Рішення від 20.09.2016 по справі 910/12490/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.09.2016Справа №910/12490/16

за позовом Державної екологічної інспекції у м. Києві

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна"

про стягнення 528798 грн. 02 коп.

Суддя Отрош І.М.

Представники сторін:

від позивача: не з'явились;

від відповідача: Жукотанська О.В. - представник за довіреністю № 72-15 від 11.11.2015;

Ретинський А.Ю. - представник за довіреністю № 7-16 від 25.02.2016.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

08.07.2016 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у м. Києві з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" про стягнення 528798 грн. 02 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані завданням відповідачем шкоди державі, внаслідок здійснення ним викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та здійснення у період з 20.10.2004 по 19.12.2013 викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - печами для випікання хлібобулочних виробів без дозвільного документу - дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що було зафіксовано в акті №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами щодо перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна»: ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43); ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В); ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В). За таких обставин, на підставі Методики розрахунку вимірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 10.12.2008 №639, позивачем було розраховано розмір шкоди, завданої державі внаслідок порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, який по ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43) становить 20915,87 грн., по ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В) - 194248,73 грн., по ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) - 313633,28 грн., разом - 528798,02 грн., які позивач просить стягнути з відповідача (158639,41 грн. зарахувати в дохід спеціального фонду Державного бюджету - 30%; 370158,61 грн. - в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради - 70%).

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 11.07.2016 порушено провадження у справі № 910/12490/16 та справу призначено до розгляду на 26.07.2016.

25.07.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача надійшов відзив із викладеними запереченнями з тих підстав, що відповідно до тверджень, викладених у позові, обставини порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, якими позивач обґрунтовує заявлений позов, були виявлені за наслідками позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеної у період з 22.01.2013 по 04.02.2013, а отже позивачем пропущено позовну давність для звернення до суду з вимогами про відшкодування збитків, завданих державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин. Крім того, відповідач зазначає, що позивачем здійснено розрахунок по кожному торговому центру по дату отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин (включно), тоді-як день, коли було отримано такі дозволи (по кожному ТЦ), не можуть включатись в розрахунок. Також відповідач зазначає, що позивачем було відхилено повторно надіслані дані щодо часу роботи джерел викидів відповідача, а первинно надані відповідачем відомості містять помилкові дані щодо часу роботи джерел викидів. З огляду на вищенаведене, відповідач просить застосувати позовну давність до вимог позивача та відмовити в задоволенні частини вимог про стягнення 450768,02 грн.

У відповідності до статті 77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 26.07.2016 оголошено перерву до 09.08.2016.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 09.08.2016 розгляд справи № 910/12490/16 відкладено на 23.08.2016.

У судовому засіданні 23.08.2016 представник позивача подав суду пояснення, відповідно до яких зазначив, що позивачу стало відомо про усунення виявленого порушення у 2015 році, а отже строки позовної давності слід розраховувати з моменту усунення порушень. Представники сторін у даному судовому засіданні також подали клопотання про продовження строку розгляду справи на 15 днів.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 23.08.2016 продовжено строк розгляду справи на 15 днів, розгляд справи № 910/12490/16 відкладено на 20.09.2016.

09.09.2016 відділом діловодства суду отримано від відповідача пояснення, відповідно до яких відповідач підтримав викладені у відзиві на позов доводи та на підтвердження наведених ним обставин подав додаткові докази.

19.09.2016 відділом діловодства суду отримано від позивача клопотання про відкладення розгляду справи з підстав неможливості участі представника у судовому засіданні 20.09.2016.

20.09.2016 відділом діловодства суду отримано від позивача доповнення до пояснень, відповідно до яких позивач зазначає, що відповідно до роз'яснень Вищого господарського суду України від 14.01.2014, викладених в оглядовому листі №01-06/20/2014, збитки, завдані державі внаслідок порушення приписів законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягають відшкодуванню за весь час роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу; щодо правомірності здійсненого позивачем розрахунку, останній зазначає, що відповідачем для такого розрахунку було надано довідку №371/1011 від 04.09.2015 щодо кількості роботи годин джерел викидів, яка була взята до уваги при винесенні розрахунку, довідку №70 від 14.09.2015 щодо кількості роботи годин джерел викидів, яка була взята до уваги при винесенні розрахунку, довідку №57 від 03.09.2015 щодо кількості роботи годин джерел викидів, яка була взята до уваги при винесенні розрахунку. Дані довідки були прийняті позивачем як офіційні документи, підстав вважати їх недійсними у позивача не було, тим більше, що повторні відомості щодо годин роботи джерел викидів було надіслано відповідачем вже після отримання претензій про відшкодування шкоди.

Представник позивача у судове засідання 20.09.2016 не з'явився, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується протоколом судового засідання від 23.08.2016 та підписом уповноваженого представника позивача Супрун Л.О. у розписці про оголошення перерви на 20.09.2016.

Розглянувши клопотання позивача про відкладення розгляду справи, суд зазначає, що нормами чинного законодавства України не обмежено коло осіб, які можуть представляти особу в судовому процесі, тому неможливість одного з представників позивача бути присутнім у судовому засіданні не перешкоджає реалізації права учасника судового процесу на участь у судовому засіданні його іншого представника, в тому числі, керівника. За таких обставин, в задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи відмовлено.

Приписами ст. 77 Господарського процесуального кодексу України визначено перелік обставин, за яких суд відкладає розгляд справи. Зокрема, відповідно до п. 1 ч. 1 названої статті, у разі нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу та, відповідно до п. 2 ч. 1 названої статті, у разі неподання витребуваних доказів. Однак стаття 77 Господарського процесуального кодексу України встановлює не обов'язок суду відкласти розгляд справи, а визначає лише право суду при наявності зазначених випадків.

За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в судовому засіданні 20.09.2016 за відсутності представника позивача, та з урахуванням процесуальних строків розгляду справи відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, запобігаючи одночасно безпідставному затягуванню розгляду спору.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Протягом 10.08.2015 по 21.08.2015 Державною екологічною інспекцією у м. Києві на підставі наказу від 31.07.2015 №204 було проведено планову перевірку відповідності дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» - ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43); ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В); ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої Державною екологічною інспекцією у м. Київ складено акт №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (копія акту долучена до позову).

Відповідно до розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» по ТЦ №10 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43) акту №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ, перевіркою встановлено, що ТЦ №10 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43) у період з 13.05.2013 по 19.12.2013 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами; ТЦ №10 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43) у період з 20.10.2004 по 19.12.2013 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом, а саме печами для випікання хлібобулочних виробів без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами.

Відповідно до розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» по ТЦ №16 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Московський, 26В) акту №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ, перевіркою встановлено, що ТЦ №16 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Московський, 26В) у період з 07.06.2012 по 03.02.2014 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами. Вищезазначений факт засвідчено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, просп. Московський, 26В, яка здійснювалась у період з 23.01.2013 по 04.02.2013, у зв'язку з чим складено протокол №002048 від 04.02.2013 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №002048 від 19.02.2013 на відповідальну особу, дане стягнення було сплачено добровільно.

Відповідно до розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» по ТЦ №11 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) акту №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ, перевіркою встановлено, що ТЦ №11 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) у період з 22.11.2012 по 08.02.2014 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами. Вищезазначений факт засвідчено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, Кільцева дорога, 1В, яка здійснювалась у період з 24.01.2013 по 04.02.2013, у зв'язку з чим складено протокол №002023 від 04.02.2013 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №002023 від 19.02.2013 на відповідальну особу, дане стягнення було сплачено добровільно.

Судом встановлено, що з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» - ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43); ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В); ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 10.08.2015 по 21.08.2015, Старшим Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Жикевичем Є.І. та Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища м. Києва Ільченком О.М. та Коваленко Ю.М. складено припис №05/34п від 26.08.2015, відповідно до якого: по ТЦ №10 приписано до 04.09.2015 надати до Державної екологічної інспекції у м. Києві довідку щодо годин роботи всіх джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43, по кожному джерелу окремо, за період з 13.05.2013 по 19.12.2013, а також годин роботи печей для випікання хлібобулочних виробів за період з 21.08.2012 по 19.12.2013; по ТЦ №16 приписано до 04.09.2015 надати до Державної екологічної інспекції у м. Києві довідку щодо годин роботи всіх джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, просп. Московський, 26В, по кожному джерелу окремо, за період з 21.08.2012 по 03.02.2014; по ТЦ №11 приписано до 04.09.2015 надати до Державної екологічної інспекції у м. Києві довідку щодо годин роботи всіх джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, Кільцева дорога, 1В, по кожному джерелу окремо, за період з 22.11.2012 по 08.02.2014 (копія припису долучена позивачем до позову).

Судом встановлено, що позивачем було направлено відповідачу претензію №5 від 22.01.2016 на суму 20915,87 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №10 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 13.05.2013 по 19.12.2013, печами для випікання хлібобулочних виробів у період з 21.08.2012 по 19.12.2013, відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна», проведеної Державною екологічною інспекцією у м. Києві у період з 10.08.2015 по 21.08.2015.

Судом встановлено, що позивачем було направлено відповідачу претензію №6 від 22.01.2016 на суму 194248,73 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №16 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 21.08.2012 по 03.02.2014, відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна», проведеної Державною екологічною інспекцією у м. Києві у період з 10.08.2015 по 21.08.2015.

Судом встановлено, що позивачем було направлено відповідачу претензію №4 від 22.01.2016 на суму 313633,28 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №11 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 22.11.2012 по 08.02.2014, відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна», проведеної Державною екологічною інспекцією у м. Києві у період з 10.08.2015 по 21.08.2015.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає про завдання відповідачем шкоди державі, внаслідок здійснення ним викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - печами для випікання хлібобулочних виробів у період з 20.10.2004 по 19.12.2013 без дозвільного документу - дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що було зафіксовано в акті №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами щодо перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна»: ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43); ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В); ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В). За таких обставин, на підставі Методики розрахунку вимірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 10.12.2008 №639 позивачем було розраховано розмір шкоди, завданої державі внаслідок порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, який по ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43) становить 20915,87 грн., по ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В) - 194248,73 грн., по ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) - 313633,28 грн., разом - 528798,02 грн., які позивач просить стягнути з відповідача (158639,41 грн. зарахувати в дохід спеціального фонду Державного бюджету - 30%; 370158,61 грн. - в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради - 70%).

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Положеннями ст. 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища. Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 454/2011, Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

При цьому, згідно з Положенням про Державну екологічну інспекцію у місті Києві, затвердженим наказом Державної екологічної інспекції України від 12 грудня 2011 року N 136, Державна екологічна інспекція у місті Києві є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до пп. г) п. 4.2. Положення про Державну екологічну інспекцію у місті Києві, остання відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, зокрема, щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин.

Відповідно до п. 6.17 Положення про Державну екологічну інспекцію у місті Києві, затвердженої наказом Державної екологічної інспекції України від 13 грудня 2011 року N 136, Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

За змістом ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому (ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Протягом одного року проведення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання не допускається.

Як встановлено судом, протягом 10.08.2015 по 21.08.2015 Державною екологічною інспекцією у м. Києві на підставі наказу від 31.07.2015 №204 було проведено планову перевірку відповідності дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» - ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43); ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В); ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої Державною екологічною інспекцією у м. Київ складено акт №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (копія акту долучена до позову).

Відповідно до розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» по ТЦ №10 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43) акту №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ, перевіркою встановлено, що ТЦ №10 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43) у період з 13.05.2013 по 19.12.2013 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами; ТЦ №10 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43) у період з 20.10.2004 по 19.12.2013 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом, а саме печами для випікання хлібобулочних виробів без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами.

Відповідно до розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» по ТЦ №16 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Московський, 26В) акту №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ, перевіркою встановлено, що ТЦ №16 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Московський, 26В) у період з 07.06.2012 по 03.02.2014 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами. Вищезазначений факт засвідчено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, просп. Московський, 26В, яка здійснювалась у період з 23.01.2013 по 04.02.2013, у зв'язку з чим складено протокол №002048 від 04.02.2013 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №002048 від 19.02.2013 на відповідальну особу, дане стягнення було сплачено добровільно.

Відповідно до розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» по ТЦ №11 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) акту №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ, перевіркою встановлено, що ТЦ №11 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) у період з 22.11.2012 по 08.02.2014 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами. Вищезазначений факт засвідчено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, Кільцева дорога, 1В, яка здійснювалась у період з 24.01.2013 по 04.02.2013, у зв'язку з чим складено протокол №002023 від 04.02.2013 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №002023 від 19.02.2013 на відповідальну особу, дане стягнення було сплачено добровільно.

