Постанова від 14.06.2011 по справі 2-а-995/11

Справа № 2-а-995/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 червня 2011 року

Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Седун Ф. В. , , розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду смт. Брусилів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Брусилівському районі про визнання дій протиправними та зобов»язання проведення перерахунку надбавки до пенсії

ВСТАНОВИВ:

23.05.2011 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом , посилаючись на те , що він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії .Він отримує додаткову пенсію за шкоду , заподіяну здоров”ю, розмір яких не відповідає вимогам Закону України « Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф-

фи». Відповідно до ст. 51 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ повинен отримувати як постраждалий внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком , а розмір призначеної йому державної пенсії не повинен бути нижчим 10-ти мінімальних пенсій за віком . Він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії як того вимагає Закон України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , але отримав відмову , з посиланням на Постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року . З мотивами відмови він не згоден і просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов”язати його провести йому перерахунок та виплату недоотриманої надбавки до пенсії відповідно до ст. 51 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 1.11.2010 року по 30 квітня 2011 року. .

Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 26.05.2011 року та подав у встановлений строк письмове заперечення на позов , в якому зазначив що фінансування витрат , пов”язаних з реалізацією Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету. При призначенні та виплаті пенсій застосовується Закон України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ лише у випадках , передбачених цим Законом , ст. 28 вказаного Закону застосовується виключно для визначення розмірів пенсій , призначених згідно з цим законом, а виплата доплати непрацюючому пенсіонеру та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю особам , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , здійснюється відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року “ Про компенсаційні виплати особам , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ та від 03.01.2002 року № 1“ Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів , фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" .Також відповідач зазначив , що відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів. Просить в позові відмовити.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.

Позов подано до суду 23.05.2011 року. Позовні вимоги охвачують період з 1.11.2010 року по 30 квітня 2011 року в межах строку позовної давності.

Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 183-2 КАС України , без проведення судового засідання та виклику осіб , які беруть участь у справі .

Оцінивши повідомлені сторонами обставини та дослідивши докази суддя вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності , втрати годувальника , безробіття з незалежних від них обставин , а також у старості та в інших випадках , передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , на охорону їхнього життя і здоров”я , соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.

З наданих суду письмових доказів вбачається що позивач є пенсіонером , є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, інвалідом 11 групи захворювання , пов»язаного Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до ст. 50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ особам , віднесеним до першої категорії , що є інвалідами 11-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду , заподіяну здоров”ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком .

А тому позивач має право на призначення додаткової пенсії у розмірах , визначених ст. 50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “. Зі змісту вказаної статті випливає , що за основу нарахування щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю береться мінімальна пенсія за віком , розмір якої згідно чинного законодавства визначається лише за правилами , передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “, яка визначає , що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом.

Ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ встановлено , що основні державні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень . До числа основних державних гарантій включається і мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії , які є основним джерелом існування , не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом. Ст..19 цього Закону передбачено , що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим Законом , крім Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ мінімальний розмір пенсії не визначений , тому суд вважає за можливе на підставі ст. 9 КАС України застосувати за аналогією закону дане в цьому Законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , що передбачено ст.ст. 49,50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.

На час розгляду справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленому для осіб що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 52 Закону України “ Про державний бюджет України на 2010 рік “ прожитковий мінімум для осіб , які втратили працездатність становить з 1.01.2010 року по 01.04.2010 року -695,00 грн.; з 1.04.2010 року по 1.07. 2010 року -706,00 грн. ; з 1.07.2010 року по 01.10.2010 року -709,00 грн. ; з 1.10.2010 року по 01.12.2010 року -723,00 грн., з 1.12.2010 року 734 ,00грн. , з 01.01.2011 року по 01.04.2011 року - 750 грн.00 коп., з 1.04.2011 року - 764 грн.00 коп. згідно Закону України " Про державний бюджет України на 2011 рік ".

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність , визначеного законом , підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , особам , віднесеним до 1 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений відповідно до ст.50 цього Закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Конституція України не допускає звуження існуючих прав при прийнятті нових законів або внесенні змін до існуючих.

