26.09.2016 Справа № 908/2485/16
Суддя Федорова Олена Владиславівна, розглянувши матеріали
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімреагент» (69034, м. Запоріжжя, вул. Цимлявська, буд. 29)
до відповідача ОСОБА_1 митниці ДФС (69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 12)
про стягнення з Державного бюджету України 36459,66 грн. матеріальної шкоди, завданої протиправним рішенням та діями ОСОБА_1 митниці.
встановив, що у прийнятті позовної заяви слід відмовити у зв'язку із наступним.
Відповідно до ст. 62 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Стаття 12 ГПК України містить вичерпний перелік справ, підвідомчих господарським судам України, а саме:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
спорів про приватизацію державного житлового фонду;
спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів;
7) справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України;
8) справи за заявами про затвердження планів санації боржника до порушення справи про банкрутство.
Підвідомчий господарським судам спір може бути передано сторонами на вирішення третейського суду, крім спорів про визнання недійсними актів, а також спорів, що виникають при укладанні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов'язаних із задоволенням державних потреб, спорів, передбачених пунктом 4 частини першої цієї статті, та інших спорів, передбачених законом. Рішення третейського суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ГПК України, місцеві господарські суди розглядають у першій інстанції усі справи, підвідомчі господарським судам.
Позивачем ставляться позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача 36459,66 грн. матеріальної шкоди, завданої протиправним рішенням та діями ОСОБА_1 митниці. Відповідачем у позові визначена ОСОБА_1 митниця Державної фіскальної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України № 311 від 06.08.2014 р. утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1. Так, відповідно до наведеного переліку ОСОБА_1 митниця є територіальним органом Державної фіскальної служби Запорізької області. Відповідно до даних безкоштовного запиту з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правова форма відповідача зазначена як орган державної влади.
Позов - це матеріально-правова вимога позивача до відповідача, звернена через суд або інший орган цивільної юрисдикції про захист порушеного, оспореного чи невизнаного права або інтересу, який здійснюється у певній, визначеній законом, процесуальній формі.
Предмет позову - це частина позову, яка складає матеріально-правову вимогу позивача до відповідача. Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені у ст. 16 ЦК України.
Під способами захисту прав слід розуміти заходи, прямо передбачені законом з метою припинення оспорювання або порушення суб'єктивних цивільних прав та (або) усунення наслідків такого порушення. Спосіб захисту права, по суті, являє собою ту безпосередню мету, яку ставить перед собою суб'єкт права, вважаючи, що таким чином він зможе запобігти порушенню (чи оспорюванню) його прав і відновить понесенні втрати у зв'язку з порушенням його прав.
Частиною 4 статті ст. 105 КАС України встановлено, адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
5. Адміністративний позов суб'єкта владних повноважень може містити інші вимоги у випадках, встановлених законом.
З огляду на наведені позивачем обставини та вимоги, що викладені у позові, суд дійшов висновку, що даний спір не підвідомчий розгляду в господарських судах України, оскільки предметом позову є відшкодування шкоди, завданої незаконним рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Частина 1 ст. 12 ГПК України та п. 4 ч. 4 ст. 105 КАС України прямо передбачають підсудність даної позовної заяви юрисдикції адміністративних судів. Дані обставини виключають можливість її розгляду в господарському суді.
За таких обставин, відповідно до п.1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України у прийнятті позовної заяви до розгляду господарським судом відмовляється.
Керуючись п. 4 ч.4 ст. 105 Кодексу адміністративного судочинства України, ч.1 ст.12, ч. 1 ст. 62, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд,
В прийнятті позовної заяви - відмовити.
Додаток: позовні матеріали на 9-ти аркушах, в тому числі оригінали фіскального чеку № 0061129 0049612 від 22.09.2016 р. та опису вкладення у цінний лист.
Ухвала набрала законної сили - 26.09.2016 р.
Суддя О.В. Федорова