Положеннями ст. 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що екологічні права громадян забезпечуються, зокрема, обов'язком центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, виконувати екологічні вимоги при плануванні, розміщенні продуктивних сил, будівництві та експлуатації об'єктів економіки; здійсненням державного та громадського контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; компенсацією в установленому порядку шкоди, заподіяної здоров'ю і майну громадян внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; невідворотністю відповідальності за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Громадяни України зобов'язані: а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; б) здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів; в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів; г) вносити штрафи за екологічні правопорушення; д) компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище (ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:

а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;

б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;

г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення;

д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;

е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб;

є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.

За змістом ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.

Положеннями ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом.

При цьому, відповідно до ст. 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

На виконання вимог цього Закону наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 року за № 48/16064, затверджено Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (надалі - Методика), за змістом п. 2.1.2 якої наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, у тому числі, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства (п. 2.1.2).

Наведені норми законодавства дають підстави для висновку, що здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за відсутності відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами є порушенням імперативних приписів Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

За змістом п.п. 3.11., 3.12. Методики, розрахунок маси викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється за встановленою Методикою формулою з урахуванням часу роботи джерела в режимі наднормативного викиду. Такий час визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу. Факт усунення порушення може бути підтверджений, зокрема отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами

При цьому, розрахунок розмірів відшкодування збитків здійснюється за формулою з урахуванням часу роботи джерела в режимі наднормативного викиду (п. 4 Методики).

Як встановлено судом, позивачем було направлено відповідачу претензію №5 від 22.01.2016 на суму 20915,87 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №10 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 13.05.2013 по 19.12.2013, печами для випікання хлібобулочних виробів у період з 21.08.2012 по 19.12.2013, відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна», проведеної Державною екологічною інспекцією у м. Києві у період з 10.08.2015 по 21.08.2015.

Як встановлено судом, позивачем було направлено відповідачу претензію №6 від 22.01.2016 на суму 194248,73 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №16 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 21.08.2012 по 03.02.2014, відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна», проведеної Державною екологічною інспекцією у м. Києві у період з 10.08.2015 по 21.08.2015.

Як встановлено судом, позивачем було направлено відповідачу претензію №4 від 22.01.2016 на суму 313633,28 грн., розраховану як збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №11 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 22.11.2012 по 08.02.2014, відповідно до обставин, встановлених за наслідками планової перевірки ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна», проведеної Державною екологічною інспекцією у м. Києві у період з 10.08.2015 по 21.08.2015.

Суд зазначає, що розрахунок шкоди, завданої державі внаслідок здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, позивач розрахував за Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008 року № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 року за № 48/16064, на основі відомостей про порушення, одержаних під час проведеної протягом 10.08.2015 по 21.08.2015 Державною екологічною інспекцією у м. Києві планової перевірки відповідності дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» - ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43); ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В); ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, а саме відомостей про період роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (по момент усунення порушень), з урахуванням наданих відповідачем відомостей щодо годин роботи джерел викидів в межах запитуваного періоду.

Так, як встановлено судом, позивач просить стягнути з відповідача: 20915,87 грн. шкоди, заподіяної в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №10 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 13.05.2013 по 19.12.2013, печами для випікання хлібобулочних виробів у період з 21.08.2012 по 19.12.2014; 194248,73 грн. шкоди, заподіяної в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №16 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 21.08.2012 по 03.02.2014; 313633,28 грн. шкоди, заподіяної в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТЦ №11 ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за період з 22.11.2012 по 08.02.2014. При цьому, виявлення вказаних порушень вимог природоохоронного законодавства, за твердженням позивача, відбулось за наслідками проведеної протягом 10.08.2015 по 21.08.2015 Державною екологічною інспекцією у м. Києві планової перевірки відповідності дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» - ТЦ №10 (м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43); ТЦ №16 (м. Київ, просп. Московський, 26В); ТЦ № 11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

Таким чином, суд зазначає, що за наслідками проведеної протягом 10.08.2015 по 21.08.2015 позивачем перевірки щодо дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства (акт №05/87а від 21.08.2015 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами) було встановлено обставини здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря протягом періоду, який охоплює проміжок часу, що передував часовим межам проведеної перевірки (з 10.08.2015 по 21.08.2015). При цьому, відповідно до матеріалів проведеної протягом серпня 2015 року перевірки, розрахунок збитків, заподіяних відповідачем, позивач загалом розрахував за період з 21.08.2012 по 08.02.2014, тобто період, за який розраховані збитки, є періодом, що передує проведеній перевірці та не охоплює часові межі останньої.

Суд зазначає, що розрахунок суми шкоди, яка заявлена до стягнення, фактично здійснено позивачем по дату усунення порушення по кожному торговому центру (№10, №11, №16).

Так, за змістом п. 3.12. Методики, факт усунення порушення може бути підтверджений: даними інструментально-лабораторних вимірювань, які проведені лабораторіями, атестованими на право проведення необхідних інструментально-лабораторних вимірювань; отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; документами, що підтверджують виведення з експлуатації устаткування, від якого було зафіксовано наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Суд зазначає, що з поданих відповідачем 09.09.2016 документів вбачається, що 19.12.2013 Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (місцезнаходження об'єкта - 02140, м. Київ, проспект Петра Григоренка, 43) було отримано дозвіл №8036300000-10013 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (термін дії дозволу 5 років, з 19.12.2013 по 19.12.2018); 08.02.2014 Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (місцезнаходження об'єкта - 03191, м. Київ, вул. Кільцева дорога, 1В) було отримано дозвіл №8036100000-10065 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (термін дії дозволу 5 років, з 08.02.2014 по 08.02.2019); 03.02.2014 Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (місцезнаходження об'єкта - 04073, м. Київ, проспект Московський, 26В) було отримано дозвіл №8038000000-10038 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (термін дії дозволу 5 років, з 03.02.2014 по 03.02.2019).

Як встановлено судом, спір у справі виник у зв'язку з виявленням позивачем обставин наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Стаття 1166 Цивільного кодексу України визначає загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, зокрема, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Так, для відшкодування шкоди за правилами ст. 1166 Цивільного кодексу України необхідним є доведення таких фактів:

а) неправомірність поведінки особи: неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії;

б) наявність шкоди, зокрема, втрату або пошкодження майна потерпілого. При цьому, шкода - це не тільки обов'язкова умова, але і міра відповідальності, оскільки за загальним правилом статті, завдана шкода відшкодовується в повному обсязі;

в) причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди;

г) вина завдавача шкоди, за виключенням випадків, коли в силу прямої вказівки закону обов'язок відшкодування завданої шкоди покладається на відповідальну особу незалежно від вини.

Суд зазначає, що для стягнення з відповідача збитків, заподіяних наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, необхідно встановити факт такого викиду. Встановлення факту порушення природоохоронного законодавства у вигляді наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря може мати місце при проведенні перевірки вимог природоохоронного законодавства.

Порядок проведення перевірок додержання вимог природоохоронного законодавства і оформлення результатів таких перевірок регулюється Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 №464.

Відповідно до п. 4.13 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами проведеної перевірки складається акт перевірки вимог природоохоронного законодавства.

Згідно з п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.

У п. 4.14 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства зазначено, що не допускається включення до акта перевірки інформації або висновків, які не підтверджені документально, а також інформації, наданої правоохоронними органами.

Відповідно до п. 2.2 Методики, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

При визначенні розміру збитків позивачем використано розрахунковий метод.

Відповідно до п. 3.6 Методики, розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

Згідно з п. 3.7 Методики, за відсутності у відповідній документації суб'єкта господарювання інформації щодо параметрів джерел викидів та/або джерел утворення забруднюючої речовини розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду (утворення), який здійснюється без дозволу на викиди, визначається за результатами інструментально-лабораторних вимірювань.

Таким чином, маса наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря у спірному випадку повинна здійснюватися після проведення відповідних вимірювань.

Відповідно до абз. 2 п. 4.15 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в акті перевірки повинна зазначатися інформація, пов'язана з проведенням інструментально-лабораторного контролю (відбір проб та вимірювання безпосередньо на об'єкті перевірки), та зазначатися посилання на акти відбору проб та протоколи вимірювань.

Суд зазначає, що акт №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, який позивач зазначає підставою позову, в досліджуваній судом частині виявлених порушень містить тільки загальну інформацію, що викиди мають місце, проте не деталізує, які це викиди і який їх обсяг.

Суд наголошує на тому, що для застосування розрахункового методу позивачем використано інформацію щодо джерел викидів, яка з'явилася у позивача від відповідача вже після одержання останнім дозволів на викиди 19.12.2013, 03.02.2014 та 08.02.2014.

Згідно з п.4.1 Методики розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів (додатки 1, 2) і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Загальний розмір відшкодування збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.

