позивач звернувся до суду.
Перевіряючи спірне рішення на відповідність його ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступних висновків.
Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки визначені Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 №114.
Абзацом "б" пункту 64 Положення визначено, що звільнення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії.
Правовідносини щодо діяльності військово-лікарської комісії в системі Міністерства внутрішніх справ та порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС та Порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.02.2001 №85, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 22.02.2001 за №164/5355 (далі - Положення №85).
В силу вимог п. 1.2 даного Положення військово-лікарська комісія - це спеціальні органи в складі лікарів-спеціалістів, які створюються в системі Міністерства внутрішніх справ з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців внутрішніх військ МВС України (далі - військовослужбовці), осіб цивільної молоді, які бажають вступити до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони України (далі - кандидати до вступу на навчання), курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і колишніх військовослужбовців.
Згідно з п. 1.3 вказаного Положення основним завданням військово-лікарської комісії є, зокрема, визначення за станом здоров'я, фізичного розвитку, а для окремих видів службової діяльності за індивідуальними психофізіологічними особливостями, придатності до служби в органах внутрішніх справ; визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у осіб рядового й начальницького складу ОВС, що проходять службу, при їх звільненні та осіб рядового і начальницького складу, що звільнилися зі служби.
Підпунктом 1.1 п.1 Положення № 85 визначено, що медичний огляд проводиться згідно з пунктом 1.2 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України з метою визначення: придатності кандидатів за станом здоров'я, фізичним розвитком, а для окремих видів службової діяльності - за індивідуальними психофізіологічними особливостями до служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового й начальницького складу. Придатності за станом здоров'я, а для окремих видів службової діяльності - і за індивідуальними психофізіологічними особливостями до служби в органах внутрішніх справ осіб рядового й начальницького складу з урахуванням вимог пункту 1.43 цього Порядку.
Відповідно до вимог абз. 13 п. 1.70 Положення №85, якщо особи рядового й начальницького складу, військовослужбовці впродовж року більше 4-х місяців не можуть приступити до виконання своїх службових обов'язків через захворювання чи з інших причин (крім випадків, передбачених цим пунктом та пунктом 1.4 Порядку) або часто та довготривало хворіють, то вони зобов'язані за поданням Управління (відділу) по роботі з особовим складом пройти медичний огляд ВЛК за місцем служби для визначення придатності до подальшої служби в ОВС. При цьому, до осіб, що часто та довготривало хворіють, належать ті особи, у яких за останні 12 місяців було 4 та більше випадків захворювань і 40 днів непрацездатності за однорідними захворюваннями або 6 і більше випадків захворювань та 60 і більше днів непрацездатності за неоднорідними захворюваннями.
Пунктом 1.4. Положення визначено, що направлення на медичний огляд за формою (додаток 7) здійснюють відповідні підрозділи по роботі з особовим складом органів внутрішніх справ, командири і начальники штабів частин Національної гвардії України.
У направленні на медичний огляд повинні бути чітко вказані мета і питання, які підлягають розгляду на ВЛК, а саме: огляд кандидата на службу, огляд при переміщенні по службі, при призначенні на посаду осіб, які закінчили навчальні заклади МВС, при висуненні на керівну посаду - передбачувану посаду, графа Розкладу хвороб, згідно з якою слід здійснювати медичний огляд; на осіб, що звільняються від служби - вислуга років і причина звільнення, час служби у Збройних Силах, СБУ, Національній гвардії України інших військових формуваннях, утворених відповідно до законодавства колишнього СРСР та України (далі - Збройні Сили), в органах внутрішніх справ, у тому числі в діючій армії; на осіб, які приймаються на службу після звільнення з лав Збройних Сил, а також колишніх осіб рядового й начальницького складу ОВС - коли і з якої причини звільнений у запас, дані про проходження ВЛК у минулому; на осіб, які вступають до навчальних закладів МВС - назва закладу освіти і факультету.
