Постанова від 15.09.2016 по справі 820/2650/16

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

15 вересня 2016 р. №820/2650/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,

за участю: представника позивача - Мозгової О.С., представника відповідача - Щербатюк Ю.А.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельник" до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельник", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області від 20.04.2016 №0000361400 на суму 27 571,00 грн. та від 20.04.2016 №0000371400 на суму 3489,50 грн.

Ухвалою суду, яка занесена до журналу судового засідання 15.09.2016, замінено на підставі ст. 55 КАС України відповідача Державну податкову інспекцію у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на Київську об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення, якими донараховано штрафні санкції з ПДВ та податку на прибуток є необґрунтовані та безпідставні, оскільки були прийняті всупереч положень чинного законодавства без попереднього відкликання або скасування тих податкових повідомлень - рішень, на суму яких було донараховано штрафні санкції оскаржуваними податковими повідомленнями - рішеннями.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Дитиненко Ю.А. (Щербатюк Ю.А.), через канцелярію суду надано письмові заперечення на позов, в яких представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що відповідач під час винесення оскаржуваних податкових повідомлень - рішень діяв у відповідності до чинного законодавства, враховуючи висновки акту перевірки.

Представник позивача - Мозгова О.С. в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача - Щербатюк Ю.А. у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях на позов обставини.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельник" (далі - ТОВ "Будівельник") зареєстроване як юридична особа (а.с.8-9), перебуває на обліку в Київській ОДПІ м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (ДПІ у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області), є платником податку на додану вартість.

Відповідно до Відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданої Головним управлінням статистики у Харківській області від 19.08.2015 №06.3-11/3590, видами діяльності ТОВ "Будівельник" за КВЕД - 2010 є будівництво житлових і нежитлових будівель; штукатурні роботи; покриття підлоги й облицювання стін; малярні роботи та скління; інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; неспеціалізована оптова торгівля; діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (а.с.10).

Судом встановлено, що ДПІ у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Будівельник" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2014..

За результатами перевірки податковим органом складено акт від 12.05.2015 №1484/20-34-22-01-05/31061880 (а.с.16-65), в якому встановлені наступні порушення, зокрема:

- п. п. 135.5.4. п. 135.5 ст. 135 ПК України, чим занижено доходи, що враховуються при визначенні об'єкту оподаткування на загальну суму 556276 грн., у т. ч. 2013 рік у сумі 165487 грн., за 2014 рік у 390789 грн. та п. 138.1 ст. 138 та п. 139.1 ст. 139 ПК України, чим завищено витрати, що враховуються при визначені об'єкту оподаткування на загальну суму 44734 грн., у т. ч. за 2013 рік у сумі 44734 грн. Що призвело до заниження податку на прибуток приватних підприємств, що підлягає сплаті у бюджет на загальну суму 110284 грн., у т. ч. за 2013 рік на суму 39942 грн., за 2014 рік мі 70342 грн.

- п. 198.3 ст. 198 ПК України, в результаті чого завищено податковий кредит з податку на додану вартість на загальну суму 13958 грн., у т. ч. за травень 20123 року на суму 8947 грн., за вересень 2013 року мі 1167 грн., за жовтень 2013 року у сумі 3844 грн.

На підставі вказаних висновків податковим органом винесені податкові повідомлення-рішення:

- від 25.05.2015 №0001542201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ в розмірі 17447,50 грн., в т.ч. за основним платежем - 13958 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 3489,50 грн. (а.с.78);

- від 25.05.2015 №0001532201, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 137855 грн., в т.ч. за основним платежем - 110284 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 27571 грн. (а.с.79).

Як вбачається з виписки по рахунку ТОВ "Будівельник" за період липень - серпень 2015 року, визначені податковим органом податкові зобов'язання з ПДВ та податку на прибуток, на підставі вказаних податкових повідомлень - рішень сплачені ТОВ "Будівельник" в повному обсязі (а.с.68-77).

Проте, листом від 20.04.2016 №1201/10/20-34-14-00, за підписом голови комісії з проведення реорганізації ДПІ у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області Орєхової І.С. (а.с.12-13), податковим органом з посиланням на наявність прийнятих податкових повідомлень - рішень від 12.03.2013 №0000122220, №0000112220, на підставі висновків акту перевірки від 26.02.2013 №712/2220/3106880, а також п. 123.1 ст. 123 ПК України було зазначено про необхідність додатково сплатити штрафні санкції в розмірі 31060,50 грн., згідно прийнятих податкових повідомлень - рішень.

Судом встановлено, що податковим органом на підставі висновків акту перевірки від 12.05.2015 №1484/20-34-22-01-05/31061880, прийняті податкові повідомлення рішення:

- від 20.04.2016 №00000371400 (а.с.14), яким нараховано за платежем ПДВ штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3489,50 грн.;

- від 20.04.2016 №0000361400 (а.с.15), яким нараховано за платежем податок на прибуток штрафні (фінансові) санкції в розмірі 27571 грн.

Перевіряючи обґрунтованість та правомірність прийнятих податкових повідомлень - рішень від 20.04.2016 №00000371400, від 20.04.2016 №0000361400, суд встановив наступне.

Відповідно до п. 54.5 ст. 54 ПК України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно положень ст. 58 ПК України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п.58.1 ст. 58 ПК України).

Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності (п. 58.2 ст. 58 ПК України).

Відповідно до п. 60.1 ст. 60 ПК України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо:

60.1.1. сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення;

60.1.2. контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу;

60.1.3. контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі;

60.1.4. рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

60.1.5. рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

Абзацом 2 п. 3 Розділу ІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень - рішень платникам податків, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, у разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування, зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Підпунктом 2 п. 1 розділу V Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень - рішень платникам податків, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, визначено, що податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про безпідставність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень від 20.04.2016 №0000361400, №0000371400, на підставі акту перевірки від 12.05.2015 №1484/20-34-22-01-05/31061880, без відкликання податкових повідомлень - рішень від 25.05.2015 №0001542201, №0001532201, за якими позивачем вже сплачено суму нарахованих податкових зобов'язань, оскільки положеннями ПК України не передбачено донарахування штрафних санкцій після сплати підприємством за раніше прийнятими податковими повідомленнями - рішеннями сум податкових зобов'язань.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 20.04.2016 №0000361400, від 20.04.2016 №0000371400 необґрунтованими, через що позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, суд присуджує позивачу з Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 1378 грн., що підтверджується квитанцією від 10.05.2016 №95 (а.с.3).

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельник" до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 20.04.2016 №0000361400, від 20.04.2016 №0000371400.

Стягнути з Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельник" (код ЄДРПОУ 31061880, поштовий індекс 61144, м. Харків, вул. Героїв Праці, буд. 17, кв.343) у розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 22 вересня 2016 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.