В свою чергу, відповідно до п.3.6 Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою №2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

При цьому, пунктом 3.11 Методики передбачено, що розрахунок маси викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється за встановленою Методикою формулою з урахуванням часу роботи джерела в режимі наднормативного викиду; час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

З наданого позивачем розрахунку вбачається, що заявлена до стягнення шкода нарахована за періоди, які передували даті складення акту №05/87а від 21.08.2015 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

При цьому, датою виявлення наднормативного викиду у спірному випадку (з огляду на підстави позову) є дата складання акту №05/87а від 21.08.2015 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. Отже, період, за який відповідач, відповідно до п. 3.11 Методики, мав право розрахувати шкоду, становить період з моменту виявлення порушення до моменту його усунення. При цьому, вказівка у п. 3.11. Методики на необхідність урахування фактично відпрацьованого часу означає необхідність проведення розрахунку виключно за час (години) реальної роботи джерела викиду (без урахування періоду простою, як-от в нічний час тощо) загалом за період, в який здійснювались наднормативні викиди.

Так, з огляду на ті обставини, що позов про стягнення з відповідача шкоди обґрунтовано виявленими саме під час перевірки позивачем дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства (акт №05/87а від 21.08.2015) порушеннями, моментом виявлення наднормативного викиду у ТЦ №№10,11,16 відповідача є 21.08.2015, тоді-як станом на вказану дату такі порушення по кожному торговому центру вже були усунуті (за наслідками отримання дозволів №8036300000-10013 від 19.12.2013, №8036100000-10065 від 08.02.2014, №8038000000-10038 від 03.02.2014), а отже заявлений позивачем період не може братись за основу при розрахунку шкоди на підставі Методики, оскільки отримані позивачем відомості щодо часу роботи джерел викидів не є відомостями щодо часу роботи таких джерел в розумінні Методики (п. 3.11.), який береться за основу у встановленій Методикою формулою.

При цьому, суд зазначає, що правова позиція щодо необхідності нарахування збитків за порушення вимог щодо охорони атмосферного повітря за період із моменту виявлення порушення (дата складання акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства) до моменту усунення порушення (дата отримання дозволу на викиди) викладена у постанові Верховного суду України від 18.11.2015 у справі №3-1033гс15, а отже нарахування збитків за порушення природоохоронного законодавства на підставі Методики за період, що передував моменту виявлення порушення (даті складання акту перевірки), враховуючи, що до такого моменту вказане порушення вже було усунуто, є неправомірним.

Окрім того, як зазначав відповідач, у період з 23.01.2013 по 04.02.2013 позивачем було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» у ТЦ №№10, 11, 16, за наслідками якої було складено припис від 04.02.2013 №08/103п, припис №05/154п від 04.02.2013 (копії приписів долучено до відзиву) та припис №08/102п від 04.02.2013 (копія припису долучена до позову).

Як встановлено судом, відповідно до розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» по ТЦ №16 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Московський, 26В) акту №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ, перевіркою встановлено, що ТЦ №16 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, просп. Московський, 26В) у період з 07.06.2012 по 03.02.2014 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами. Вищезазначений факт засвідчено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, просп. Московський, 26В, яка здійснювалась у період з 23.01.2013 по 04.02.2013, у зв'язку з чим складено протокол №002048 від 04.02.2013 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №002048 від 19.02.2013 на відповідальну особу, дане стягнення було сплачено добровільно.

Як встановлено судом, відповідно до розділу «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» по ТЦ №11 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) акту №05/87а перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ, перевіркою встановлено, що ТЦ №11 Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна» (м. Київ, Кільцева дорога, 1В) у період з 22.11.2012 по 08.02.2014 здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади стаціонарними джерелами, що є наднормативними викидами. Вищезазначений факт засвідчено при проведенні позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна» за адресою м. Київ, просп. Московський, 26В, яка здійснювалась у період з 24.01.2013 по 04.02.2013, у зв'язку з чим складено протокол №002023 від 04.02.2013 про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №002023 від 19.02.2013 на відповідальну особу, дане стягнення було сплачено добровільно.

Так, ухвалою суду від 23.08.2013 було зобов'язано позивача надати акти перевірки по ТЦ «Метро Кеш енд Кері» №11 (м. Київ, Кільцева дорога, 1в) та №16 (м. Київ, Московський проспект, 26) за період з 22 січня 2013 року по 04 лютого 2013 року, однак дані вимоги ухвали суду виконано не було.