Аналіз положень наведених вище правових норм дає підстави для висновку, що військово-лікарська експертиза та медичний огляд осіб рядового і начальницького складу проводиться ВЛК за направлення для визначення придатності за станом здоров"я вказаних осіб до служби в органах внутрішніх справ. Підставою для проведення медичного огляду чи військово-лікарської експертизи є довготривала хвороба, поранення, контузії, травми, каліцтва, отримані особою під час виконання свої службових обов"язків, а також історія хвороби, складена лікувальним закладом.
В матеріалах справи міститься доповідна записка начальника УКЗУМВС України в Житомирській області полковника міліції В.Л.Колесника адресована т.в.о. начальника УМВС України в Житомирській області полковнику міліції Полковнікову Г.В., в якій запропоновано направити полковника міліції ОСОБА_5 на проходження військово-лікарської комісії УМВС України в Житомирській області для визначення придатності його для подальшої служби в ОВС, у зв"язку з тим, що він часто та довготривало хворіє. (а.с.151).
З матеріалів справи вбачається, що 23.04.2015 заступником начальника ВК та ПС УКЗ УМВС України в Житомирській області М.В.Власюк, у зв"язку з частим та тривалим захворюванням ОСОБА_5, видано направлення на медичний огляд до військово-лікарської комісії УМВС України в Житомирській області. (а.с.105).
Відповідно до п. 1.6.-1.9 Порядку ВЛК працюють на базі лікувально-профілактичних установ органів внутрішніх справ.
Усі лікарі-спеціалісти, члени ВЛК у кожному випадку медичного огляду повинні переконатися в особі, яка проходить медичний огляд, шляхом перевірки відповідного документа (службового посвідчення, військового квитка, паспорта або інших документів, що посвідчують особу). Наявність військового квитка (приписного свідоцтва) чи іншого документа, де вказано відношення даної особи до військової служби, є обов'язковою умовою проходження медичного огляду в ВЛК (крім жінок, які не є військовозобов'язаними).
За потреби ВЛК направляє певну особу на стаціонарне або амбулаторне обстеження до лікувально-профілактичного закладу. У направленні зазначається діагноз і наголошується (підкреслюється), що саме необхідно уточнити при обстеженні.
Особи із числа цивільної молоді, які є кандидатами на службу та до вступу на навчання до навчальних закладів МВС, направляються на амбулаторне обстеження, а особи рядового й начальницького складу, військовослужбовці і члени їх сімей - на стаціонарне або амбулаторне обстеження до лікувально-профілактичних закладів МВС або, за їх згодою, до лікувально-профілактичних закладів інших міністерств і відомств. Стаціонарне обстеження осіб, які поступають на службу і до навчальних закладів МВС, може бути проведено за показаннями згідно з рішенням начальника ВЛК у лікувально-профілактичних закладах територіальних органів охорони здоров'я.
Після закінчення обстеження цих осіб лікарями лікувально-профілактичної установи складається Акт дослідження стану здоров'я, який підписується начальником (головним лікарем) цієї установи і лікарем, що проводив обстеження, а також скріплюється печаткою лікувального закладу.
Акт розглядається ВЛК, яка виносить постанову про придатність кандидата до служби або навчання, з урахуванням усіх даних про стан його здоров'я і фізичного розвитку. Висновок лікувального закладу, лікарів-спеціалістів і консультантів є додатковим матеріалом для винесення ВЛК експертної постанови.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що військово-лікарські комісії для необхідності більш детального дослідження стану здоров"я хворого, мають право направити особу на стаціонарне або амбулаторне обстеження до лікувально-профілактичного закладу, за результатами якого складається акт дослідження стану здоров"я, яка є додатковим матеріалом для врахування, при винесенні ВЛК експертної постанови.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_5 з 24.04.2015 по 07.05.2015 перебував за направленням ВЛК СМЗ УМВС України в Житомирській області на стаціонарному обстеженні в терапевтичному відділенні лікарні СМЗ УМВС України в Житомирській області.
За результатами обстеження встановлено діагноз: сечокам"яна хвороба. Конкремент /Д-0.7/правої нирки. Хронічний пієлонефрит, ремісія..ХННост., Симптоматична артеріальна гіпертензія.Кризи-7.04.15,15.04.15, Хронічний гепатит,ремісія. Хронічний панкреатит, ремісія. Хронічний гастродуоденіт зі збереженою/клінічно/секрецією шлунка, неповна ремісія, про що складено акт дослідження стану здоров"я ОСОБА_5 (а.с.106).
В подальшому, позивач був обстежений ВЛК УМВС України в Житомирській області.
За результатами обстеження, 20.05.2016 постановою ВЛК, викладеною у Свідоцтві про хворобу №190/29 ОСОБА_5 визнано обмежено придатним до військової служби на основі статей Розкладу хвороб і фізичних вад 60-В, 55-В, 41-Г стос., 71-Г, 46 з.п. рафи ІІ Наказу МВС України №85 від 06 лютого 2001 року. При цьому, в Свідоцтві про хворобу зазначено встановлені ОСОБА_5 діагнози: СКХ, камінь правої нирки. Хронічний вторинний пієлонефрит з рідкими загостреннями, ХНН нульового ступеня. Симптоматична артеріальна гіпертензія помірно виражена, енфрогенно зумовлена (кризи 07.04.2015,15.04.2015). Хронічний гепатит без порушення функції печінки з рідкими загостреннями. Хронічний холецистит, хронічний панкреатит, хронічний гастродуоденіт із збереженою секретною фенкцією шлунку, дегеневий перебіг. Хронічна недостатність мозкового кровообігу в вертебро-базилярному судинному басейні головного мозку першої стадії на фоні деформації ходу хребетної артерії зліва. Остеохондроз, спондилоартроз шийного і грудного відділів хребта, протрузії дисків С3 С5,Тh3-4 без порушення функції хребта. Стан після лівобічної гайморотомії, конхотомії 09.02.15. Надрив зв"язок правого променено-зап"ястного суглобу (6.05.15) з виходом в одужування. Захворювання, пов"язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.104).
Відповідно до пунктів 1.2. та 1.42. Положення №85 постанови виносяться військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК) на підставі відповідних статей та граф Розкладу хвороб і фізичних вад (додаток 1), що визначають ступінь придатності до служби в органах внутрішніх справ з урахуванням Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до служби в органах внутрішніх справ (додатки 2, 3). Постанова про придатність осіб рядового й начальницького складу до служби виноситься за розділом "Рядовий та начальницький склад" за графою Розкладу хвороб, що відповідає вказаній посаді (виду службової діяльності). Пунктом 1.66. Порядку крім цього визначено, що при медичному огляді рядового й начальницького складу метод індивідуальної оцінки придатності до служби в органах внутрішніх справ повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує спеціальність, підготовку, досвід, вік, фактичну працездатність, освіту, думку керівництва органу внутрішніх справ, лікаря, який лікує, побажання цієї особи, можливість використання на роботі, яка найбільше відповідає стану її здоров'я.
Згідно п. 1.85 Положення у свідоцтві про хворобу (додаток 12) осіб рядового й начальницького складу та військовослужбовців викладаються обставини отримання поранення (травми, контузії, каліцтва) з обов'язковим зазначенням документів, на підставі яких зроблено запис, наводяться дані об'єктивного дослідження наслідків поранення (травми, контузії, каліцтва), а також, поряд з іншими виявленими захворюваннями, повністю вказується діагноз цих наслідків.
За наявності документів, що підтверджують факт і обставини отримання поранення (травми, контузії, каліцтва), залежно від того, обмежують чи не обмежують його наслідки придатність даної особи до служби, постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) записується в свідоцтво про хворобу чи довідку.
Системний аналіз зазначених норм дають підстави для висновку, що підсумковим результатом проходження військово-лікарської комісії є свідоцтво про хворобу, яке складається зі стислого сукупного підсумку фахових висновків окремих лікарів-членів комісії, рекомендації комісії та містить висновки постанови ВЛК про придатність до військової служби на основі статей Розкладу хвороб і фізичних вад.
На підставі актів медичного огляду або історії хвороби складаються довідки чи свідоцтва про хворобу. (п.1.116 Порядку)
Судом встановлено, що наявне у матеріалах справи Свідоцтво про хворобу № 190/29 від 20.05.2015 року базується на підставі акта медичного огляду № 190/29 від 20.05.2015 року, що складено та підписано комісією в складі лікарів-експертів: терапевт, невропатолог, хірург, психіатр, окуліст, лор. (а.с. 100-104)
Відповідно до п.1.3. Положення № 85 медичний огляд осіб, згаданих у пункті 1.2 Положення, здійснюється ВЛК з обов'язковим обстеженням лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, отоларингологом, офтальмологом, дерматологом, стоматологом, фахівцями Центру психіатричної допомоги та професійного психофізіологічного відбору, які мають досвід роботи в лікувально-профілактичних установах і, як правило, мають кваліфікаційну категорію за відповідним фахом.
Крім того здійснюється рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, аналіз крові, загальний аналіз сечі, обстеження на сифіліс (реакція Вассермана), вимірювання внутрішньоочного тиску особам у віці понад 40 років, електрокардіографія, психологічне обстеження, а при потребі - інші функціональні та лабораторні обстеження (на ВІЛ-інфікованість та інше).
Згідно п.1.36. Положення медичний огляд осіб рядового й начальницького складу здійснюється згідно з пунктом 1.10 цього Порядку.
Пунктом 1.10 Положення № 85 визначено, що ВЛК виносить свої постанови колегіально з використанням методу індивідуальної оцінки придатності кожного обстеженого до служби. При індивідуальній оцінці придатності обстеженого до служби враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, стан компенсації, функціональних порушень, їх прогноз, а також освіта кандидата, спеціальність, фактична працездатність і вимоги щодо стану здоров'я та індивідуальних психофізіологічних особливостей за тією чи іншою посадою (родом служби) з урахуванням думки підрозділу по роботі з особовим складом.
Відповідно до п.1.39 Положення під час медичного огляду осіб рядового й начальницького складу ВЛК має ознайомитися з усіма медичними документами цих осіб (амбулаторними, госпітальними, санаторно-курортними); уточнити, де і з приводу яких захворювань вони лікувались; зробити запит у лікувальні установи за місцем проживання чи служби даної особи про його захворювання, лікування, частоту звернень до лікарні, тривалість звільнення від служби через тимчасову непрацездатність. Медичні документи мають бути ретельно проаналізовані, а дані, що в них містяться, враховані в експертній постанові. За потреби ВЛК має право на ознайомлення з іншими документами, у т. ч. з особовою справою
Згідно п.1.11 Положення дані медичного огляду ВЛК заносяться в акт медичного огляду (додаток 9).
Госпітальні ВЛК акт медичного огляду не заповнюють, а свої постанови заносять в історію хвороби і картку амбулаторного хворого (медичну книжку).
Паспортні дані до Акта медичного огляду заносяться особою, яка проходить медичний огляд, і завіряються її підписом; необхідно дати відповіді на всі пункти акта. Правильність відповідей перевіряється секретарем ВЛК.
Усі розділи медичної частини акта медичного огляду заповнюються лікарями-спеціалістами - членами ВЛК. Записується детальний клініко-експертний анамнез. Дані об'єктивного обстеження записуються в послідовності, зазначеній в акті медичного огляду, з урахуванням лабораторних даних та інших додаткових обстежень. Кожний лікар-спеціаліст заносить в акт медичного огляду анамнестичні й об'єктивні дані, які обґрунтовують діагноз, висновок про придатність до служби, відповідну статтю і графу Розкладу хвороб, ставить дату і стверджує це своїм підписом. Діагнози захворювань повинні підтверджуватись даними об'єктивного обстеження. Вказується не тільки назва хвороби, але й стан компенсації, ступінь прояву функціональних порушень, стадія, форма. Лікар-психофізіолог заносить в акт медичного огляду дані психофізіологічного обстеження за проведеними методиками, показник успішності та висновок про придатність. До акта медичного огляду необхідно додати витяг з картки амбулаторного хворого (медичної книжки) поліклініки, витяг з історії хвороби та інші документи, що підтверджують прийняту експертну постанову, довідки про проведені щеплення.
Дослідивши акт медичного огляду ОСОБА_5, суд вважає, що за формою та змістом він відповідає п.1.11 Положення проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 лютого 2001 року № 85 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2001 р. за № 164/5355.
При цьому акт медичного огляду підписано усіма членами ВЛК УМВС України у Житомирській області, а саме лікарями-експертами терапевт, невропатолог, хірург, психіатр, окуліст, лор та скріплено гербовою печаткою.
У своїй позовній заяві позивач зазначає, що акт медичного огляду містив прокреслення у формі "Z" вільних полів, що залишилися незаповненими після внесених до них діагнозів, однак з акту наданого відповідачами вбачається, що він містить чисельні дописки, виправлення по покресленому.
В судовому у засіданні з приводу цього були допитані свідки.
Зокрема, будучи допитаними як свідки лікарі ОСОБА_9 та ОСОБА_10, пояснили, що під час проведення комісії ними проводився огляд ОСОБА_5 і заповнювалися відповідні графи в акті медичного огляду, в якому на той час містилися прокреслення у формі "Z". Оскільки даний акт знаходився у ОСОБА_5 на руках, то вказані прокреслення на їх думку зроблені самим позивачем.
В судовому засіданні позивачем не заперечувалось, що бланк даного акту постійно знаходився у нього на руках і відповідні прокреслення були зроблені ним самостійно.
Таким чином, доводи позивача з даного приводу є спростованими показами свідків та самим позивачем, а тому є безпідставними та до уваги судом не беруться.
Крім того, суд зазначає, що такі посилання позивача на порушення з боку відповідача ніяким чином не впливають на висновки акту медичного огляду стосовно визначення діагнозу.
Стосовно доводів позивача, що при його обстеженні залучений інший лікар, який не є членом ВЛК, що на його думку є порушенням, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 2.5. Положення № 85 органи військово-лікарської експертизи свої постанови, висновки та інші рішення (далі - постанови) приймають колегіально, більшістю голосів. Придатність до служби в органах внутрішніх справ чи до військової служби визначається методом індивідуальної оцінки.
Аналогічна норма закріплена у п.1.10. Положення №85, у якій зазначено, що ВЛК виносить свої постанови колегіально з використанням методу індивідуальної оцінки придатності кожного обстеженого до служби. При індивідуальній оцінці придатності обстеженого до служби враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, стан компенсації, функціональних порушень, їх прогноз, а також освіта кандидата, спеціальність, фактична працездатність і вимоги щодо стану здоров'я та індивідуальних психофізіологічних особливостей за тією чи іншою посадою (родом служби) з урахуванням думки підрозділу по роботі з особовим складом.
Пунктом 2.4. Положення №85 визначено, що у разі потреби до участі в роботі штатних ВЛК на правах членів можуть залучатись головні та інші лікарі-спеціалісти, а також представники органів внутрішніх справ, підрозділів по роботі з особовим складом та командування військових частин внутрішніх військ МВС.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що постанови, висновки та рішення ВЛК в обов"язковому порядку приймаються колегіально, більшістю голосів. Тому, за необхідності до участі у роботі ВЛК мають право залучатися інші лікарі-спеціалісти.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача з даного приводу є безпідставними та ніяким чином не спростовують висновків Військово-лікарської комісії.
Крім того, в судовому засіданні з пояснень позивача встановлено, що він погоджується із встановленими ВЛК діагнозами хвороб, однак його заперечення фактично зводяться до неправомірності встановлених ВЛК статей Розкладу хвороб.
Відповідно до п.1.64 Положення № 85 якщо в особи, що проходить медичний огляд, виявлено захворювання, не передбачене Розкладом хвороб, то ВЛК приймає постанову щодо тієї статті Розкладу хвороб, яка найбільше відповідає її захворюванню і фактичній придатності до служби. Постанова при цьому приймається в такій редакції: "Відповідно до статті ______ графи _____ Розкладу хвороб" і далі йде текст постанови, передбачений цією статтею (пунктом статті).
Згідно п.1.65. Положення постанову ВЛК про обмежену придатність осіб рядового й начальницького складу до служби в органах внутрішніх справ необхідно приймати в тих випадках, коли використання цієї особи на службі без шкоди для її здоров'я неможливе. При цьому в індивідуальному порядку, з урахуванням характеру захворювання або фізичної вади, спеціальності, фактично виконуваної роботи, пристосованості до неї особи, що проходить медичний огляд, комісія в постанові вказує, які види служби і роботи даній особі протипоказані (наприклад, робота, що потребує великого фізичного напруження, пов'язана з тривалою ходою або стоянням, перебуванням на холоді чи у вологих приміщеннях, на висоті, біля механізмів, які рухаються, вогню, води; нічні чергування, часті й тривалі відрядження і т. д.).
Відповідно до п.1.66.-1.67 Положення при медичному огляді рядового й начальницького складу метод індивідуальної оцінки придатності до служби в органах внутрішніх справ повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує спеціальність, підготовку, досвід, вік, фактичну працездатність, освіту, думку керівництва органу внутрішніх справ, лікаря, який лікує, побажання цієї особи, можливість використання на роботі, яка найбільше відповідає стану її здоров'я.
На осіб рядового й начальницького складу, які проходять медичний огляд і підпадають під дію статей (пунктів) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальне визначення придатності до служби в органах внутрішніх справ, ВЛК виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби в мирний час", "Обмежено придатний у воєнний час"; Обмежено придатний до військової служби".
Так, із спірного свідоцтва про хворобу ОСОБА_5 вбачається, що висновок ВЛК "Обмежено придатний до військової служби" винесений на основі статті 60-в, 55-в, 41-г стос., 71-г, 46 з.п. Графи 1 розкладу хвороб і фізичних вад (Додаток 1 до Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 лютого 2001 р. № 85).
Згідно Розкладу хвороб і фізичних вад:
Пункт "в" ст.60 - Пієлонефрит (вторинний), гідронефроз; каміння нирок, сечоводів, сечового міхура, уретри; інші хвороби нирок та сечоводів, цистіт, інші хвороби уретри: з незначним порушенням функції.
Пункт "в" ст.55 - Хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки (без виразки шлунка і дванадцятипалої кишки), інші хвороби органів травлення, хвороби жовчного міхура і жовчновивідних шляхів, хвороби підшлункової залози, неінфекційний ентерит і коліт, хвороба Крона, хронічні хвороби печінки, цироз печінки: з незначним порушенням функцій та рідкими загостреннями.
Пункт "г" ст.41 - Судинні ураження головного та спинного мозку (аневризми, субарахноїдальний, внутрішньомозковий крововилив, інші внутрішньочерепні крововиливи, інфаркт мозку, оклюзія та стеноз прецеребральних і церебральних артерій, транзиторна ішемія мозку, віддалені наслідки судинних уражень головного і спинного мозку): з наявністю непритомності без ознак органічного ураження .
Пункт "г" ст.71 - Хвороби хребта та їх наслідки (спондильоз і пов'язані з ним стани, хвороби міжхребцевих дисків, інші захворювання хребта - викривлення та інші набуті деформації хребта) за наявністю об'єктивний даних без порушення функції.
Стаття 46 - Хвороби верхніх дихальних шляхів (скривлення носової перетинки, поліпи порожнини носа, хронічний фарингіт і назофарингіт, хронічний синусит, озена, хронічні хвороби мигдаликів і аденоїди, хронічний ларингіт і ларинготрахеїт):
Разом з тим, в межах адміністративного процесу суд не може надавати оцінку діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки суд не є фахівцем у медичній галузі.
Крім того, в судовому засіданні позивач не заперечував встановлений у Свідоцтві про хворобу діагноз, тобто наявність у нього таких хвороб.
Крім того, допитані в судовому засіданні як свідки лікарі - ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_15 підтвердили факт обстеження позивача під час проведення ВЛК та зроблені ними медичні висновки щодо останнього.
З матеріалів справи вбачається, що УМВС України в Житомирській області направлено медичні документи до ЦВЛК МВС України для перевірки законності винесеного лікарями ВЛК рішення щодо придатності до військової служби полковника міліції ОСОБА_5
У свою чергу ЦВЛК листом від 24.06.2015 №55-2-132 повідомила, що вона за результатами розгляду медичної документації ОСОБА_5 в цілому погоджується з висновком ВЛК про обмежену придатність позивача до служби за умови, що УКЗ УМВС вважає подальше проходження ним служби на займаній посаді недоцільним. Тому ВЛК необхідно доповнити свідоцтво про хворобу вказівкою, які види робіт йому за станом здоров"я протипоказані.(а.с.155).
На виконання даного листа, ВЛК УМВС України в Житомирській області доповнила пункт 13 свідоцтва про хворобу такого змісту: протипоказана служба зі значним фізичним і нервовим навантаженням, переохолодженнями, частими і тривалими відрядженнями, що порушують режим харчування.
Таким чином, порушень при медичному огляді ОСОБА_5 та встановлення неправомірності діагнозу ВЛК , Центральною військово-лікарською комісією МВС України не виявлено.
Крім того, суд зазначає, що п. 2.6. Положення №85 визначено, що при незгоді особи, яка пройшла медичний огляд, з рішенням ВЛК може бути проведено повторний медичний огляд у вищій за статусом ВЛК або додаткове обстеження і повторний медичний огляд у цій самій ВЛК.
Таким чином, якщо позивач був незгодний с висновком ВЛК, він мав право пройти повторний медичний огляд у вищій за статусом ВЛК або додаткове обстеження і повторний медичний огляд у цій самій ВЛК.
Разом з тим, позивачем не заперечується, що повторний медичний огляд у ВЛК чи ЦВЛК він не проходив.
Крім того, слід вказати, що формальні порушення, які зазначені в позовній заяві, на думку суду, були зумовлені нетактовною поведінкою самого позивача під час проведення медичного огляду лікарями ВЛК, що потягло за собою накладення на ОСОБА_5 дисциплінарного стягнення. Підтвердженням даних обставин є висновок службового розслідування від 12.06.2015 року та наказ начальника УМВС України в Житомирській області від 12.06.2015 року № 766 (а.с.162-165).
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням досліджених доказів, суд вважає, що відповідачем в ході розгляду справи доведено правомірність Свідоцтва про хворобу №190/29 від 20.05.2015, складеного ВЛК УМВС у Житомирській області.
Таким чином, суд дійшов висновку, що спірне Свідоцтво прийняте у в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом, а тому позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 86,94,160-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України ,
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_5 до Державної установи "Територіального медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області, третіх осіб на стороні відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області провизнання протиправним та скасування Свідоцтва про хворобу №190/29 від 20.05.15 відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.В. Капинос
Суддя М.Ф. Нагірняк
Суддя Р.М.Шимонович
Повний текст постанови виготовлено: 20 вересня 2016 р.