Постанова від 29.08.2016 по справі 808/1989/16

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2016 року Справа № 808/1989/16 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., при секретарі Резніченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи

за позовною заявою Державного підприємства "Запорізький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою"

до: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС України у Запорізькій області

про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-2141-17 від 07.04.2016

за участі представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1 (довіреність № 108 від 04.01.2016)

від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність № 75 від 26.07.2016)

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного підприємства "Запорізький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС України у Запорізькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-2141-17 від 07.04.2016, в частині визначення боргу зі сплати єдиного внеску на суму 8836,4 грн.

Ухвалою суду від 02.07.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №808/1989/16, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду колегією суддів в засіданні на 25.07.2016. Розгляд справи відкладено на 03.08.2016. Ухвалою від 03.08.2016 провадження у справі було зупинено на підставі п.4 ч.2 ст.156 КАС України. Судове засідання призначено на 29.08.2016.

В засіданні 29.08.2016 представник позивача підтримав заявлені вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування доводів зазначав, що по-перше, у ДП "Запорізький інститут землеустрою" станом на 31.03.2016 р. наявна заборгованість з виплати заробітної плати за 2015 рік у сумі 212,4 тис. грн., сума нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підлягає виплаті зі невиплаченої заробітної плати складає 7646,4 грн. Законодавством не передбачено, що роботодавець зобов'язаний сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування замість працівників, та за рахунок коштів підприємства.

По-друге, штраф у сумі 1020 грн. та у сумі 170 грн. нарахований за неподання звітності, тобто не пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки. Таким чином, включення до Вимоги від 07.04.2016 № Ю-2141-17 штрафних санкцій у сумі 1190 грн. є безпідставним.

Представник відповідача проти позову заперечив, вказав, що вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-2141-17 від 07.04.2016 винесена ним у відповідності та на виконання приписів чинного законодавства. Тому підстави для її скасування відсутні.

Відповідно до ст. 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу "Камертон".

Відповідно до ст.160 КАС України, в засіданні 29.08.2016 судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови і оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають, з наступних підстав.

Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до картки особового рахунку, що ведеться в ДПІ, недоїмка Позивача по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 31.10.2015р. становила 963154,96 грн., в т.ч. недоїмки -762938,71 грн., штрафів - 68516,38 грн., пені - 131699,87 гривень.

Згідно з наданими Позивача до ДПІ звітами про суми нарахованого єдиного внеску загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за жовтень 2015р. (до 20.11.2015) становить 35428,41 грн., за листопад 2015р. (до 21.12.2015) - 42604,04 грн., за грудень 2015р. (до 19.01.2016) -44388,89 грн., за січень 2016р. (до 22.02.2016)-29186,58 грн., за лютий 2016р. (до 21.03.2016) -27975,79 гривень.

Також, згідно з звітами про суми нарахованого єдиного внеску загальна сума єдиного внеску, щ підлягає сплаті за липень 2015р. (до 24.11.2015) становить 39275,38 грн., за червень 2015р. (до 19.01.2016)-44305,34 грн., за серпень 2015р. (до 19.01.2016) -26516,27 гривень.

Зазначені суми нараховані в інтегрованій картці платника датою граничного строку сплати таких нарахувань.

Крім того, в картці особового рахунку нараховано по рішенням ДПІ: 18.12.2015р. штраф у сумі 170 грн. (рішення від 02.12.2015 №0015591701), 21.12.2015р. штраф у сумі 68516,38 грн. та пеня 125692,27 грн. (рішення від 02.12.2015 №0015601700); 04.02.2016р. штраф у сумі 1020 грн. (рішення від 22.01.2016 №00012911701). Рішення від 02.12.2015 №0015601700, отримано платником 04.12.2015 згідно поштового повідомлення про вручення №6909603934744, та рішення від 22.01.2016 №00012911701, отримано платником 25.01.2016 згідно поштового повідомлення про вручення №6909503960389, платником не оскаржувались та набули статусу узгоджених. Рішення від 02.12.2015 №0015601700 отримано платником 07.12.2015 згідно поштового повідомлення про вручення №6909503935708, після процедури адміністративного оскарження набуло статусу узгодженого.

На підставі п.3 р.V Порядку розгляду контролюючими органами скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладання штрафу (затверджено наказом Міністерством фінансів України від 09.12.2015 №1124 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.02.2016р. за №178/28308) на виконання рішення ГУ ДФС у Запорізькій області від 04.12.2015 №4510/10/08-01-10-04-13 в інтегрованій картці платника виключено неузгоджені суми штрафних санкцій 68516,38 грн. та пені 131699,87 грн. по рішенню №0009711700 від 23.09.2015р.

Відповідно до інформаційної системи фіскального органу сума єдиного внеску, сплаче^ Позивачем у періоді з 01.10.2015 року по 31.03.2016 року складає 444064,43 грн., з яких у відповідності до вимог ч.б ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464- VI від 08.07.2010р. (далі по тексту - Закон України №2464- VI) направлено на погашення недоїмки по єдиному внеску - 444064,43 гривні.

Таким чином, згідно даних інтегрованої картки загальна сума заборгованості Позивача зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені станом на 31.03.2016р. склала 803953,63 грн., в т.ч. недоїмка - 608554,98 грн., штрафи - 69706,38 грн., пеня - 125692,27 гривень.

У відповідності до вимог п. 4 ст. 25 Закону України №2464-УІ, ДПІ сформовано та направлено на адресу Позивача вимогу від 07.04.2016 № Ю-2141-17 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску, що виник станом на 01.04.2016р., на загальну суму 803953,63 грн., в т.ч. недоїмки - 608554,98 грн., штрафів - 69706,38 грн., пені - 125692,27 гривень.

Надаючи правову оцінку рішенню відповідача суд виходить з приписів ч. 3 ст.2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законом України №2464-VI, визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Частиною 1 ст. 4 Закону України №2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують прайсі фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачену законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з п. 1 ч.2 ст. 6 Закону України №2464-УІ, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі зараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абз. 1 ч. 8 ст.9 Закону України №2464-УІ платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону України №2464-УІ єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Згідно з ч.10 ст. 25 Закону України №2464-УІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Також у відповідності до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України №2464-УІ та пп.2 п.2 розділу VII Інструкції № 449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сумна платника єдиного внеску; на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.

Частиною 14 ст. 25 Закону України №2464-VI передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.

Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону України №2464-УІ, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відповідно до п. З розділу VI Інструкції № 449, фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), зокрема у разі якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску та/або борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Згідно з п. 4 розділу VI Інструкції № 449, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

У відповідності до вимог п.7 ч.І ст.14 Закону України №2464-УІ контролюючий орган за вимогою платників зобов'язаний проводити звіряння сум нарахування та сплати ними єдиного внеску.

Згідно з ч12 ст. 9 Закону України №2464-УІ єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладені вище обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ю-2141-17 від 07.04.2016 сформована та надіслана боржнику контролюючим органом із дотриманням вимог чинного законодавства та відповідає даним інтегрованої картки платника станом на 31.03.2016, а тому позовні вимоги Державного підприємства "Запорізький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" задоволенню не підлягають.

Судовій збір, сплачений позивачем, до відшкодування не присуджується.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Державного підприємства "Запорізький науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС України у Запорізькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ю-2141-17 від 07.04.2016 відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Суддя О.М. Нечипуренко