Однак ,пунктами 24-34 розділу 11 Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ дію ст. 50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” було обмежено , розмір пенсії було визначено у меншому , ніж передбаченому названим Законом розмірі .

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року по справі № 10-рп були визнані неконституційними положення п. 24-34 розділу 11 “ Внесення змін до деяких законодавчих актів України “ Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , яким дію ст. 50 Закону України

“ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ було викладено в новій редакції , а отже з цього часу відновлено дію ст. 50 вказаного Закону в повному обсязі.

Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ визнаних неконституційними.

Частиною 4 ст. 9 КАС України визначено , що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України , Закону України , міжнародному договору , згода на обов”язковість якого надана Верховною Радою України , або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин суд вважає , що виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, право позивача, як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії , інваліда 11 групи при визначенні розміру щомісячної додаткової пенсії -порушене , так як він має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст.49,50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .

Так як в даному випадку йдеться про перерахування пенсії , належним відповідачем є Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області де позивачка перебуває на обліку як пенсіонер.

Відповідач при здійсненні нарахувань та виплат державної та додаткової пенсії позивачу, передбачених ст. 50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ діяв всупереч Закону , заяву позивача щодо проведення йому перерахунку додаткової пенсії згідно ст.50 вказаного Закону залишив без задоволення , про що свідчить письмова відповідь відповідача від 15.04.2011 року за № 874/ Р- 08.

Тому вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов”язання його здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ст. 50 Закону України

“ Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та виплатити йому недоотриману пенсію та надбавку до пенсії з 1.11.2010 року по 30.04.2011 року підлягають задоволенню відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України в межах шестимісячного строку позовної давності, оскільки строк позовної давності позивачем не порушений. Суд вважає що перерахунку підлягає щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст.49,50Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 1 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року .

Суд рахує помилковим посилання позивача на норми ст.. 51 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » , оскільки вказана норма регламентує додаткову пенсії за шкоду , заподіяну здоров»ю особам , віднесеним до категорії 2,3,4 , а позивач має статус особи , віднесеної до категорії 1, а тому при вирішенні даного спору суд керується положенням ст. 50 вказаного Закону

Заперечення відповідача на позов що додаткова пенсія позивачу виплачується згідно Постанов Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 “ Про компенсаційні виплати особам , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , від 03.01.2002 року № 1. “ Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів , фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету “ та № 530 від 28.05.2008 року суд рахує необґрунтованими , так як вказаними Постановами визначені конкретні розміри додаткової пенсії , які є значно меншими встановленого Законом України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розміру , і Кабінет Міністрів не має права допускати звуження змісту та обсягу прав позивача , встановлених вказаним законом . Положення розділу 2 п. 24-34 Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ визнані неконституційними рішенням Конституційного суду України по справі № 10-рп від 22.05.2008 року. Також необґрунтованим є посилання на Закон України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , що цей закон застосовується виключно для визначення розмірів пенсій , призначених згідно з цим Законом , так як наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , що передбачено ст.ст. 49,50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Керуючись ст. ст. 8-11,17,18, 21,71,99, 100, 159-163,183-2 ,267 КАС України , ст. 46 Конституції України , ст.ст. 49,50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року , ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , ст.ст. 17 , 19 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ , ст.52 Закону України “ Про Державний бюджет України на 2010 рік “ , Законом України " Про державний бюджет України на 2011 рік " суд ,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області щодо нарахування та виплаті ОСОБА_2 , як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та інваліду 11-ї групи по захворюванню, щодо якого встановлено причинний зв”язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою основної та додаткової пенсії за період з 1.11.2010 року по 30.04.2011 року в розмірі меншому , ніж встановленому ст.50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.

Зобов”язати Управління Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_1 , як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 , перерахунок додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров”ю встановивши її в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України “ Про статус та соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , яка визначається встановленим Законом України “ Про державний бюджет України на 2010 рік “ та Законом України " Про державний бюджет України на 2011 рік " прожитковим мінімумом для осіб , які втратили працездатність , за період з 1 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року та стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 недоотриману додаткову пенсію за вказаний період.

Судові витрати прийняти на рахунок держави.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Брусилівський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Суддя Седун Ф. В.