Постанова від 13.04.2009 по справі 2-а-35/2009

Справа № 2-а-35/2009 р.

ПОСТАНОВА

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2009 року м.Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Лицура І.М.,

секретаря - Бойків В.П.,

з участю прокурора - Юхман Л.Я.,

розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в приміщенні суду в мiстi Долині справу за адміністративним позовом Долинського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_1, в якому просив зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації сплатити ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 09.07.2007 по 31.12.2007 року в ромірі 2599,37 грн. Свої вимоги мотивував тим, що 03.03.2007 року ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження. Вона звернулась в Управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації із письмовою заявою про виплату їй щомісячно допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до шести років. На основі абз.З ч.2 ст.56, п.7, 14 ст.71 Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік" дію відповідних норм законодавства було призупинено, що позбавило ОСОБА_1 можливості реалізувати її законні права на отримання даної допомоги. В зв"язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 про визнання неконституційними вищевказаних норм Закону України „Про державний бюджет на 2007 рік", починаючи з 09.07.2007 року ОСОБА_1 повинна отримувати передбачену законом щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-х річного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років, яка з 09.07.2007 року повинна складати 463,00 грн., а з 01.10.2007 року - 470,00 грн. Дані щомісячні виплати підлягали підвищенню на 20 відсотків як громадянці, якій надано статус особи, що проживає і працює на території населеного пункту, якому надано статус гірського згідно Закону України „Про статус гірських населених пунктів в Україні". Зважаючи на те, що в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА продовжувало нараховувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку в розмірі, що був передбачений положеннями Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", які були визнані неконституційними, вона отримала 759,43 грн. зазначеної допомги за вказаний період. Отже недоплата ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року становить 2599,37 грн. (3358,80 грн. - 759,43 грн.= 2599,37 грн).

В судовому засіданні прокурор позов підтримала та просила його задоволити.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, подала до суду клопотання, в якому просила справу розглядати без її участі за наявними в справі доказами, вказавши, що позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав письмові заперечення проти позову, де зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки заява подана з пропуском строку, встановленого для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Крім того, положення Конституції України передбачають, що будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, а також розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет України. Норми, які вводяться цим законом, діють протягом бюджетного року та є пріоритетними відносно інших законів. Тому вважає дії Управління праці і соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області з приводу відмови виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, правомірними, а заявлений позов безпідставним та просить в його задоволенні відмовити, розглянувши справу у відсутності представника Управління.

Дослідивши та оцінивши здобуті й перевірені в судовому засіданні доказ, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження останнього серії І-НМ № 060432 від 06.03.2007 року, здійснює догляд за ним і відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку, а також має статус громадянки, яка проживає на території гірського населеного пункту (а.с. 3-6).

Статтею 15 вказаного Закону (в редакції станом на 01.01.2007 р.) передбачено, що така допомога надається в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції Закону від 25.03.2005 р.) зазначено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України і законом про державний бюджет на відповідний рік.

Статтею 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що така допомога по догляду за дитиною відповідно до Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок державної субвенції з державного бюджету у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007рік», якими зупинено дію ч. 1 ст. 15, п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

В пункті 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України зазначено, що воно має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

Отже, з цього часу визнані неконституційними та втрачають чинність положення Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та відновлено дію ч. 1 ст. 15 Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Всупереч зазначеному рішенню Конституційного Суду України Управлінням праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації вказана допомога виплачувалася позивачці не в повному розмірі.

Про те, що в період з 01.07.2007 р. по 31.12.2007 р., ОСОБА_1 отримала 759,43 грн. соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, свідчить видана відповідачем довідка №100 від 28.01.2009 року (а.с.7).

Частиною 2 статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів» встановлено, що розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.

З врахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років в цей період, визначеного в ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» сума допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна була становити з 09.07.2007 року по 30 вересня 2007 року - 1666,80 (555,6x3) з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року - 1692,00 грн. (564 х 3), всього 3358,80 грн. з врахуванням 20 % надбавки як жительці населеного пункту, що має статус гірського.

Таким чином позивачка за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року недоотримала 2599,37 грн. (3358,80 - 759,43), які й слід стягнути з відповідача в її користь, визнавши дії Управління праці та соцзахисту населення Долинської РДА з приводу відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку вказаної допомоги неправомірними.

Суд вважає необґрунтованим твердження представника відповідача про пропуск позивачкою строку звернення до суду з вимогою про стягнення недоплаченої допомоги за 2007 рік, оскільки встановлено, що про порушення свого права вона дізналася в грудні 2008 року, отримавши від відповідача відповідь - відмову за результатами розгляду її звернення з приводу перерахунку вказаної допомоги, а отже не пропустила встановлений ч. 4 ст. 99 КАС України строк.

На підставі ст.ст. 19, 22 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян), ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям із дітьми», ст. 62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, керуючись ст.ст. 2, 6, ч. 4 ст. 99, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області з приводу відмови виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, неправомірними.

Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 2599,37 (дві тисячі п»ятсот дев»яносто дев»ять гривень 37 копійок) недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Понесені судом витрати, пов'язані з розглядом справи, віднести за рахунок держави.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Долинський районний суд.

Суддя: