Копія
15 вересня 2016 р. Справа № 818/829/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М. М.
за участю секретаря судового засідання - К. Є. Цабеки,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/829/16 за позовом ОСОБА_3 до Львівської митниці ДФС України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивачка просить визнати протиправними дії Львівської митниці ДФС України щодо митного оформлення 26.06.2016 транспортного засобу "Porsche Cayenne Diesel", реєстраційний номер "НОМЕР_1" в митному режимі транзиту та зобов'язати Львівську митницю ДФС України здійснити митне оформлення цього транспортного засобу в митному режимі тимчасового ввезення, про що внести відповідну інформацію до Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби.
Свої вимоги мотивує тим, що, подорожуючи з Федеративної республіки Німеччина до України на належному її чоловікові автомобілі "Porsche Cayenne Diesel", вона перетнула державний кордон України та Республіки Польща в бік України через міжнародний пункт пропуску автомобільного сполучення "Корчова-Краковець". При проходженні митного контролю працівниками Львівської митниці ДФС вказаний транспортний засіб був поміщений в митний режим "транзит" замість належного режиму "тимчасового ввезення". Вважає такі дії відповідача незаконними, оскільки правовою підставою постійного проживання на території іноземної держави є саме дозвіл, виданий компетентними органами цієї держави, а не реєстрація громадянина України в закордонній дипломатичній установі України. Посилання відповідача на штамп у паспорті позивачки про місце реєстрації в Україні, як на підставу того, що ОСОБА_3 є резидентом України, є необґрунтованими.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 23-30) та зазначив, що Львівська митниця ДФС, здійснюючи митне оформлення транспортного засобу "Porsche Cayenne Diesel" діяла законно. Згідно зі статтею 381 Митного кодексу України громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом. А тому, враховуючи вимоги законодавства та подані позивачем до митного контролю документи, відповідачем було здійснено пропуск на митну територію України транспортного засобу в режимі "транзит".
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази в справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 26.06.2016 перетнула державний кордон України на належному її чоловікові автомобілі "Porsche Cayenne Diesel", реєстраційний номер "НОМЕР_1" (копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, а.с. 15), через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення "Корчова-Краковець".
На митному пості "Краковець" для оформлення зазначеного транспортного засобу в митному режимі тимчасового ввезення строком до одного року позивачкою були надані наступні документи: дозвіл на постійне проживання "НОМЕР_2" від 18.08.2014 (а.с. 11) та його засвідчений переклад з німецької мови (а.с. 12), відповідно до якого ОСОБА_3 постійно проживає на території Федеративної Республіки Німеччина; довідка з місця реєстрації місця проживання від 03.05.2016 (а.с. 13) та її засвідчений переклад з німецької мови (а.с. 14), видана Відомством у справах іноземців міста Есслінген-на-Неккарі, відповідно до якої громадянка ОСОБА_3 постійно зареєстрована з місцем проживання у ФРН;
За результатами розгляду вказаних документів, позивачці відмовлено у тимчасовому ввозі транспортного засобу особистого користування на територію України строком до одного року та надано дозвіл на ввезення транспортного засобу в режимі "транзит" строком на 10 днів.
Відповідно до частини 1 статті 380 Митного кодексу України (далі - МК України) тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
За приписами підпункту "в" пункту 33 статті 4 МК України нерезиденти - це фізичні особи: іноземці та особи без громадянства, громадяни України, які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України.
Згідно з пунктом 45 статті 4 МК України постійне місце проживання - це місце проживання на території будь-якої держави не менше одного року громадянина, який не має постійного місця проживання на території інших держав і має намір проживати на території цієї держави протягом будь-якого строку, не обмежуючи таке проживання певною метою, і за умови, що таке проживання не є наслідком виконання цим громадянином службових обов'язків або зобов'язань за договором (контрактом).
Тобто, визначено декілька умов, за сукупністю яких можливо визначити постійне місце проживання, а саме: 1) проживання громадянина на території будь-якої держави більше одного року; 2) відсутність у такого громадянина постійного місця проживання на території інших держав; 3) намір громадянина проживати на території держави протягом будь-якого строку, не обмежуючи таке проживання певною метою.
Пунктом 4 "Прийняття рішення щодо клопотання громадянина України про залишення за кордоном на постійне проживання" Порядку розгляду в дипломатичних представництвах або консульських установах України за кордоном клопотань громадян України, які виїхали за її межі тимчасово, про залишення на постійне проживання за кордоном, затвердженого наказом Міністра закордонних справ України від 22.11.1999 №201 (далі - Порядок № 201) визначено процедуру оформлення в дипломатичних представництвах або консульських установах України за кордоном клопотань громадян України, які виїхали за її межі тимчасово, про залишення на постійне проживання за кордоном.
Так, відповідно до пункту 4.1 вказаного Порядку після отримання дипломатичним представництвом або консульською установою України за кордоном інформації, зазначеної у пунктах 3.4 та 3.5 цього Порядку, керівник дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном приймає відповідне рішення.
Пунктом 5 Порядку № 201 встановлено, що прийняте рішення повідомляється заявникові в письмовій або усній формі. В останньому випадку виконавцем складається і долучається до справи відповідна довідка із зазначенням дати повідомлення рішення та даних посадової особи, яка його повідомила. У разі відмови в задоволенні клопотання заявникові повідомляються конкретні причини відмови.
Разом з повідомленням позитивного рішення заявник інформується про обов'язковість виписки з останнього місця постійного проживання в Україні, здачі паспорта громадянина України до органів внутрішніх справ за останнім місцем проживання в Україні та надання до дипломатичного представництва або консульської установи відповідних довідок.
Після представлення заявником довідок про виписку з останнього місця постійного проживання в Україні та здачі паспорта громадянина України до органів внутрішніх справ України в паспорт громадянина України для виїзду за кордон вноситься шляхом проставлення штампа "постійне проживання" або такого напису (з відміткою про дату внесення та із зазначенням посади і прізвища особи, яка його внесла), який скріплюється підписом посадової особи та печаткою відповідного дипломатичного представництва або консульської установи.
Як вбачається з відмітки про реєстрацію постійного місця проживання (11 сторінка паспорта громадянина України, а.с. 9) ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно з копією довідки з місця реєстрації місця проживання (а.с. 14) ОСОБА_3 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 дата заселення - 15.08.2012, з 06.02.2005 постійно зареєстрована з місцем проживання у ФРН. Відмітка відповідної консульської установи про постійне проживання позивачки на території ФРН у паспорті ОСОБА_3 відсутня. Позивачкою доказів постійного проживання на території ФРН не надано.
Отже, в розумінні МК України позивачка не є нерезидентом-громадянином України, оскільки згідно з інформацією в паспорті, вона має постійне місце проживання в АДРЕСА_3, а згідно з довідкою про реєстрацію проживає на території ФРН.
Таким чином, підстави для пропуску на митну територію України транспортного засобу Porsche Cayenne Diesel, реєстраційний номер НОМЕР_1, під керуванням ОСОБА_3 в режимі тимчасового ввезення на строк до одного року були відсутні, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Львівської митниці ДФС України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 20.09.2016.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал