Рішення від 19.09.2016 по справі 913/783/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19 вересня 2016 року Справа № 913/783/16

Провадження №15пд/913/783/16

За позовом Першого заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі позивача-1 - Головного управління Держгеокадастру у Луганській області, м.Сєвєродонецьк Луганської області

позивача-2 - Марківської районної державної адміністрації Луганської області, смт.Марківка Луганської області

до відповідача - Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, смт.Марківка Луганської області

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Смола С.В.

Секретар судового засідання Дмітрієва К.С.

У засіданні брали участь:

від заявника - Хряк О.О. - прокурор відділу прокуратури Харківської області на підставі службового посвідчення;

від позивача-1 - представник не прибув;

від позивача-2 - представник не прибув;

від відповідача - представник не прибув.

СУТЬСПОРУ:

30.06.2016 (відповідно до відбитку штемпеля на поштовому конверті) Перший заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області та Марківської районної державної адміністрації Луганської області звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі від 19.04.2006, укладеного між Марківською районною державною адміністрацією Луганської області та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 відносно земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 70 га терміном на 49 років, що розташована на території Ліснополянської сільської ради, виклавши п.9 договору в наступній редакції: п.9 "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмір 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки". Ухвалою господарського суду від 04.07.2016 призначено розгляд в судовому засіданні 13.07.2016 питання щодо підтвердження підстав представництва Керівником Лисичанської місцевої прокуратури інтересів держави в особі Лисичанської міської ради з вказаними вимогами.

Ухвалою господарського суду від 05.07.2016 призначено розгляд в судовому засіданні 13.07.2016 питання щодо підтвердження підстав представництва Першим заступником прокурора Луганської області інтересів держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області та Марківської районної державної адміністрації Луганської області з вказаними вимогами.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 13.07.2016 підтверджено підстави представництва першим заступником прокурора Луганської області інтересів держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області та Марківської районної державної адміністрації Луганської області з заявленими позовними вимогами, порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 28.07.2016.

Заявник листом №05/2-2.94 вих-16 від 27.07.2016, який надійшов на адресу електронної пошти суду, зазначив, що підтримує позов в повному обсязі; що відповідно до інформаційного листа відділу Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області №10-28-99.4-430/2-16 від 22.07.2016 спірна земельна ділянка відноситься до земель державної власності (землі запасу) сільськогосподарського призначення (рілля); що нормативна грошова оцінка на момент укладення договору оренди від 19.04.2006 визначена відповідно до розрахунків, затверджених рішенням виконавчого комітету Марківської районної ради №110 від 08.06.1995.

Позивач-1 листом №2/1532 від 12.07.2016 повідомив, що земельна ділянка площею 70 га, яку орендує Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, розташована на території Ліснополянської сільської ради та належить до земель запасу.

Запереченням на позов б/н від 25.07.2016 відповідач просив відмовити в позові через відсутність спору між сторонами. Також просив розглянути справу без його участі.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.07.2016 розгляд справи відкладений на 30.08.2016.

Листом б/н та без дати , який надійшов на адресу електронної пошти суду, позивач-1 зазначив, що 14.01.2016 відповідачеві направлено лист №ДС-28-12-7777.5-197/18-16 щодо перегляду розміру орендної плати та запропоновано звернутись до Головного управління для приведення у відповідність до чинного законодавства договору оренди землі та внесення відповідних змін, але відповідач не звернувся для укладення додаткової угоди; що технічна документація про нормативну грошову оцінку на спірну земельну ділянку не розроблялась, а нормативна грошова оцінка на момент укладення договору оренди визначалася згідно розрахунків нормативної грошової оцінки, затверджених рішенням виконавчого комітету Марківської районної Ради народних депутатів від 08.06.1995 №110; що станом на 19.04.2006 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила - 592834 грн 54 коп., станом на 23.04.2007 - 592834 грн 54 коп., станом на 21.06.2016 - 1957161 грн 79 коп.

Листом №ДС-9-12-0.7-3342/18-16 від 30.08.2016, який надійшов на адресу електронної пошти суду, позивач-1 зазначив, що оскільки нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, на виконання вимог ст.271 Податкового кодексу України, ст.5 Закону України "Про оцінку земель" для внесення змін до діючого договору оренди щодо зміни розміру орендної плати необхідно провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки, отримати рішення районної ради про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 30.08.2016 було продовжено строк розгляду справи на 15 днів; розгляд справи відкладений на 12.09.2016.

Від позивача-1 на адресу електронної пошти суду надійшов лист ДС-9-12-0.7-3447/18-16 від 09.09.2016, в якому він зазначив, що за відповідачем обліковується 551,447 га земель, які знаходяться на території Ліснополянської сільської ради Марківського району Луганської області; що земельна ділянка площею 70 га знаходиться в оренді Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

Ухвалою господарського суду Луганської області від 12.09.2016 розгляд справи відкладений на 19.09.2016.

Прокурор листом №05/2-358 вих.16 від 16.09.2016, який надійшов на адресу електронної пошти суду, зазначив, що за відповідачем обліковується 551,447 га земель, які знаходяться на території Ліснополянської сільської ради Марківського району Луганської області; що земельна ділянка площею 70 га знаходиться в оренді Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1; що Головним управлінням Держгеокадастру у Луганській області вживаються заходи щодо врегулювання питання проведення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, що підтверджується листом №ДС-28-12-7777.5-197/18-16 від 14.01.2016.

Сторони не скористалися своїм правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечили участі повноважних та компетентних представників у судовому засіданні, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

У судовому засіданні 19.09.2016 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника заявника, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Згідно з ч.1 ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в господарському суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, та письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.

За змістом ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також уразі відсутності такого органу.

Частиною 4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до п.1 договору оренду землі від 19.04.2006, який укладений між Марківською районною державною адміністрацією Луганської області та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, його предметом є земельна ділянка сільськогосподарського призначення загальною площею 70 га, яка знаходиться на території Ліснополянської сільської ради.

На момент укладення договору оренди землі від 19.04.2006, тобто у 2006 році, у відповідності до приписів Земельного кодексу України право розпоряджатися вказаною земельною ділянкою було віднесено до повноважень Марківської районної державної адміністрації, яка є орендодавцем за договором оренди землі.

З 01.01.2013 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI від 06.09.2012, яким повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення віднесено до компетенції Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин.

Частиною 4 ст.122 Земельного кодексу України встановлено, що Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, передбачено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі-Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру (п.1); Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (п.п.31 п.4);

Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2015 № 14, головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане. Пунктом 3 цього ж Положення встановлено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, зокрема Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України (п.п.12 п.4 Положення).

Відповідно до ст.28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Таким чином, оскільки Марківська районна державна адміністрація та Головне управління Держгеокадастру у Луганській області могли самостійно звернутися до суду з вимогою про внесення змін до вказаного договору оренди землі, але не зробили цього, тому Перший заступник прокурора Луганської області правомірно звернувся до суду з позовом щодо приведення умов договору у відповідність до чинного законодавства.

Розпорядженням голови Марківської районної державної адміністрації №86 від 08.02.2006 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельної ділянки на умовах оренди" було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою на умовах оренди громадянина ОСОБА_1; надано в оренду громадянину ОСОБА_1 із земель держзапасу, які за даними державного земельного кадастру відносяться до Ліснополянської сільської ради, земельну ділянку площею 70 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на десять років, якщо жодна із сторін не виявить наміру про його розірвання достроково.

19.04.2006 між Марківською районною державною адміністрацією Луганської області та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі, згідно якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Ліснополянської сільської ради землі запасу (п.1 договору).

Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 70 га, у тому числі рілля 70 га.

Згідно з п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах на 01.07.1995 становить 232393 грн 00 коп.

Відповідно до п.8 договору його укладено на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі у розмірі: 2964 грн 17 коп. (п.9 договору).

Відповідно до п.11 договору орендна плата вноситься у такі строки до 15 серпня і до 15 листопада.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.36 договору).

Розпорядженням голови Марківської районної державної адміністрації №25 від 22.01.2007 було, зокрема, встановлено розмір орендної плати за оренду земель державної власності в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які надаються в оренду фізичним та юридичним особам.

23.04.2007 між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди землі, якою сторони внесли зміни в п.п.9, 10, 11, 12, 13, 14, 36, 37, 38, 44 договору, зокрема виклали п.9 договору в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 5928 грн 30 коп. за один рік оренди, на рахунок Ліснополянської сільської ради.

Розпорядженням голови Марківської районної державної адміністрації №216 від 19.04.2010 "Про виділення земельної ділянки для видачі сертифіката на право на земельну частку (пай) на території Ліснополянської сільської ради" вирішено виділити земельну ділянку для видачі сертифіката на право на земельну частку (пай) громадянину ОСОБА_3 із земель державної власності на території Ліснополянської сільської ради (КСП "Старобільське") згідно з викопіюванням.

Розпорядженням голови Марківської районної державної адміністрації №92 від 15.02.2012 "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації та до договору оренди землі" вирішено внести зміни до розпорядження голови районної державної адміністрації від 08.02.2006 №86: в п.2 вираз "площею 70 га ріллі" замінити на вираз "площею 62,7952 га ріллі"; внести зміни до договору оренди землі від 19.04.2006 №225866040640000079: в п.2 розділу "Об'єкт оренди" вираз "загальною площею 70 га" замінити на вираз "загальною площею 62,7952 га", п.5 розділу "Об'єкт оренди" викласти в такій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 171 455 грн 76 коп.", п.5 розділу "Орендна плата" викласти в такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі у розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 35143 грн 67 коп. за один рік оренди на рахунок Ліснополянської сільської ради.

Розпорядженням голови Марківської районної державної адміністрації №197 від 02.04.2012 "Про видачу сертифіката на право на земельну частку (пай) на території Ліснополянської сільської ради" вирішено виділити земельну ділянку для видачі сертифіката на право на земельну частку (пай) в розмірі 8,83 га в умовних кадастрових гектарах громадянину ОСОБА_4 на території Ліснополянської сільської ради (колишнє КСП "Старобільське") згідно з викопіюванням.

Розпорядженням голови Марківської районної державної адміністрації №876 від 17.12.2012 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 7,9704 ріллі (землі державної власності) 4-м громадянам для ведення особистого фермерського господарства у власність, розташованих за межами населеного пункту, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Ліснополянській сільській раді.

Розпорядженням голови Марківської районної державної адміністрації №875 від 26.12.2012 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ,ділянок загальною площею 6 га ріллі (землі державної власності) 3-м громадянам для ведення особистого фермерського господарства у власність, розташованих за межами населеного пункту, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Ліснополянській сільській раді.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст.632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу

та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам ч.1 ст.15, ст.21 Закону України "Про оренду землі".

Частиною 1 ст.21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно з абз.1 п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно зі ст.23 Закону України "Про оцінку земель" в редакції, чинній на момент укладення договору оренди землі (2006 рік) технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до листа Відділу Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області №10-28-99.4-430/2-16 від 22.07.2016 технічна документація про нормативну грошову оцінку на земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 70 га, яка розташована на території Ліснополянської сільської ради Марківського району, яка відноситься до земель державної власності (землі запасу), не розроблялась.

