04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"21" вересня 2016 р. Справа№ 910/2471/15-г
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Дідиченко М.А.
суддів: Пономаренка Є.Ю.
Андрієнка В.В.
при секретарі Петрик М.О.
за участю представників:
від прокуратури: Греськів І.І. - посвідчення № 041072 від 03.02.2016 року;
від позивача: Рог О.В. - представник за довіреністю від 26.07.2016 року;
від відповідача 1: Глущенко Д.В. - представник за довіреністю від 14.12.2015 року;
від відповідача 2: не з'явились;
від відповідача 3: Прокопенко Б.О. - представник за довіреністю від 29.08.2016 року;
від відповідача 4: Глущенко Д.В. - представник за довіреністю від 30.06.2016 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва
на рішення Господарського суду міста Києва від 29.04.2015 року
у справі №910/2471/15-г (суддя Цюкало Ю.В.)
за позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради
до 1) Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА)
2) Комунального підприємства "Київтранспарксервіс"
3) Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Проф Інвест"
4) Київської міської державної адміністрації
про визнання недійсним розпорядження та договору
Заступник прокурора міста Києва звернувся до Господарського суду міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради з позовом до Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Комунального підприємства "Київтранспарксервіс", Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Проф Інвест", Київської міської державної адміністрації, про визнання незаконним та скасування розпорядження Київської міської державної адміністрації від 26.05.2014 № 648 "Про затвердження переможця конкурсу із залучення інвестора до будівництва багаторівневого паркінгу з об'єктами транспортної інфраструктури, приміщеннями торгівельно-офісного та соціально-побутового призначення на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі", визнання недійсним інвестиційного договору від 14.07.2014 № 050-13/і/141, укладений між Департаментом економіки та інвестицій КМДА, Комунальним підприємством "Київтранспарксервіс", Товариством з обмеженою відповідальністю "Гарант Проф Інвест".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення інвестиційного конкурсу та укладення зазначеного інвестиційного договору ТОВ "Гарант Проф Інвест" було необґрунтовано отримано не на конкурентних засадах право користування земельною ділянкою (з майбутнім набуттям права власності), оскільки Київська міська державна адміністрація, прийнявши оспорюване розпорядження щодо визначення ТОВ "Гарант Проф Інвест" переможцем конкурсу та зобов'язавши Департамент економіки та інвестицій КМДА укласти оспорюваний договір, незаконно взяла на себе виключні повноваження Київської міської ради щодо розпорядження землею, у зв'язку з чим оспорюваний договір підлягає визнанню недійсним на підставі ст. 203, ч.ч. 1, 3 ст. 215 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.04.2015 року у позові відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов.
Апеляційна скарга мотивована тим, що у порушення вимог ст. 43 ГПК України судом першої інстанції невірно застосовані приписи п.п. 1.4, 3.1, 3.2, 3.3, 6.2.20 Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо обєктів житлового та нежитлового призначення, незавершенного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва та ст.ст. 9, 116, 124, 134 Земельного кодексу України, внаслідок чого залишено поза увагою, що умови конкурсу та спірного договору надають інвестору безперешкодну можливість набути не на конкурентних засадах право користування земельною ділянкою.
Відповідно до Протоколу про автоматизований розподіл справ між суддями від 09.07.2015р. апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва передано на розгляд колегії суддів Київського апеляційного господарського суду у складі головуючого судді Кропивна Л.В. (головуючий), судді: Смірнова Л.Г., Чорна Л.В.
Розпорядженням Заступника Голови Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2015 року, у зв'язку з перебуванням суддів Чорної Л.В. та Смірнової Л.Г. у відпустці, змінено склад судової колегії на наступний: головуючий суддя Кропивна Л.В., судді: Жук Г.А., Руденко М.А.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2015р. у справі №910/2471/15-г (колегія суддів у складі: головуючий суддя - Кропивна Л.В. (доповідач), судді: Жук Г.А., Руденко М.А.) вказану апеляційну скаргу прийнято до провадження, а її судовий розгляд призначено на 19.08.2015р.
17.08.2015 року Київського апеляційного господарського суду від відповідача 1 надійшло заперечення на апеляційну скаргу.
Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 19.08.2015 року, у зв'язку з перебуванням суддів Жук Г.А. та Руденко М.А. у відпустці, змінено склад судової колегії на наступний: головуючий суддя Кропивна Л.В., судді: Смірнова Л.Г., Чорна Л.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 19.08.2015 року прийнято апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на рішення Господарського суду міста Києва від 29.04.2015р. у справі №910/2471/15-г до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя: Кропивна Л.В., судді: Смірнова Л.Г., Чорна Л.В.
У судове засідання 19.08.2015р. представники відповідача 4 не з'явились. Про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином. Про причини неявки суд не повідомили.
Представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Проф Інвест" в судовому засіданні 19.08.2015р. подано клопотання, в якому останній просив суд продовжити строк розгляду спору у справі №910/2471/15-г у зв'язку з необхідністю повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 19.08.2015 року продовжено строк розгляду спору у справі №910/2471/15-г на п'ятнадцять днів та відкладено розгляд справи до 21.10.2015 року.
Розпорядженням в.о. керівника апарату Київського апеляційного господарського суду від 21.10.2015 року, у зв'язку з перебуванням головуючоїї судді у відпустці, призначено повторний автоматизований розподіл справи.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 22.10.2015 року прийнято апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на рішення Господарського суду міста Києва від 29.04.2015р. у справі №910/2471/15-г до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя: Лобань О.І., судді: Федорчук Р.В., Майданевич А.Г. та призначено до розгляду на 07.12.2015 року.
У судових засіданнях неодноразово оголошувалась перерва.
Розпорядження керівника апарату №09-52/8/16 від 11.01.2016 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи, в зв'язку перебуванням головуючого судді (судді-доповідача) Лобаня О.І. на лікарняному.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на рішення Господарського суду міста Києва від 29.04.2015р. у справі №910/2471/15-г передано на розгляд колегії суддів Київського апеляційного господарського суду у складі головуючого судді: Синиці О.Ф., суддів: Зеленіна В.О., Ткаченка Б.О.
Розпорядженням Заступника Голови Київського апеляційного господарського суду від 16.01.2016р., у зв'язку з перебуванням судді Ткаченка Б.О. у відпустці, сформовано для розгляду апеляційної скарги у справі №910/2471/15-г колегію суддів у складі: головуючий суддя: Синиця О.Ф., судді: Зеленін В.О., Пашкіна С.А.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 16.01.2016 року прийнято апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на рішення Господарського суду міста Києва від 29.04.2015р. у справі №910/2471/15-г до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя: Синиця О.Ф., судді: Зеленін В.О., Пашкіна С.А. та призначено до розгляду на 24.02.2016 року.
Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 23.02.2016 р., у зв'язку із перебуванням судді Пашкіної С.А. у відпустці та перебування 24.02.2016 судді Зеленіна В.О. у відрядженні, сформовано для розгляду апеляційної скарги у справі №910/2471/15-г колегію суддів у складі головуючого судді: Синиці О.Ф. суддів: Калатай Н.Ф., Баранець О.М.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 24.02.2016 року відкладено розгляд справи до 16.03.2016 року.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 16.03.2016 у зв'язку з виходом на роботу судді Ткаченка Б.О. та Зеленіна В.О., які входять до постійного складу колегії суддів та раніше визначених у складі колегії суддів відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями, передано апеляційну скаргу у справі №910/2471-15-г для розгляду колегії суддів у складі головуючого судді: Синиці О.Ф. суддів: Зеленіна В.О., Ткаченка Б.О.
У судовому засіданні 16.03.2016 року оголошена перерва до 13.04.2016 року.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13.04.2016 року відкладено розгляд справи до 01.06.2016 року.
Розпорядженням №09-52/1901/16 від 01.06.2016 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи, в зв'язку з перебуванням судді Ткаченка Б.О., який не є головуючим суддею (суддею-доповідачем), у відпустці.
Відповідно до Протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 01.06.2016 р., у зв'язку із перебуванням судді Ткаченка Б.О. у відпустці, сформовано для розгляду апеляційної скарги у справі №910/2471/15-г колегію суддів у складі головуючого судді: Синиці О.Ф. суддів: Зеленіна В.О., Мартюк А.І.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 01.06.2016 року відкладено розгляд справи до 06.07.2016 року.
Розпорядженням №09-52/2923/16 від 06.07.2016 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи, в зв'язку з перебуванням головуючого судді Синиці О.Ф. на лікарняному.
Відповідно до Протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 06.07.2016 р., у зв'язку із перебуванням головуючого судді Синиці О.Ф. на лікарняному, сформовано для розгляду апеляційної скарги у справі №910/2471/15-г колегію суддів у складі головуючого судді: Дідиченко М.А., суддів: Пономаренко Є.Ю., Руденко М.А.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 11.07.2016 року апеляційну скаргу заступника прокурора міста Києва прийнято до свого провадження колегією суддів у складі: Дідиченко М.А., суддів: Пономаренко Є.Ю., Руденко М.А. та призначено до розгляду на 07.09.2016 року.
У судове засідання 07.09.2016 року представник відповідача 2 не з'явився, про поважні причини неявки суд не по повідомив.
Представник прокуратури та представник позивача у судовому засіданні 07.09.2016 року підтримали доводи апеляційної скарги, просили суд її задовольнити.
Представниками відповідача 1, відповідача 3 та відповідача 4 у судовому засіданні 07.09.2016 року були надані заперечення на апеляційну скаргу.
Крім того, представники сторін подали клопотання про продовження строку розгляду спору.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2016 року продовжено строк розгляду апеляційної скарги та відкладено розгляд справи до 21.09.2016 року.
Розпорядженням Київського апеляційного господарського суду від 21.09.2016 року враховуючи перебування судді Руденко М.А. на лікарняному, який не є головуючим суддею, справу № 910/2471/15-г передано на повторний атоматизований розподіл.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу справ від 21.09.2016 року, справу № 910/2471/15-г передано на розгляд колегії суддів у складі: Дідиченко М.А. (головуюча), Пономаренко Є.Ю., Андрієнко В.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 21.09.2016 року, справу № 910/2471/15-г прийнято до провадження колегією суддів у складі: Дідиченко М.А. (головуюча), Пономаренко Є.Ю., Андрієнко В.В.
Представники сторін у судовому засіданні 21.09.2016 року підтримали свої правові позиції.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, Київський апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Як вірно встановлено місцевим господарським судом та підтверджується матеріалами справи, рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 №528/1189 затверджено Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції тощо, об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно транспортної інфраструктури міста Києва (далі - Положення № 528/1189).
В п. 1.1. Положення № 528/1189, вказано, що це положення визначає порядок підготовки, проведення інвестиційного конкурсу, укладення інвестиційних договорів на залучення інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, у тому числі соціальної інфраструктури міста, об'єктів незавершеною будівництва, станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ, та інших об'єктів на умовах проведення інвестиційного конкурсу.
Відповідно до п. 1.2. вказаного Положення, інвестиційний конкурс проводиться з метою створення сприятливих умов для провадження інвестиційної діяльності та забезпечення збалансованого економічного та соціального розвитку міста Києва та поповнення бюджету міста Києва.
За змістом п. 1.5. Положення № 528/1189 рішення про проведення конкурсу та про затвердження переможця конкурсу приймає виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (відповідач-1) за поданням організатора конкурсу (відповідач 2) шляхом видання відповідного розпорядження.
Згідно з п. 2.1.1. вказаного положення, пропозиції до переліку об'єктів, які потребують залучення інвестицій, надаються щомісячно організатору конкурсу структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), головними управліннями, управліннями, балансоутримувачами зазначених об'єктів.
Організатор конкурсу формує перелік об'єктів за формою (додаток 2, таблиці 1 - 3) та подає його на розгляд Комісії. Робоча група розглядає запропоновані переліки об'єктів та формує перелік інвестиційно привабливих об'єктів, у тому числі земельних ділянок . Після визначення робочою групою переліку інвестиційно привабливих об'єктів організатор конкурсу забезпечує їх оформлення за формою (додаток 2, таблиця 4) та подає на розгляд Комісії. Комісія щотижня (або в інші визначені Комісією терміни) розглядає пропозиції робочої групи, зазначений перелік та своїм протокольним рішенням визначає об'єкти, по яких пропонується проведення інвестиційних конкурсів (п.п. 2.1.4., 2.1.5. Положення).
Розпорядженням Київської міської державної адміністрація від 22.10.2007р.за № 1403 затверджено склад постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва та створено робочу групу для виконання робіт та надання послуг, пов'язаних з організацією та проведенням конкурсів та затверджено її склад.
17.01.2012 року виконавчим органом Київської міської ради (КМДА) було прийнято розпорядження № 63 "Про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвестора до реалізації проектів будівництва та експлуатації багаторівневих паркінгів з об'єктами транспортної інфраструктури та обслуговування населення у м. Києві" (далі - Розпорядження № 63, копія документу в справі), п. 1 якого затверджено перелік об'єктів (в т.ч. об'єкт на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі), які потребують залучення інвестицій.
Згідно з п.п. 2, 3.3. Розпорядження № 63, визначено комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київтранспарксервіс" замовником виконання підготовчих робіт та будівництва інвестиційних об'єктів, зазначених у п. 1 цього розпорядження, якому доручено вирішити в установленому порядку майново-правові питання та питання, пов'язані з користуванням земельними ділянками і об'єктами комунальної власності, необхідними для реалізації інвестиційних проектів по об'єктах, зазначених у п. 1. цього розпорядження.
Постійно діючій конкурсній комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва у встановленому порядку доручено провести відповідні інвестиційні конкурси із залучення інвесторів (п. 7. Розпорядження № 63).
Протоколом від 24.09.2013р. № 49/2013 засідання постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, утвореної розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403, вирішено Департаменту економіки та інвестицій підготувати проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 17.01.2012 року № 63 "Про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвестора до реалізації проектів будівництва та експлуатації багаторівневих паркінгів з об'єктами транспортної інфраструктури та обслуговування населення у м. Києві" (із змінами), замінивши у переліку об'єктів, які потребують залучення інвестицій "Будівництво паркінгу з об'єктами транспортної інфраструктури, приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі м. Києва".
26.12.2013р. протоколом № 54/2013 засідання постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, утвореної розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403, затверджено умови інвестиційного конкурсу, склад і зміст конкурсної документації, текст інформаційного оголошення про проведення інвестиційного конкурсу та надано доручення організатору конкурсу у встановленому порядку оголосити конкурс із залучення інвестора.
Протоколом № 56/2014 від 18.02.2014р., засідання постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, утвореної розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403, доручено робочій групі оформити протокол розкриття конкурсних пропозицій учасників конкурсу із залучення інвестора до проекту будівництва багаторівневого паркінгу з об'єктами транспортної інфраструктури, приміщеннями торгівельно-офісного та соціально-побутового призначення на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі. Доручено робочій групі провести детальне вивчення наданих учасником конкурсу конкурсних пропозицій та внести їх разом із своїми висновками на розгляд чергового засідання комісії для затвердження результатів конкурсу.
Протоколом № 57/2014 від 24.04.2014р. засідання постійно діючої конкурсної комісії по залученню інвесторів до будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, утвореної розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22.10.2007 № 1403, визначено переможцем вищезазначеного інвестиційного конкурсу Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант Проф Інвест", а організатору конкурсу у встановленому порядку доручено підготувати проект розпорядження Київської міської державної адміністрації про затвердження даного рішення, яким в т.ч. передбачити укладання відповідного інвестиційного договору між інвестором, організатором конкурсу та замовником будівництва.
26.05.2014 року виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) видано розпорядження № 648 "Про затвердження переможця інвестиційного конкурсу із залученню інвестора до будівництва багаторівневого паркінгу з об'єктами транспортної інфраструктури, приміщеннями торгівельно-офісного та соціально-побутового призначення на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі", яким доручено відповідачу 1 укласти відповідний інвестиційний договір з переможцем конкурсу та замовником будівництва - комунальним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) "Київтранспарксервіс".
14.07.2014 року між Департаментом економіки та інвестицій КМДА (організатор конкурсу), КП "Київтранспарксервіс" (замовник), та ТОВ "Гарант Проф Інвест" (інвестор) (разом - сторони) був укладений інвестиційний договір № 050/13/і/141 про реалізацію інвестиційного проекту будівництва багаторівневого паркінгу з об'єктами транспортної інфраструктури, приміщеннями торгівельно-офісного та соціально-побутового призначення на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі міста Києва.
Вказаним договором узгоджено умови реалізації інвестиційного конкурсу, а також основні права та обов'язки сторін.
Згідно з п. 1.1.2. договору, об'єкт інвестування - будівництво багаторівневого паркінгу з об'єктами транспортної інфраструктури, приміщеннями торгівельно-офісного та соціально-побутового призначення на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі міста Києва, орієнтовні техніко-економічні показники якого визначені у п. 1.3. цього договору.
Відповідно до п. 1.1.5. інвестиційного договору, інвестиційний проект - це сукупність дій сторін, спрямованих на будівництво об'єкта інвестування, оформлення прав на майно та земельну ділянку, відповідно до законодавства України та умов цього договору.
