61022, м.Харків, пр. Науки, 5
05.09.2016р. № 905/2562/16 Суддя господарського суду Донецької області Ніколаєва Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви за вх.№25380/16 від 02.09.2016р.
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал ОСОБА_1»
про стягнення 7 788,93 грн.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області звернулося до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з ТОВ «Глобал ОСОБА_1» на користь державного бюджету неустойки у розмірі 7 788,93 грн.
Відповідно до вимог п.3 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Порядок сплати судового збору та його розмір встановлений Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI.
За приписами статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, зокрема, за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати.
Таким чином, ставка судового збору за подання до господарського суду вищевказаної позовної заяви становить 1378 грн.
Між тим, у додатку документів до позовної заяви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області відсутні документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Водночас, у прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання даного позову до ухвалення судового рішення у справі.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач посилається на відсутність бюджетного фінансування видатків на сплату судового збору для Фонду державного майна України та його регіональних відділень, що унеможливлює сплату позивачем судового збору у встановлених законом порядку і розмірі. На підтвердження вказаних обставин надав лист УДКСУ у м. Запоріжжі Запорізької області від 23.08.2016р. №06-08.1/281-2367 щодо відсутності станом на 22.08.2016р. залишку виділених асигнувань на рахунку №90754030000444, який відкрито на ім'я Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області по КЕКВ 2800 «інші поточні видатки».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У п.3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» роз'яснено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Зважаючи на викладене, у розумінні приписів статті 8 Закону України «Про судовий збір» звільнення або відстрочення сплати судового збору є правом господарського суду, яким останній користується за наявності виключних обставин.
Отже, обставини, які наведені позивачем в обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору не є винятковими, а тому не можуть бути підставою для надання такого відстрочення.
З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про залишення клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі без задоволення, та про повернення позовної заяви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області без розгляду на підставі п. 4 ч.1 ст. 63 ГПК України, згідно з яким встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Одночасно суд звертає увагу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області на те, що згідно із ч.3 ст.63 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Керуючись п. 4 ч.1 ст.63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Відмовити Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Запорізькій області у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
2. Позовну заяву Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області і додані до неї документи повернути без розгляду.
Додаток: позовна заява на 5 арк., з додатком документів на 28 арк., конверт.
Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Суддя Л.В. Ніколаєва