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Луганській області №ДС-10-2-0.4-3049/18-16 від 05.08.2016 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 70 га зазначалась у договорі оренди землі від 19.04.2006 в цінах 1995 року (3319 грн 90 коп./га) та складала 232393 грн 00 коп., затвердженого рішенням виконавчого комітету Марківської районної ради від 07.06.1995 №110, та визначалась виходячи з нормативної грошової оцінки одного гектара відповідних угідь і їх площ у межах його землекористування відповідно до розділу "Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарських підприємств підприємств" постанови КМУ "Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" від 23.03.1995 №213. На момент укладення додаткової угоди від 23.04.2007 зазначалась орендна плата у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки. Нормативна грошова складалась з грошової оцінки (ріллі) 3319 грн 90 коп./га згідно рішення виконкому від 07.06.1995 №110 і кумулятивного коефіцієнту індексації земель (2,551) та складала 592834 грн 54 коп.

Крім того, позивач-1 в листі №ДС-9-12-0.7-3342/18-16 від 30.08.2016 зазначив, що оскільки нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати на виконання вимог ст.271 Податкового кодексу України, ст.5 Закону України "Про оцінку земель" для внесення змін до діючого договору оренди щодо зміни розміру орендної плати необхідно провести нормативну грошову оцінку земельної ділянки, отримати рішення районної ради про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Господарським судом критично оцінюються надані прокурором матеріали щодо проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки: рішення виконавчого комітету Марківської районної ради народних депутатів №110 від 07.06.1995 та затверджена вказаним рішенням нормативна грошова оцінка одного гектара відповідних угідь і їх площ у межах землекористування Марківської районної ради, оскільки проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки було здійснено з порушенням порядку її визначення, встановленого ст.ст.13, 20, 23 Закону України "Про оцінку земель".

Правова позиція з вказаного питання викладена в постановах Верховного Суду України від 11.05.2016 у справі №6-824цс16, від 01.07.2015 у справі №3-298гс15, від 01.07.2015 у справі №3-297гс15, від 20.05.2015 у справі №3-70гс15.

Таким чином, внесення до договору оренди положень щодо визначення розміру орендної плати в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки відносно земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких не проведена, неможливе, тому суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Водночас суд зазначає наступне.

У пп.2.4 п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" зазначено, що у процесі вирішення спору сторони можуть самі усунути у встановленому порядку порушення, які тягнуть за собою визнання правочину недійсним, зокрема, шляхом: вчинення нового правочину; погодження правочину з відповідним державним органом, якщо це необхідно було для даного правочину, а таке погодження не було раніше здійснено тощо. Сторони також не позбавлені права вчинити правочин про внесення змін до правочину з метою приведення його у відповідність із законом (крім зміни ціни в договорі після його виконання, оскільки згідно з частиною третьою статті 632 ЦК України така зміна не допускається). Якщо згаданий правочин (про внесення змін) не суперечить вимогам закону, господарський суд приймає судове рішення, виходячи з його умов. При цьому господарським судам необхідно мати на увазі, що законом не передбачено заборони стосовно надання правочинові, - в тому числі про внесення змін до іншого правочину, - за згодою сторін зворотної дії в часі.

Відділ Держгеокадастру у Марківському районі Луганської області 14.01.2016 звернувся до відповідача з листом №ДС-28-12-7777.5-197/18-16, в якому, зокрема, зобов'язав провести нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки

З огляду на викладене, господарський суд приходить до висновку про те, що сторони у справі не позбавлені можливості, провівши нормативну грошову оцінку земельної ділянки, вчинити правочин про внесення змін до договору оренди землі від 19.04.2006 в частині визначення розміру орендної плати в залежності від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та привести договір оренди землі у відповідність до положень Закону України "Про оцінку земель".

Відтак господарський суд не вважає за необхідне визнавати недійсним в порядку п.1 ч.1 ст.83 Господарського процесуального кодексу України договір оренди землі 19.04.2006, укладений між Марківською районною державною адміністрацією Луганської області та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 відносно земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 70 га.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на прокурора згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. В позові Першого заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області та Марківської районної державної адміністрації Луганської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовити повністю.

2. Судові витрати зі сплати судового збору віднести на прокурора.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 26.09.2016.

Суддя С.В. Смола