Постанова від 19.09.2016 по справі 809/1113/16

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" вересня 2016 р. Справа № 809/1113/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кишинського М.І.

за участю секретаря судового засідання: Дмитрашко О.М.

прокурора: Чугунова В.М.

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури,

до відповідача: ТзОВ "Європа-Транс ЛТД",

про стягнення заборгованості в сумі 9247,97 грн,-

ВСТАНОВИВ:

Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся в суд з адміністративним позовом до ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" про стягнення заборгованості в сумі 9247,97 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами габаритно-вагового контролю автопоїзда: автомобіля (тягача) марки MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_1, причепа марки BODEX KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ «Європа-Транс ЛТД», управлінням Укртрасбезпеки у Чернігівській області встановлено порушення, а саме надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням осьових навантажень без оформлення дозволу, який дає право рух автодорогами України. На підставі встановленого порушення здійснено розрахунок плати за автомобільними дорогами загального користування з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 314,28 Євро, що станом на момент розрахунку становить 9247,97 грн. Враховуючи, що відповідачем не сплачена вказана сума, вона підлягає стягненню в судовому порядку.

Прокурор в судовому засіданні вимоги, викладені в позовній заяві підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити повністю.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про місце, дату та час проведення судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи. Правом подання заперечення відповідач не скористався.

Керуючись частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішив розглядати справу за такої явки осіб, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до частини 2 статті 29 Законом України «Про дорожній рух», з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до приписів частини 7 статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, в тому числі, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Відповідно до пункту 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок №879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпеки, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Відповідно до п.п.4 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законом параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Судом встановлено, що посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області 07.04.2016 здійснений габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки MAN TGA 18.430, реєстраційний номер AT 4491 ВХ, причіп марки BODEX KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_3, які належать TOB «Європа-Транс ЛТД».

За результатами вказаного контролю 07.04.2016 складений акт №466 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксоване порушення вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг із перевезення вантажу (пшениця 2 класу, маршрут: смт. Степанівка Сумський район - м. Київ) із перевищенням осьових навантажень (нормативно допустима маса - 40 т, фактична (відповідно до товарно-транспортної накладної від 07.04.2016 №76 та свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, маса без навантаження) - 55,725 т) без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України (а.с.11). Водій від підписання акту та проходження габаритно-вагового контролю відмовився, про що складено акт від 07.04.2016 №004 (а.с.14).

До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 07.04.2016, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 314,28 євро (а.с.13).

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п.22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 передбачено, що перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно з п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до п.28 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно з п.31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі: на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Судом встановлено, що управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області відповідачу - TOB «Європа-Транс ЛТД» нарахована плата за проїзд великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, і за перевищення нормативних параметрів в розмірі 314,28 євро, згідно розрахунку, наявного в матеріалах справи (а.с.13).

Абзацом 2 Пункту 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Станом на 07.04.2016, тобто станом на момент складання розрахунку №466, сума 314,28 євро за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України, складає 9247,97 грн.

Пунктом 26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до Державного бюджету.

Відповідно до п.31-1 Порядку №879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Проте позивач зазначає, що плата за проїзд великогабаритного транспортного засобу - автомобіля (тягача) марки MAN TGA 18.430, реєстраційний номер НОМЕР_1, причепа марки BODEX KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ТОВ «Європа-Транс ЛТД», відповідачем так і не була внесена.

Згідно з ч. 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Проте відповідачем не подано суду ні заперечень на адміністративний позов, ні доказів сплати за проїзд великогабаритного транспортного засобу, чи будь-яких інших доказів, які б спростовували доводи позивача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку задовольнити адміністративний позов.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" на користь Державного бюдлжету України (отримувач УК у м.Чернігові р/р 31110193700002 в ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592, код ЄДРПОУ 39054398) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри у сумі 9247 (девять тисяч двісті сорок сім) грн. 97 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Кишинський М.І.

Постанова складена в повному обсязі 23.09.2016 року.