Справа № 236/2306/16-ц
19.09.2016 м. Лиман
Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Бікезіної О.В.,
за участю секретаря Плаксіної Є.В.,
заявника ОСОБА_1
заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лиман цивільну справу, в порядку окремого провадження, за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Лиманський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану, ОСОБА_2, про встановлення факту народження дітей, -
15 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дітей.
Зазначив, що він перебуває у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
ІНФОРМАЦІЯ_3 року у подружжя, на тимчасово окупованій території у місті Донецьку, у Донецькому Республіканському Центрі Охорони Материнства та Дитинства (м. Донецьк. Пр. Панфилова. 3) народилися діти: хлопчик - ОСОБА_4, дівчинка - ОСОБА_5, про що свідчать медичні свідоцтва про народження дітей, видані Донецьким Республіканським Центром Охорони Материнства та Дитини від ІНФОРМАЦІЯ_3 року актовий запис № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4.
Але відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м. Донецьк Донецької області є населеним пунктом, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Заявник звернувся до Лиманського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням зареєструвати народження дітей, але в проведенні державної реєстрації народження йому було відмовлено, оскільки медичне свідоцтво не відповідає формі, визначеній наказом Міністерством охорони здоров"я України від 08.08.2006 року №545.
Зазначає, що він бажає зареєструвати дітей та отримати свідоцтво про народження на території України та змушений звернутися до суду, просить встановити факт народження дітей.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 надав пояснення, аналогічні викладеним у заяві, просив його вимоги задовольнити. Наполягав, що саме він є батьком дітей, а його дружина ОСОБА_2 - матір"ю. Двійня народилася у подружжя ІНФОРМАЦІЯ_3 року. Заявив клопотання про допит третьої особи - ОСОБА_2 в якості свідка.
Представник заінтересованої особи Лиманського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, надав заяву в якій просив справу розглянути без участі представника (а.с. 54).
Відповідно до ст.184 ЦПК України заінтересована особа - ОСОБА_2, яка з її згоди, була допита як свідок, суду показала, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року вона у м. Донецьку Донецької області, в пологовому будинку, народила дітей: сина ОСОБА_4 та дочку ОСОБА_5. Дітей народила перебуваючи у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1, який є батьком дітей. Зараз дітям майже 6 місяців.
Вислухавши заявника, свідка, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив фактичні обставини і прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ч.1 ст. 125 СК України походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Згідно ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є громадянами України, що підтверджується паспортами громадян України (а.с.43-46). Місцем реєстрації вказаних осіб є : АДРЕСА_1 (а.с. 44, 45).
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрували шлюб 14 листопада 1998 року, про що Київським відділом реєстрації актів громадянського стану м. Донецьк видано свідоцтво про одруження, актовий запис № 768 (а.с. 48)
Згідно медичних свідоцтв про народження від ІНФОРМАЦІЯ_3 року № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4, що їх видано Донецьким Республіканським Центром Охорони Материнства та Дитинства, м. Донецьк, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 року народила хлопчика вагою 2800 грамів та дівчинку вагою 3450 грамів (а.с. 39-40).
Також, заявник підтверджує факт народження дитини: історією пологів № 492 (а.с.5-8) календарем вагітності (а.с. 9-18), довідкою в дитячу консультацію (а.с.18-19), випискою з історії хвороби ОСОБА_2 № 1736 (а.с. 20-21), випискою з медичної карти амбулаторного хворого (а.с. 22-24), консультативним висновком (а.с. 25), протоколами УЗІ (а.с. 26-36), копією свідоцтв про народження дітей, виданих 01 квітня 2016 року Київським ВРАЦС м. Донецьк Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції ДНР, серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_1 (а.с. 41-42), фото дітей (а.с. 37-38).
Відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Донецьк Донецької області є населеним пунктом, на території якого органи державної влади не здійснюють свої повноваження.
Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», проведення державної реєстрації актів цивільного стану відділами державної реєстрації актів цивільного стану в м. Донецьку Донецької області тимчасово призупинено.
Заявник звертався до Лиманського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану з проханням зареєструвати народження дітей, але в проведенні державної реєстрації народження йому було відмовлено, оскільки медичне свідоцтво не відповідає формі, визначеній наказом Міністерством охорони здоров"я України від 08.08.2006 року № 545 (а.с.49).
Відповідно до п.7 ч.1ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками, або іншими законними представниками дитини до суду за межами такої території України, яка розглядається невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дітей.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Суд сприймає надані заявником медичні свідоцтва про народження від ІНФОРМАЦІЯ_3 року № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4, що їх видано Донецьким Республіканським Центром Охорони Материнства та Дитинства, м. Донецьк, свідоцтва про народження дітей, виданих 01 квітня 2016 року Київським ВРАЦС м. Донецьк Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції ДНР, серії НОМЕР_2 та серії НОМЕР_1, як носії конкретної інформації факту народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 року дітей в медичному закладі, при цьому не може визнати їх належними та допустимими доказами, оскільки відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Досліджені судом у їх сукупності докази (показання свідка, медичні документи, фотографії породілля та немовлят) надають суду можливість зробити висновок про те, що в ході судового розгляду заявником обґрунтовано доведені ті обставини, на які він посилався як на підстави своїх вимог, а також про неможливість одержання свідоцтва про народження дітей іншим шляхом.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги заявника ОСОБА_1 про встановлення факту народження дітей є законними, обґрунтованими і підлягають задоволенню. Встановлення вказаного факту для заявника має юридичне значення, оскільки дозволяє йому реалізувати право на державну реєстрацію народження дітей.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 11, 60, 212-215, 256, 259 ЦПК України, ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд, -
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи Лиманський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану, ОСОБА_2, про встановлення факту народження дітей - задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 року дітей чоловічої та жіночої статі в м. Донецьк, Україна.
Записати в актовому записі про народження дітей матір'ю дітей - громадянку України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, батьком дітей - громадянина України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Краснолиманський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя -