13 вересня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/1147/16
10 год. 35 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Харик В.Г.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом комунального підприємства "Міський водоканал"
до Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області
про визнання недійсним рішення,
встановив:
Комунальне підприємство "Міський водоканал" (далі - КП "Міський водоканал", підприємство, позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - Новокаховська ОДПІ, відповідач), в якому просить визнати недійсним рішення від 01.08.2016 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій у сумі 317550,25 грн. та нарахування пені у сумі 72853,43 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.01.2016 р. по 29.07.2016 р.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги, обґрунтовує їх тим, що з нарахуванням штрафних санкцій та пені підприємство не погоджується через скрутне фінансове становище, яке пов'язане з тим, що регульовані тарифи на послуги позивача не покривають собівартість цих послуг. Крім того, на початок 2016 року КП "Міський водоканал" мало дебіторську заборгованість за спожиті послуги у сумі 17897,20 тис. грн., яка постійно зростає, а рішення судів про її стягнення виконавчими органами виконується вкрай незадовільно. Позивач звертає увагу, що він із значними затримками отримав кошти з компенсації пільг та субсидій з Державного бюджету України. У зв'язку з цим вважає, що у відповідача не було жодних підстав для нарахування штрафних санкцій та пені за спірним рішенням.
Представник відповідача позов не визнав, заперечення на нього мотивує тим, що у 2015 - 2016 роках нарахування та сплата єдиного внеску здійснювалась на підставі Закону України від 08.07.2010 № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VІ). За цим Законом передбачається обов'язок платника єдиного внеску сплачувати цей платіж незалежно від власного фінансового становища. У такому ж порядку здійснюється нарахування пені та штрафних санкцій за несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску. З цих причин обчислення пені та штрафних санкцій за спірним рішенням є правомірним, в задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог належить відмовити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2464-VІ єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За ч. 2 ст. 9 Закону № 2464-VІ обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з частинами 5, 7 ст. 9 Закону № 2464-VІ сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь). Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
За приписами частини 12 ст. 9 Закону № 2464-VІ єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 25 Закону № 2464-VІ рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
За ч. 10 ст. 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
За змістом п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VІ органом доходів і зборів на платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Як з'ясовано судом та не заперечувалось сторонами, за період з 21.01.2016 р. по 29.07.2016 р. позивачем систематично затримувалась сплата єдиного внеску, загальна сума несвоєчасно сплачених коштів єдиного внеску за цей період склала 15817751,25 грн. Несвоєчасну сплату єдиного внеску позивач пояснив незадовільним фінансовим станом, наявністю значної суми боргу споживачів послуг та затримкою у перерахуванні з Державного бюджету України належних коштів субсидій та компенсації наданих державних пільг споживачам послуг.
Виходячи з розміру несвоєчасно перерахованих коштів єдиного внеску відповідачем за рішенням від 01.08.2016 № 00067313300 позивачеві обчислено штрафні санкції у сумі 317550,25 грн. та пеню у сумі 72853,43 грн., як того вимагали приписи частин 10 та 11 ст. 25 Закону № 2464-VІ.
Суд звертає увагу, що за своїм призначенням кошти єдиного внеску - це кошти, які зобов'язаний сплачувати платник внеску у зв'язку з нарахуванням (виплатою) доходів на користь застрахованих осіб, ці кошти є невід'ємною частиною витрат платника внеску у зв'язку з нарахуванням доходів на користь застрахованих осіб, нарахування та сплата яких покладені на платника внеску. Законом № 2464-VІ не передбачено перенесення строків сплати єдиного внеску, звільнення від фінансової відповідальності за неповне або несвоєчасне перерахування внеску осіб, на яких законодавством України покладено обов'язки щодо нарахування та сплати єдиного внеску. Тому суд приходить до висновку про правомірність обчислення та застосування до позивача штрафних санкцій та пені за спірним податковим рішенням.
Відтак, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог повністю.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,
постановив:
В задоволенні позовних вимог комунального підприємства "Міський водоканал" до Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання недійсним рішення від 01.08.2016 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.01.2016 по 29.07.2016 - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 вересня 2016 р.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 10.1