При цьому, суд зазначає, щоу судовому засіданні 23.08.2016 представником позивача було подано пояснення, відповідно до яких позивач зазначив, що йому стало відомо про усунення виявленого порушення саме у 2015 році.

При цьому, матеріали позову містять акт №08/153А перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, складеного Державною екологічною інспекцією у м. Київ 04.02.2013, відносно перевірки відповідача, а саме ТЦ №10 за адресою м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43. В той же час, вказаний акт перевірки по ТЦ №10 за адресою м. Київ, просп. Петра Григоренка, 43 не містить жодних відомостей про порушення відповідачем станом на 04.02.2013 (дату завершення перевірки та складання акту) вимог природоохоронного законодавства щодо охорони атмосферного повітря.

За таких обставин, за відсутності належних та допустимих в розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України доказів виявлення позивачем порушень відповідачем вимог закону щодо охорони атмосферного повітря (здійснення викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного дозволу) у будь-яких інший час, що передував складанню спірного акту №05/87а від 21.08.2015, станом на дату складання якого виявлене під час перевірки порушення вже було усунуто (з огляду на ненадання позивачем витребуваних актів перевірки по ТЦ «Метро Кеш енд Кері» №11 за адресою м. Київ, Кільцева дорога, 1в та №16 за адресою м. Київ, Московський проспект, 26 за період з 22 січня 2013 року по 04 лютого 2013 року та з огляду на відсутність відомостей про порушення відповідачем норм охорони атмосферного повітря станом на 04.02.2013 - дату складання акту №08/153А перевірки по ТЦ №10 за адресою м. Київ, вул. Петра Григоренка, 43), з урахуванням також тих обставин, що серед підстав позову позивач посилається саме на акт перевірки №05/87а від 21.08.2015, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення за наявними у такому акті відомостями шкоди з відповідача у розмірі 528798,02 грн.

При цьому, суд вважає також неправомірним перенесення позивачем у матеріали перевірки у серпні 2015 року відомостей про порушення, отриманих за наслідками перевірок, що передували проведенню спірної (січень-лютий 2013 року), оскільки питання первинного виявлення порушення може мати значення для встановлення обставин позовної давності (початком перебігу строку якої, згідно з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 18.11.2015 у справі №3-1033гс15, є, власне, момент виявлення порушення), а отже, таке включення до акту вже наявних у позивача (за наслідком проведення іншої, більш ранньої перевірки) даних буде спрямоване на штучне перенесення, відповідно, і строків позовної давності в односторонньому порядку, що в силу ст. 259 Цивільного кодексу України та загальних засад добросовісності, справедливості та розумності є неприпустимим.

При цьому, судом не досліджується питання щодо правомірності неврахування позивачем повторно надісланих відповідачем уточнених відомостей щодо годин роботи джерел викидів у торгових центрах відповідача №10, №11, №16 та використання позивачем при розрахунку шкоди саме первинно надісланих відповідачем даних (довідки №371/1011 від 04.09.2015, №70 від 14.09.2015, №57 від 03.09.2015), з огляду на встановлені судом обставини відсутності підстав для стягнення з відповідача шкоди за заявлений у позові період.

Згідно з ч. 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ч. 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Положеннями статті 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

За таких обставин, з огляду на недоведеність викладених у позові обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у м. Києві з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" про стягнення 528798 грн. 02 коп. шкоди не підлягають задоволенню.

При цьому, у поданому відзиві відповідач вказує на сплив позовної давності у даній справі, що є підставою для відмови у задоволенні частини позовних вимог.

Відповідно до вимог ст.ст. 256 та 257 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Перебіг позовної давності за змістом ст. 261 Цивільного кодексу України починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

При цьому, за приписами ст. 267 Цивільного кодексу України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Відповідно до п. 2.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" від 29 травня 2013 року N 10, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.

Разом з тим, з огляду на відсутність підстав для задоволення позову Державної екологічної інспекції у м. Києві з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш енд Кері Україна" про стягнення 528798 грн. 02 коп. шкоди, відсутні і підстави для застосування позовної давності у даній справі.

Згідно з приписами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача з огляду на відмову в позові.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 43, 49, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Відповідно до частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання, протягом 10 днів з дня складання повного рішення, апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва.

Повне рішення складено: 26.09.2016

Суддя І.М. Отрош