Земельна ділянка - земельна ділянка загальною площею 0,7258 га (кадастровий номер 8000000000:62:010:0017), в межах якої буде здійснено будівництво об'єкта інвестування , знаходиться в процесі відведення на замовника відповідно до рішення Київської міської ради від 18 квітня 2013 року № 208/9265 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальному підприємству "Київтранспарксервіс" на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі м. Києва для надання послуг з паркування автотранспорту, будівництва, експлуатації та обслуговування багаторівневого паркінгу з об'єктами транспортної інфраструктури, приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення" (п. 1.1.8. договору).
Згідно з п. 1.1.9. інвестиційного договору, утримання земельної ділянки, це сукупність дій з боку замовника, спрямованих на забезпечення інвестора земельною ділянкою для будівництва об'єкта інвестування та його експлуатації, які включають в себе сплату земельного податку, та інші витрати замовника за таку земельну ділянку.
Відповідно до п. 1.6. договору, після виконання інвестором всіх своїх зобов'язань за договором, завершення будівництва об'єкта інвестування та введення його в експлуатацію, відповідно до затвердженої ПД, інвестор в установленому чинним законодавством України порядку оформляє право власності на об'єкт інвестування, крім новостворених інженерних мереж, які після закінчення будівельних робіт безоплатно передаються та зараховуються до власності територіальної громади міста Києва.
Пунктом 1.9. договору сторонами було погоджено, що після належного виконання інвестором всіх умов договору, та введення об'єкта інвестування в експлуатацію, інвестор у встановленому порядку оформлює право власності або користування на земельну ділянку, на якій реалізовано проект будівництва об'єкта інвестування.
Орієнтовна вартість будівництва об'єкта інвестування становить 28 530 000,00 грн. без ПДВ та підлягає уточненню після розробки ПД на будівництво об'єкта інвестування (п. 2.1. договору).
Згідно з п. 2.2. договору, інвестор сплачує організатору конкурсу кошти на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва у розмірі 6% від орієнтованої вартості будівництва об'єкта інвестування без ПДВ, що становить не менше 1 711 800,00 грн.
Звертаючиись до суду першої інстанції прокурор зазначає, що умови конкурсу та договору надають інвестору безперешкодну можливість набути не на конкурентних засадах право користування земельною ділянкою, що суперечить Положенню про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершенного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва та ст.ст. 9, 116, 124, 134 Земельного кодексу України, у зв'язку із чим розпорядження № 648 та інвестиційний договір підлягають визнанню недійсними.
Згідно зі статтею 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною 1 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності зокрема на нерухоме майно визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності.
Відповідно до п.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно з ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про інвестиційну діяльність" інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект.
Згідно ч. 1 статті 4 Закону України "Про інвестиційну діяльність" об'єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь-яке майно, в тому числі основні фонди в усіх галузях економіки та об'єкти власності.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про інвестиційну діяльність" передбачено, що суб'єктами (інвесторами і учасниками) інвестиційної діяльності можуть бути громадяни і юридичні особи України та іноземних держав, а також держави.
Згідно з статті 9 Закону України "Про інвестиційну діяльність" основним правовим документом, який регулює взаємовідносини між суб'єктами інвестиційної діяльності, є договір (угода).
Укладення договорів, вибір партнерів, визначення зобов'язань, будь-яких інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України, є виключною компетенцією суб'єктів інвестиційної діяльності.
Положенням про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 за № 528/1189, визначено порядок підготовки, проведення інвестиційного конкурсу, укладення інвестиційних договорів на залучення інвесторів до фінансування будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, у тому числі соціальної інфраструктури міста, об'єктів незавершеного будівництва, станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів, на умовах проведення інвестиційного конкурсу. У п.1.9. рішення №528/1189 встановлено, що організатором конкурсу є Головне управління економіки та інвестицій, якого наділено повноваженнями на укладення інвестиційних договорів з інвесторами.
Колегією суддів встановлено, що спірне розпорядження від 26.05.2014 за №648 прийнято Виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) на підставі та у відповідності до Положення про порядок проведення інвестиційних конкурсів для будівництва, реконструкції, реставрації тощо об'єктів житлового та нежитлового призначення, незавершеного будівництва, інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва, а також згідно процедури, яка визначалась розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 17.01.2012 за № 63 "Про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвесторів до до реалізації багаторівневих паркінгів з об'єктами транспортної інфраструктури та обслуговування населення у м. Києві", відповідно до Закону України "Про інвестиційну діяльність" та ніяким чином не впливає на правовідносини щодо набуття права користування земельною ділянкою, оскільки спірним розпорядженням затверджено переможця проведеного інвестиційного конкурсу.
