Справа № 146/559/16-а
13 вересня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Матохнюка Д.Б. Боровицького О. А. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
представника відповідача Шпіклірного Анатолія Христофоровича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області на ухвалу Томашпільського районного суду Вінницької області від 23 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в травні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Томашпільського районного суду Вінницької області з позовом до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої їй була призначена пенсія, та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, з 01 березня 2016 року.
Постановою Томашпільського районного суду Вінницької області від 23 травня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Позивач повноважних представників в судове засідання не направив, хоча повідомлявся про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про необхідність звернутися до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень Закону України "Про державну службу" Конституції України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області з 2006 року, де отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", в розмірі 90 % від суми заробітної плати.
01 березня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області з заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу секретаря судового засідання, який станом на 01.02.2016 року становив 4134,00 грн.
Листом № С-4 від 23 березня 2016 року управління Пенсійного фонду України у Томашпільському районі Вінницької області повідомило позивача про те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України., а тому пенсії за вище вказаними законами не призначаються та не перераховуються.
Не погодившись з отриманою відповіддю, ОСОБА_2 звернулась з адміністративним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, а позивач має право на перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про розмір заробітної плати.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до нормативно-правових актів" з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року" були внесені зміни до Закону України "Про державну службу", зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Так, відповідно до цієї норми умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року змінений порядок перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.
Згідно зі статтею 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В силу рішення Конституційного Суду України № 8-рп/2005, від 11 жовтня 2005 року, №4-рп/2007 від 18 червня2007 року, №3-рп/2013 не допускається звуження чи обмеження прав і свобод, інакше ніж у випадках, прямо передбачених Основним Законом України.
Конституцією України одним із фундаментальних принципів дії правової системи в Україні визначено принцип верховенства права, а також встановлено, що права та свободи можуть бути обмежені виключно у випадках, передбачених Конституцією України, а саме у разі введення воєнного або надзвичайного стану.
Відповідно до ч.5 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства у разі виникнення в суду сумніву під час розгляду справи щодо відповідності закону чи іншого правового акта Конституції України, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України, суд звертається до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта.
Дослідивши матеріали справи, з метою досягнення однозначної визначеності у питанні про те, чи відповідають положення ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції Закону України N 76-VIII від 28 грудня 2014 року) положенням ст. 22 Конституції України та, відповідно, з метою з'ясування питання щодо їх конституційності, забезпечення застосування при вирішенні спору норм Закону, які відповідають Конституції України, а також з метою забезпечення дотримання конституційних прав і свобод позивача, суд вважає за необхідне звернутися до Верховного Суду України для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності окремих положень Закону України "Про державну службу" Конституції України.
Керуючись ст. ст. 9, 158-160, 165, 167 КАС України, суд
звернутися до Верховного Суду України з клопотанням для вирішення питання про внесення до Конституційного Суду України подання щодо відповідності статті 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ (в редакції Закону України N 76-VIII від 28 грудня 2014 року) статті 22 Конституції України.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та не може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст. 211 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 20 вересня 2016р.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Матохнюк Д.Б. Боровицький О. А.