Доказів, які б свідчили про невідповідність розпорядження вимогам чинного законодавства прокурором не надано. З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до обгрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог щодо визнання розпорядження від 26.05.2014 за № 648 незаконним та його скасування.
Щодо позову в частині визнання недійсним інвестиційного договору від 14.07.2014 за №050-13/і/141, колегія суддів відзначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частиною 1 ст. 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин (п.2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду від 29.05.2013 за № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними").
Відповідно до ч. 1 ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Колегією суддів встановлено, що згідно з п. 3.1. Положення № 528/1189, з метою залучення інвестицій до економіки міста набуття права на землю може вирішуватись одним з таких способів: шляхом надання інвестиційно привабливої земельної ділянки у власність або в оренду переможцеві інвестиційного конкурсу у відповідності до даного Положення (надання земельної ділянки за результатами інвестиційного конкурсу) та шляхом викупу земельної ділянки на загальних підставах (шляхом проведення аукціонів) в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 810/3385 "Про затвердження Тимчасового порядку набуття права на землю на конкурентних засадах в місті Києві", за умови, що Комісія прийняла рішення про недоцільність проведення інвестиційного конкурсу на такій земельній ділянці (надання земельної ділянки на загальних підставах).
17.01.2012 року виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) було прийнято розпорядження № 63 "Про проведення інвестиційних конкурсів із залучення інвестора до реалізації проектів будівництва та експлуатації багаторівневих паркінгів з об'єктами транспортної інфраструктури та обслуговування населення у м. Києві", п. 3 якого відповідачу-2 було доручено здійснити ряд дій, серед яких вирішити в установленому порядку майново-правові питання та питання, пов'язані з користуванням земельною ділянкою.
28.08.2012 року КП "Київтранспарксервіс" звернулося до Київської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою шодо відведення земельної ділянки за адресою: перетин вул. Бальзака та вул. Данькевича (копія клопотання в матеріалах справи).
Рішенням Київської міської ради № 208/9265 від 18 квітня 2013 року, надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки КП "Київтранспарксервіс" на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі м. Києва орієнтовною площею 0,81 га в постійне користування для надання послуг з паркування автотранспорту, будівництва, експлуатації та обслуговування багаторівневого паркінгу з об'єктами транспортної інфраструктури, приміщеннями торговельно-офісного та соціально-побутового призначення згідно з планом-схемою (копія документу в справі).
Звернення відповідача-2 із зазначеним клопотанням та надання позивачем дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вчинені відповідно до Земельного кодексу України та рішення Київської міської ради від 28.02.2013 року №63/9120 "Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві".
Відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі надання земельних ділянок державним та комунальним підприємствам.
Згідно з п. 4.2.10. інвестиційного договору, інвестор зобов'язався після введення об'єкта інвестування в експлуатацію в установленому порядку оформити на нього право власності, крім новостворених інженерних мереж, які після закінчення будівельних робіт безоплатно передаються та зараховуються до власності територіальної громади міста Києва, як це передбачено п. 1.6. цього Договору.
Таким чином, земельна ділянка на перетині вул. Оноре де Бальзака та вул. Костянтина Данькевича у Деснянському районі м. Києва не може бути передана у користування або власність інвестору до моменту завершення реалізації інвестиційного договору, а виходячи з положень спірного інвестиційного договору вбачається, що даний договір не є правовстановлюючим документом на вказану земельну ділянку.
Беручи до уваги зазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що підстави для визнання інвестиційного договору № 050/13/і/141 від 14.07.2014 року відсутні.
За таких обставин висновки суду першої інстанції про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, а тому рішення Господарського суду міста Києва від 29.04.2016 року у справі № 910/2471/15-г відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно із ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Заступника прокурора міста Києва на рішення Господарського суду міста Києва від 29.04.2015 року залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 29.04.2015 року у справі № 910/2471/15-г - без змін.
3. Матеріали справи № 910/2471/15-г повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя М.А. Дідиченко
Судді Є.Ю. Пономаренко
В.В. Андрієнко